bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje anémia z nedostatku železa, ochorenie krvi, ambulancia, dom byliniek

vedeli ste?

Existujú 2 typy železa - hemové a nehemové. Hemové železo sa vyskytuje len v živočíšnych produktoch. Nehemové železo môžeme nájsť ako v rastlinných, tak aj živočíšnych produktoch. Z hemového železa sa vstrebáva približne 10 - 25 %, z nehemového iba 8 - 10 %. Vstrebávanie železa podporuje vitamín C a kyslosť žalúdka.

V tele sú celkom 3-4 g železa , väčšina sa nachádza v hemoglobíne. Recykláciou železa z rozpadajúcich sa erytrocytov sa získava 20 mg denne, u dospelého pochádza zo stravy < 5% železa, u dojčaťa 30%.

viac mikrocytárnych anémii

Anémia z nedostatku železa

práve čítate

Perniciózna anémia

Anémia z chronických ochorení

Talasémia

Kosáčiková anémia

Sideroblastická anémia

Normálne hodnoty hemoglobínu (Hgb) v krvi sú 12 až 16 g/dl u žien a 14 až 18 g/dl u mužov. WHO definuje stupne anémie takto:

  • mierna (1. stupeň) - Hgb od 10 g/dl po spodnú hranicu referenčného rozpätia,

  • stredne ťažká (2. stupeň) - Hgb 8,0 až 9,9 g/dl,

  • ťažká (3. stupeň) - Hgb 6,5 až 7,9 g/dl,

  • život ohrozujúca (4. stupeň) - Hgb < 6,5 g/dl.

Anémia z nedostatku železa  ambulancia 

Popis ochorenia

Anémia z nedostatku železa, niekedy nazývaná aj  sideropenická anémia je častým ochorením krvi. Z anémii je to najviac vyskytujúca sa anémia. Vzniká z rôznych príčin:

  • nedostatočným príjmom železa v strave

  • zvýšenými krvnými stratami - silná menštruácia, operácia, vnútorné krvácianie → ulcerózna kolitída, žalúdočné vredy, vnútorné krvácanie vplyvom liekom → účinná látka diklofenak, kys. acetyl salicová a pod

  • poruchou syntézy hemoglobínu 

Príznaky

  • Únava až vyčerpanie

  • Bolesti hlavy

  • Zlá kvalita a vypadávanie vlasov

  • Bledá pokožka 

  • Silná a bolestivá menštruácia

  • Problémy s dýchaním či búšenie srdca

Pri pokročilých štádiách sideropenickej anémie pozorujeme zvýšenú lámavosť a zmenu hrúbky nechtov postupujúcej až do koilonychie, angulárna stomatitída - prasknuté kútiky, poruchy prehĺtania → dysfágia, atrofická gastritída asociovaná s tvorbou protilátok proti parietálnym bunkám žalúdka, poruchy príjmu potravy → chuť na ľad, hlinu, naškrobené prádlo a pod. Okrem toho môžeme pozorovať v asi 10% prípadov miernu splenomegáliu → zväčšenie sleziny. Vo všetkých pokročilých prípadoch sideropenickej anémie sme svedkami zníženej odolnosti na chlad.

Diagnostika

Prvé príznaky anémie z nedostatku železa sú nešpecifické → platia pre viac druhov ochorení. Pre stanovenie diagnózy bude liečiteľ potrebovať laboratórne analyty. Deficit zásobného i erytrocytárneho železa má za následok pokles hladiny hemoglobínu, hematokritu, znížený stredný objem erytrocytov (MCV), znížený obsah hemoglobínu v erytrocyte (MCH). Ďalej sa prejaví nízkou hladinou železa, ferritínu a zvýšením celkovej väzobnej kapacity stimuláciou produkcie transferínu v pečeni a zvýšenie sTFR. Saturácia transferínu klesá pod 16%, klesá aj hladina hepcidínu.

Liečba

Cieľom liečby sideropenickej anémie je eliminovať základnú príčinu → vredové choroby, infekciu helicobacter pylori, nádorové ochorenia a pod. so súčasným perorálnym [ferofumarát, ferosulfát, feroglukonát prípadne ferosukcinát], resp., intravenóznym podávaním Fe++, resp Fe+++.  Dávka Fe++ sa pohybuje od 100 do 200 mg/deň. Vyššie dávky majú tendenciu výraznejšie korigovať sideropenickú anémiu, avšak sú spojené s výskytom nežiadúcich gastrointestinálnych účinkov. Farmaká Fe++ sa najlepšie metabolizujú nalačno, v prípade výskytu nežiadúcich účinkov odporúčame podávať po jedle, avšak účinnosť metabolizmu klesne až o polovicu. V prípade poruchy vstrebávania železa bude na diskusiu intravenózne podávanie Fe+++ preparátov. Intravenózne podávanie Fe+++ je spojené s možným rizikom rizikom (zníženie krvného tlaku, slabosť, bolesť hlavy, vracanie, hnačky, žihľavka až najvážnejšie anafylaktoidné reakcie. Ich frekvencia.  sa pohybuje pod 1 %, vyžaduje si však hospitalizáciu na JIS-ke. Maximálna denná dávka intravenózneho železa je 100 mg Fe+++.  Dávka 150-200 mg intravenózneho  Fe+++ zvýši hladinu hemoglobínu asi o 10 g/l. Okrem toho je odporúčané podať

cca 500 mg Fe+++ na doplnenie zásob. Napríklad pacient s hladinou hemoglobínu 80 g/l s požadovaným stavom 140 g/l dostane cca 150-200 mg intravenózného železa na každých 10 g požadovaného vzostupu hemoglobínu (60 × 150-200 mg) a naviac cca 500 mg k na doplnenie zásob, teda max. 1 700 mg.

Anémiu asociovaná s nedostatkom železa je možné v jej počiatočných fázach liečiť vhodnými režimovými opatreniami a príjmom hemového a nehemového železa. Viac o alternatívnej liečbe sideropenickej anémie sa dozviete tu .

anémia z nedostatku železa, ochorenie krvi, ambulancia, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje