bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje slovník liečiteľa, acidobázická rovnováha, acidóza, respiračná acidóza, prekyslenie organizmu, prírodná lekáreň, dom byliniek

čo je nové?   slovník, písmeno A    acidóza respiračná

Respiračná  acidóza

Stručne

Respiračná acidóza vzniká v dôsledku nedostatočného vylučovania oxidu uhličitého z pľúc. Následkom tohto sledu udalostí je zvýšený arteriálny tlak CO2 a znížený pomer arteriálneho bikarbonátu k arteriálnemu CO2 a zníženiu pH krvi. Jednoducho povedané, nastane porucha acidobázickej rovnováhy a krv sa stane kyslejšou. Môže to byť spôsobené ťažkým akútnym alebo chronickým ochorením pľúc, ako je pneumónia alebo emfyzém, alebo niektorými liekmi, ktoré potláčajú dýchanie v nadmerných dávkach, ako sú napríklad celkové anestetiká.

Aby sa vyrovnala porucha rovnováhy medzi oxidom uhličitým a hydrogénuhličitanom, obličky začnú vylučovať viac kyseliny vo forme vodíka a amónia a reabsorbovať viac zásady vo forme bikarbonátu. Táto kompenzácia pomáha normalizovať pH.

Patofioziológia a homeostáza respiračnej acidózy

Existujú tri hlavné mechanizmy vzniku respiračnej acidózy:

  • znížená ventilácia

  • znížená respirácia

  • zvýšená produkcia CO2 

Kľúčovú úlohu pri reguláciii pH v krvi zohráva oxid uhličitý. pH je primárnym stimulom na spustenie ventilácie. V normálnom stave telo udržiava CO2 v dobre kontrolovanom rozsahu od 38 do 42 mm Hg vyvážením jeho produkcie a vylučovania. V stave hypoventilácie telo produkuje viac CO2, ako dokáže vylúčiť, čo spôsobuje čisté zadržiavanie CO2. Zvýšený CO2 je to, čo vedie k zvýšeniu vodíkových iónov a miernemu zvýšeniu hydrogénuhličitanu, ako je vidieť z pravého posunu v nasledujúcej rovnovážnej reakcii oxidu uhličitého:

CO2 + H2O -> H2CO3- [kyselina uhličitá] -> HCO3- [hydrogénuhličitan] + H+

Tlmivý systém vytvorený oxidom uhličitým pozostáva z nasledujúcich troch molekúl v rovnováhe: CO2, H2CO3- a HCO3-. Keď je H+ vysoké, HCO3- tlmí nízke pH. Keď je OH- vysoký, H2CO3 tlmí vysoké pH. Pri respiračnej acidóze mierne zvýšenie bikarbonátu slúži ako tlmivý roztok pre zvýšenie H+ iónov, čo pomáha minimalizovať pokles pH. Nárast vodíkových iónov nevyhnutne spôsobuje zníženie pH, čo je mechanizmus mimo respiračnej acidózy. 

Rizikové faktory  a vzniku respiračnej acidózy

Najčastejšou príčinou vzniku respiračnej acidózy je porucha dýchania, keď organizmus nedokáže vydýchnuť všetok vyprodukovaný oxid uhličitý. Môže to byť spôsobené mozgovými  príhodami, užívaním liekov tlmiacich centrálny nervový systém → opioidy, benzodiazepíny,  lieky proti bolesti a pod, alebo neschopnosťou používať dýchacie svaly v dôsledku porúch, ako je myasténia gravis, svalová dystrofia alebo Guillain-Barreov syndróm.

Pri akútnej respiračnej acidóze dochádza niekoľko minút po incidencii k miernej samokompenzácii zásluhou acidobázickej homeostázy. Naopak, chronická respiračná acidóza môže byť spôsobená chronickou obštrukčnou chorobou pľúc. kde je znížená citlivosť reflexov na stavy hypoxie a hyperkapnie. 

Symptómy respiračnej acidózy

Ak cítite, že máte jeden a/alebo viacero príznakov uvedených na obrázku, otestujte sa. Vyberte si z našej ponuky testovacích prúžkov na pH moču. Pozorne si prečítajte návod a postupujte podľa jednotlivých bodov.


Klinický obraz respiračnej acidózy je zvyčajne prejavom jej základnej príčiny. Príznaky a symptómy sa líšia v závislosti od dĺžky, závažnosti a progresie poruchy. Pacienti môžu mať dyspnoe, úzkosť, sipot a poruchy spánku. V niektorých prípadoch sa u pacientov môže prejaviť cyanóza v dôsledku hypoxémie. Ak je respiračná acidóza ťažká a sprevádzaná dlhotrvajúcou hypoventiláciou, pacient môže mať ďalšie príznaky, ako je zmenený duševný stav, myoklonus a možno aj záchvaty. Respiračná acidóza vedie k hyperkapnii, ktorá vyvoláva cerebrálnu vazodilatáciu. Ak je dostatočne závažný, môže dôjsť k zvýšenému intrakraniálnemu tlaku a edému papily, čo zvyšuje riziko herniácie a možno aj smrti. Prípady chronickej respiračnej acidózy môžu spôsobiť stratu pamäti, poruchu koordinácie, polycytémiu, pľúcna hypertenzia a srdcové zlyhanie. Pretrvávanie apnoe počas spánku môže viesť k dennej ospalosti a bolestiam hlavy. U pacientov so zjavným zdrojom respiračnej acidózy je potrebné odstrániť alebo zvrátiť pôvodcu.

Diagnostika respiračnej acidózy

Pre získanie miery istoty potrebnej na  vykonanie laboratórnych testov je potrebné vykonať diferenciálnu diagnostiku a v rámci nej vylúčiť nasledovné ochorenia:

  • Botulizmus
  • Bronchitída
  • Poruchy bránice
  • Bránicová paralýza
  • Astma
  • Užívanie opioidov
  • Sedatívna, hypnotická, anxiolytická porucha užívania
  • Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP)
  • Obezita
Na vyhodnotenie pacientov s podozrením na respiračnú acidózu sú potrebné hodnoty arteriálneho krvného plynu →ABG a sérového bikarbonátu. Na vyhodnotenie základných príčin je možné vykonať ďalšie testy. Pri respiračnej acidóze bude ABG vykazovať zvýšené PCO2 →>45 mmHg, zvýšené HCO3- →>30 mmHg a znížené pH →<7,35. Respiračná acidóza môže byť ďalej klasifikovaná ako akútna alebo chronická na základe relatívneho zvýšenia HCO3- vzhľadom na PCO2. V prípadoch akútnej respiračnej acidózy sa HCO3- zvýši o jeden mEq/l na každých desať mmHg nárastu PCO2 v priebehu niekoľkých minút. V prípadoch chronickej respiračnej acidózy sa HCO3- zvýši o štyri mEq/l na každých desať mmHg zvýšenia PCO2 v priebehu niekoľkých dní. Ak kompenzácia nenastane týmto spôsobom, môže byť prítomná zmiešaná respiračno-metabolická porucha.

Liečba respiračnej acidózy

Po stanovení diagnózy korigujeme. hyperkapniu postupne, pretože rýchla alkalizácia cerebrospinálneho moku (CSF) môže viesť ku kŕčom. Farmakologická liečba môže byť tiež použitá na zlepšenie ventilácie. Bronchodilatátory, ako sú beta-agonisty, anticholinergiká a metylxantíny, sa môžu použiť pri liečbe pacientov s obštrukčnými ochoreniami dýchacích ciest. Naloxón sa môže použiť u pacientov, ktorí sa predávkujú užívaním opiátov. 

slovník liečiteľa, acidobázická rovnováha, acidóza, respiračná acidóza, prekyslenie organizmu, prírodná lekáreň, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje