bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje slovník liečiteľa, acidobázická rovnováha, acidóza, metabolická acidóza, prekyslenie organizmu, prírodná lekáreň, ambulancia, dom byliniek

čo je nové?   slovník, písmeno A    acidóza metabolická

Metabolická acidóza

Stručne

Metabolická acidóza vzniká vtedy, keď sa kyseliny tvoria v tele rýchlejšie, ako sa vylučujú obličkami alebo keď obličky alebo črevá vylučujú z tela nadmerné množstvo zásad. Medzi príčiny metabolickej acidózy patrí okrem iného nekontrolovaný diabetes mellitus, šok, určité lieky alebo jedy a zlyhanie obličiek. Respiračná aj metabolická acidóza môže byť život ohrozujúca a často si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. 

Epikríza metabolickej acidózy

75% prípadov metabolickej acidózy je spôsobených nadmernou produkciou kyseliny pri ktorej dochádza k strate bikarbonátov z krvi a/alebo zníženou funkciou obličiek, pri ktorej obličky neodstraňujú  dostatok kyseliny z tela. Strava typická pre našu krajinku vytvára denne 75-100 mEq kyseliny a ľudia s normálnou funkciou obličiek zvyšujú produkciu amoniaku, aby sa tejto kyseliny zbavili. Keď funkcia obličiek klesá, tubuly strácajú schopnosť vylučovať prebytočnú kyselinu, čo má za následok tlmenie kyseliny pomocou sérového bikarbonátu, resp bikarbonátu z kostí a svalov. 

Príznaky metabolickej acidózy

Príznaky metabolickej acidózy sú v širokej škále od bolestí hlavy, búšenie srdca, úzkosť ako dôsledok hypoxie, poruchy ostrosti zraku, diskomfort  v tráviacej sústave zahrňujúci vracanie, nechuť do jedla, prírastok hmotnosti, svalová slabosť a bolesti kĺbov.

Akútna metabolická acidóza je okrem toho sprevádzaná hlbokým rýchlym dýchaním, ktoré je  spojené s diabetickou ketoacidózou. Rýchle hlboké dýchanie zvyšuje množstvo vydychovaného oxidu uhličitého, čím sa znižuje hladina oxidu uhličitého v sére, čo vedie k určitému stupňu kompenzácie acidózy. 

Okrem toho môžu neliečenú metabolickú acidózu sprevádzať  neurologické a srdcové poruchy. Abnormálne srdcové rytmy →napr. ventrikulárna tachykardia a znížená odpoveď na epinefrín môžu viesť k nízkemu krvnému tlaku.

Chronická metabolická acidóza má nešpecifické klinické symptómy, ale dá sa ľahko diagnostikovať testovaním hladín bikarbonátu v sére u pacientov s chronickým ochorením obličiek ako súčasť komplexného metabolického panelu. Pacienti so štádiami CKD G3-G5 by mali byť rutinne vyšetrovaní na metabolickú acidózu. 

Diagnostika metabolickej acidózy

Ak vznikne pri fyzikálnom vyšetrení a odobraní anamnézy podozrenie na metabolickú acidózu, odporúčame odber sérového bikarbonátu.

Referenčné hodnoty sérového bikarbonátu → HCO3-

  • normálne hodnoty  22 - 29 mEg/L
  • metabolická acidóza  12 - 22 mEg/L
  • akútna metabolická acidóza > 12 mEg/L

Koncentrácia bikarbonátu v sére <22 mEq/l pod normálnym rozsahom  a pCO2 sa zníži v dôsledku hyperventilácie v snahe obnoviť pH bližšie k normálu. Príležitostne pri zmiešanej acidobázickej poruche, kde metabolická acidóza nie je primárnou prítomnou poruchou, môže byť pH normálne alebo vysoké. V neprítomnosti chronickej respiračnej alkalózy možno metabolickú acidózu klinicky diagnostikovať analýzou vypočítanej hladiny bikarbonátu v sére.

Liečba metabolickej acidózy

Pri akútnej metabolickej acidóze je odporúčané zmiernenie základnej príčiny metabolického problému → podávanie inzulínu v prípade diabetickej ketoacidózy, resp. obnovenie účinného  intravaskulárneho objemu v prípade laktátovej acidózy.

Pri chronickej metabolickej acidóze odporúčame režimové opatrenia v podobe alkalickej diéty bohatej na ovocie a zeleninu plus podávanie perorálnych alkálii → sibnayal 8 mEq, resp sibnayal 24 mEq granulát s predĺženým uvoľňovaním.

slovník liečiteľa, acidobázická rovnováha, acidóza, metabolická acidóza, prekyslenie organizmu, prírodná lekáreň, ambulancia, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje