Ajurvéda je tradičný systém medicíny pochádzajúci zo starovekých védskych čias v Indii. Ide o komplexný prístup k zdraviu a homeostáze, ktorý sa zameriava na telo, myseľ, emócie, ducha a životné prostredie. Ajurvéda sa prekladá ako "veda o živote"; Ayus = Život a Veda = poznanie/veda. Tieto znalosti sa nachádzajú v starých ajurvédskych textoch → Charaka Samhita a → Sushruta Samhita, ktoré podrobne popisujú fyziológiu a vzájomne súvisiace systémy tela, variácie v ľudskej konštitúcii, chirurgické techniky, používanie bylín a bylinných zmesí a mnoho ďalších spôsobov na dosiahnutie a udržanie zdravia.
Ajurvéda využíva princípy prírody na rozlíšenie a definovanie rôznych telesných typov alebo konštitúcií, z ktorých každý má jedinečné vlastnosti a reakciu na prostredie a s predispozíciami na choroby a reakcie na drogy. Ajurvéda presadzuje konštitučne závislé usmernenia na udržanie rovnováhy a ochranu pred chorobami.
Ajurvéda je kompetetívnou odpoveďou na súčasný lekársky model starostlivosti o zdravie, v ktorom prevláda redukcionizmus. Redukcionizmus pomáha definovať úlohy na úrovni molekulových interkacii v ľudskom organizme, ale nie je pripravený riešiť komplexné multiorgánové postihnutia a chronické choroby.
Ajurvéda ako jednota piatich prvkov
Podľa ajurvédy sa hmota skladá z piatich základných prvkov → Mahábhút, ktoré majú vlastnosti priestoru →Akasha, vzduchu → Vayu, ohňa →Tejas, vody → Jala a zeme → Prithivi. Tieto sa spoja a vytvoria tri doshas, známe ako Vata, Pitta a Kapha. Doshas sú psychofyziologické princípy, ktoré riadia rôzne aspekty ľudského tela. Vata je tvorená z ľahších prvkov s vlastnosťami priestoru a vzduchu. Pitta je tvorená prvkami s vlastnosťami ohňa a vody. Kaphaje tvorený z ťažších prvkov s vlastnosťami vody a zeme. Váta reguluje pohyb a komunikáciu vrátane prietoku krvi, kontrakcie srdca, dýchania, pohybu potravy tráviacim traktom a komunikácie buniek prostredníctvom nervových impulzov. Pitta reguluje trávenie, metabolizmus a transformáciu, vrátane výmeny energie, chuti do jedla a endokrinných funkcií. Kapha reguluje štruktúru a súdržnosť tela vrátane sily, stability, rovnováhy tekutín a hmotnosti. Každý jednotlivec má jedinečný pomer Vata, Pitta a Kapha. Toto je známe ako ich psychofyziologická konštitúcia a koreluje s fenotypom jednotlivca. Ajurvéda má prepracovaný popis toho, ako si udržať dobré zdravie dodržiavaním správnych zásad pre štyri faktory, ktoré ovplyvňujú fenotyp. Funkcie, ktorých sa tieto faktory týkajú, možno zhrnúť takto:
Životný štýl a správanie
Ajurvéda pokrýva celú dĺžku života, vrátane prenatálnych, postnatálnych, detských a celoživotných sociálnych skúseností. Obsahuje pokyny pre denné a sezónne rutiny, ktoré zahŕňajú čas ísť spať, čas vstať, čas na jedenie, čas na cvičenie, čas na učenie, čas na meditáciu a čas na iné aktivity. Obsahuje tiež odporúčania pre správne správanie a ako zaobchádzať s rovesníkmi, jednotlivcami, ktorí sú mladší, a tými, ktorí sú starší, vo všeobecnosti a za rôznych okolností. Napríklad správanie a postoje, ktoré treba maximalizovať, zahŕňajú lásku, súcit a reč, ktorá ľudí povznáša. Medzi správanie a postoje, ktorým sa treba vyhnúť, patrí hnev, násilie a drsné alebo zraňujúce reči. Tým, ktorí sú mladší, by sa mali poskytovať rady a usmernenia a učiteľom a starším by sa mala venovať úcta. Toto správanie ovplyvňuje zdravie na fyzickej úrovni prostredníctvom uvoľňovania neuropeptidov. Negatívne emócie uvoľňujú neurochemikálie, ktoré zaťažujú a poškodzujú orgány, zatiaľ čo pozitívne emócie uvoľňujú zdraviu prospešné chemikálie.
Trávenie, strava a výživa
Trávenie jedla je podľa ajurvédy rozhodujúce pre dobré zdravie. Koncept Agni alebo "oheň" na strávenie skonzumovanej potravy je základom správnej asimilácie potravy tkanivami. Keď je Agni slabé, jedlo, ktoré nie je úplne strávené, má za následok toxické nahromadenie látky nazývanej Ama. Ama sa môže prejaviť ako toxické vedľajšie produkty neúplného trávenia sústredené v extracelulárnych priestoroch alebo nerovnováha homeostatických faktorov. Ama môže zahŕňať aj asimilované toxíny z prostredia. Ako Ama sa ukladá v tkanivách a makro- a mikrokanálikoch používaných na tok energie, potenciálne stimuluje imunitný systém a vytvára ohniská zápalu. Uložená Ama môže viesť k aterómu v tepnách, hypercholesterolémii, bolestivým alebo opuchnutým kĺbom, ako aj mikroskopickým prekážkam asimilácie živín. Aby sa minimalizovalo hromadenie Amy, v ajurvéde sa zdôrazňujú odporúčania pre správne trávenie potravy.
Ajurvéda má podrobné odporúčania pre stravu a výživu, ktoré sú prispôsobené podľa ajurvédskeho ústavného typu a ďalších faktorov. Hlavné faktory, ktoré riadia stravu, sú nasledovné:
Chuť jedla
Kvality jedla
Denná doba, ročné obdobie a vek jednotlivca
Stav fyziológie jedinca
Geografická poloha.
Chuť a kvalita potravín ovplyvňujú dóše (Váta, Pitta a Kapha) špecifickým spôsobom, a tým ovplyvňujú psychofyziologickú konštitúciu buď zdravým alebo nezdravým spôsobom. Denná doba, ročné obdobie a vek jednotlivca sú klasifikované podľa dóš a tým ovplyvňujú psychofyziologickú konštitúciu a výber potravín, ktoré sú v danej situácii zdravé alebo nezdravé. Do úvahy sa berie aj geografická poloha.
Stres
Okrem veľkých stresujúcich udalostí v živote môžu aj malé konflikty a spory, ktoré sa vyskytujú v každodennom živote, negatívne ovplyvniť zdravie a brániť pokroku a evolúcii. Na zvládanie stresu ajurvéda odporúča správnu životosprávu a správne poznanie života, jogu, dychové cvičenia, meditáciu, celotelovú masáž, ajurvédsku psychoterapiu a bylinky.
Prostredie - blízke aj vzdialené
Ajurvéda sa zaoberá účinkami blízkeho a vzdialeného prostredia. Blízke prostredie sa vzťahuje na miesto bydliska a vplyvy fyzickej štruktúry domu a pracoviska. Existujú odporúčania týkajúce sa oblastí bývania, architektúry domu, účinkov domu, v ktorom žijete a budovy, kde pracujete, vyhýbania sa toxickým účinkom a ako maximalizovať priaznivé účinky. Vzdialené prostredie sa vzťahuje na kozmické telá - planéty, mesiac a hviezdy. Odporúčania sa zaoberajú ich vplyvom a tým, ako ovplyvňujú fyziológiu.
Ajurvéda poskytuje filozofické pochopenie poriadku a impulzov prírody. Podľa védskej vedy sa ľudská bytosť skladá z dvoch aspektov: nemenného a neustále sa meniaceho. Fyzické telo a vnútorná schopnosť alebo pracovné vedomie sú relatívne a neustále sa menia. Hlboké vnútorné Ja alebo čisté Vedomie je absolútne a nikdy sa nemení. Absolútno sa označuje ako Sat-Chit-Anand, čo sa prekladá ako "Čistá existencia-Čisté vedomie-Blaženosť". Toto hlboké vnútorné Ja je tichým zdrojom všetkých vedomostí, inteligencie a tvorivosti a všetkých prírodných zákonov, ktoré riadia existenciu.
Absolútno sa týka celkového poriadku a inteligencie prírody. Relatívny aspekt sa nazýva Prakriti a vzťahuje sa na impulz alebo iniciáciu vyjadrenia existencie v hmotnej forme. To koreluje s tým, ako génová expresia vedie k materiálnej existencii. DNA sama o sebe je tichá, ale má možnosť expresie všetkých alebo akýchkoľvek génov; toto koreluje s Absolútnom, ktoré je tichým zdrojom stvorenia. Iba prostredníctvom vonkajších signálov z iných buniek alebo tkanivového mikroprostredia sú gény exprimované a bunky sa naďalej prispôsobujú svojmu vonkajšiemu meniacemu sa prostrediu. Tieto vonkajšie signály korelujú so spôsobom, akým Prakriti iniciuje hmotné vyjadrenie existencie.
Jedným z príkladov, ako ajurvéda a védske poznanie korelujú so súčasným vedeckým chápaním fyziológie, je proces počatia. Každý živý tvor začína život ako jedna bunka. Oplodnené embryo je odvodené zo spojenia dvoch zárodočných buniek, jednej od mužského rodiča a druhej od ženského rodiča. Pokiaľ zostávajú tieto dve bunky oddelené, nedochádza k reprodukcii. DNA predstavuje hmotný ekvivalent Absolútna, ktoré je zdrojom všetkého, ale nerobí nič pre vytvorenie vesmíru. To zodpovedá výroku zo starovekého ajurvédskeho textuCharaka Samhita : " Purušo 'jam loka sannidah ", čo sa prekladá ako "Človek je miniatúrny vesmír."
Ďalším príkladom súvisu medzi ajurvédskymi poznatkami a súčasným vedeckým chápaním je to, ako sa informácie v DNA stávajú materiálom tela. DNA - genetický kód jednotlivca - ako Absolútno má všetky vedomosti jednotlivca, ale vyjadruje iba časť svojich vedomostí. Počas procesu expresie sa dve vlákna DNA oddelia, aby vytvorili messenger RNA → m RNA počas procesu transkripcie, a potom prenos RNA → tRNA uľahčuje proces translácie na vytvorenie aminokyselín, ktoré sa spoja a vytvárajú proteíny. Vlákna DNA sa otvárajú a zatvárajú a DNA v podstate nič nerobí, tj nemení sa vo svojej štruktúre, a predsa vytvára vyjadrenú časť, ktorá sa stáva fenotypom. Slučka spätnej väzby potom ovplyvňuje následnú expresiu DNA; to je vplyv epigenetiky - takto ovplyvňuje zdravie životný štýl, strava a trávenie, stres a životné prostredie. Celý proces je zjednodušený a zhrnutý takto:
Védske texty opisujú proces hmotného stvorenia ako vznikajúci z nediferencovaného stavu jednoty alebo čistého vedomia známeho ako Samhita . Z tejto základnej jednoty vzniká tripartitná diverzita, ktorá vedie k uvedomeniu si existencie a materiálneho stvorenia, tj Rishi - znalec, Devata - proces poznania (činnosť) a Chhandas - poznané (konečný produkt). DNA obsahuje súhrn informácií a súvisí so Samhitou alebo jednotou; mRNA nesie informácie a súvisí s Rishi, znalec; tRNA uľahčuje proces translácie na vytvorenie aminokyselín a súvisí s aktivitou Devata; a aminokyseliny a proteíny súvisia s Chhandas, konečným produktom.
DNA (genetický kód) sa nemení (okrem toxického a radiačného poškodenia atď.); rovnako sa nemení Absolútno. Fenotyp - vyjadrená hodnota DNA z jej rôznych častí - je dynamický a neustále sa mení (relatívna hodnota života). Fenotyp posiela správy späť do DNA v spätnej väzbe, ktorá môže zmeniť expresiu kódu DNA zapnutím alebo vypnutím génov. Toto sú epigenetické funkcie metylácie DNA a zmeny v histónoch a chromatíne, ktoré sa vyskytujú v reakcii na signály prostredia. Fenotyp - gény, ktoré sa prejavujú - je dynamický a neustále sa mení. Tieto dva spolu, gény a fenotyp, reprezentujú Absolútne a Relatívne v materiálnom vyjadrení, pričom Absolútno vyjadruje rôzne poznatky prostredníctvom DNA a prejavuje sa ako rôzni fenotypoví jedinci.
Meditácia
Ajurvéda je komplexný systém zdravotnej starostlivosti, ktorý sa zameriava na fyzickú, duševnú a duchovnú pohodu. Podľa védskej vedy hlboké vnútorné Ja (čisté vedomie) aktivuje vnútornú schopnosť (pracovné vedomie), ktoré následne aktivuje fyzické telo. Slučka spätnej väzby s vlastným odkazom je poskytovaná meditáciou, v ktorej sa vytvára vedomé spojenie s hlbokým vnútorným Ja.[ 26 ]] Toto koreluje s epigenetickou spätnoväzbovou slučkou v bunkách tela. V meditácii poskytuje spätná väzba k hlbokému vnútornému Ja (sídlo poznania, ako DNA) vnútorný pokoj a blaženosť, čo odstraňuje nahromadené životné stresy a zlepšuje celkové zdravie. V procese meditácie, keď myseľ prekročí zmysly, intelekt a ego a dosiahne hlboké vnútorné Ja - čisté vedomie - začne nasávať vlastnosti čistého vedomia - pokoj, blaženosť, energiu a kreativitu - a tieto sú vyjadrené. v každodenných činnostiach života.
Ajurvéda obnovuje vrodenú inteligenciu tela a uvedomelosť pre liečenie. Homeostatické faktory sú zakorenené v pláne života. Zasahovanie do prírodných zákonov môže viesť k obchádzkam na ceste k optimálnemu zdraviu. Ajurvédske terapie môžu ovplyvniť genetický aj fenotypový prejav života. Výskumné úsilie v oblasti ajurvédskych spôsobov a rastlinných prípravkov by malo zahŕňať, ako sa menia epigenetické mechanizmy v cieľových tkanivách alebo v imunitných bunkách. Potenciálne nové cesty bunkového a molekulárneho fungovania môžu byť objavené v procese hodnotenia ajurvédskych prístupov. Ajurvédu možno oceniť prostredníctvom vedy o epigenetike, ktorá zahŕňa prejavy života a ako si udržať a zlepšiť zdravie jednotlivca. Epigenetické faktory v živote ovplyvňujú fenotyp pozitívnym alebo negatívnym spôsobom, a nepriamo ovplyvňujú genetickú expresiu pozitívnym alebo negatívnym spôsobom, ktorý sa môže preniesť na potomstvo. Ajurvéda pokrýva oba aspekty života - genetický aj fenotypový - a je komplexným, holistickým a personalizovaným systémom zdravotnej starostlivosti.
Používame cookies, aby sme zaistili správne fungovanie a bezpečnosť našich stránok. Tým vám môžeme poskytnúť tú najlepšiu skúsenosť z ich návštevy.
Pokročilé nastavenia
Tu môžete upraviť svoje preferencie ohľadom cookies. Nasledujúce kategórie môžete povoliť či zakázať a svoj výber uložiť.
Bez nevyhnutných cookies sa neobíde správne a bezpečné fungovanie našich stránok a registračný proces na nich.
Funkčné cookies ukladajú vaše preferencie a prispôsobia podľa nich naše stránky.
Výkonnostné cookies monitorujú výkon našich stránok.
Vďaka marketingovým cookies môžeme merať a analyzovať výkon nášho webu.