Veľmi často sa nám stáva, že k nám prídu záujemcovia o bylinnú liečbu s tým že majú anémiu. Na otázku, o akom druhu anémie tu hovoríme väčšina odpovedať nevie. Je to pritom dôležité z pohľadu nastavenia liečby.
Jestvuje viac druhov anémii a aj viac modelov ich rozdelenia. Najčastejšie sa používajú modely podľa patogenézy a podľa morfológie. Pre lepšie pochopenie anémie uvádzame oba modely delenia anémie.
V liečiteľskej praxi je užitočnejší model rozdelenia anémii podľa morfológie červených krviniek. Mikrocytárna anémia je typ anémie, pri ktorej sú cirkulujúce červené krvinky menšie ako zvyčajne. Najčastejšou príčinou tohto typu anémie je úbytok zásob železa v tele, čo môže mať viacero príčin, napríklad zníženie železa v strave; znížená absorpcia železa v čreve; akútna a chronická strata krvi; a zvýšená potreba železa v určitých situáciách, ako je tehotenstvo a zotavenie po veľkej traume alebo operácii. Kategória mikrocytárnych anémii zahŕňa anémiu z nedostatku železa (IDA), talasémiu, anémiu spojenú s rôznymi chronickými stavmi (napr. reumatoidná artritída, Hodgkinov lymfóm, chronické infekcie a novotvary) a sideroblastickú anémiu (napr. dedičná a intoxikácia olovom). Normocytická anémia môže byť spôsobená neadekvátnymi hladinami erytropoetínu (EPO) alebo zníženou odpoveďou erytropoetínu, zníženým prežívaním erytrocytov a infiltráciou kostnej drene. Väčšina normocytických, normochromických anémií je dôsledkom iných stavov. Malá časť z nich odráža primárnu poruchu krvi. Môže to byť spôsobené anémiou vyvolanou niektorými chronickými stavmi (zápal a neoplázia), zlyhaním obličiek, endokrinným zlyhaním, zlyhaním kostnej drene (čistá aplázia červených krviniek a aplastická anémia), akútnou stratou krvi a stratou polycystických krvi. Makrocytárna anémia má dve formy: megaloblastickú (hypersegmentované neutrofily) a nemegaloblastickú. Megaloblastická anémia je spôsobená poruchou syntézy DNA indukovanej nedostatkom folátu a/alebo vitamínu B12.