Diagnostika alzheimerovej choroby
Liečba alzheimerovej choroby
Úroveň liečby alzheimerovej choroby záleží na úrovni opatrovateľskej starostlivosti o postihnutých.. Táto je najčastejšie na pleciach rodinných príšlušníkov. Osvedčené metódy sú osobné plánovacie kalendáre, prítomnosť domáceho zvieraťa, psa alebo mačky a kontinuálny tréning poznávacích schopností pacienta.
Farmakologické intervencie na podporu kognitívnych funkcii sa po získaní potrebnej miery istoty v diagnóze sústreďujú na inhibíciu enzýmu, ktorý degraduje acetylcholín → acetylcholínesterázy → donepezil, rivastigmín a galantamín. Priaznivo môže pôsobiť Tacrin. Nevýhodou je, že iba štvrtina pacientov toleruje terapeutické dávky Tacrinu. Objavujú sa nežiaduce účinky ako je nauzea, hnačky a elevované pečeňové enzýmy.
Memantín je nekompetitívny antagonista NMDA →N-metyl-D-aspartátových receptorov. Využíva sa v liečbe stredne ťažkej až ťažkej demencie. Možno ho podávať v monoterapii aj v kombinácii s donepezilom.
Farmakologické intervencie nekognitívnych funkcií sa sústreďujú na podávanie antidepresív 2. generácie bez anticholinergného efektu → maprotilín, mianserín, SSRI (fluoxetín, fluvoxamín, citalopram, sertralín a iné), SNRI (venlafaxín, mirtazapín). Poruchy spánku sa liečia hypnotikami typu zolpidem, zopiclon alebo atypickými neuroleptikami (tiaprid, olanzapín, risperidón). Psychomotorický nepokoj sa koriguje atypickými neuroleptikami (tiaprid, olanzapín, risperidón), popr. typickými neuroleptikami →haloperidol.