bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje slovník liečiteľa, apigenín, púrírodná lekáreň, dom byliniek

Apigenín

Stručne

Apigenín je flavonoid → to znamená že je okrem iného schopný znižovať plazmatické hladiny lipoproteínov s nízkou hustotou → LDL cholesterol, inhibovať agregáciu krvných doštičiek a znižovať proliferáciu buniek. Tieto vlastnosti vyplývajú okrem iného z ich mechanizmov účinku → inhibícia bunkového cyklu, zníženie oxidačného stresu, zvýšenie aktivity detoxikačných enzýmov, indukcia apoptózy a stimulácia imunitného systému. Zo všetkých flavonoidov je apigenín →4′,5,7-trihydroxyflavón, jedným z najrozšírenejších v rastlinnej ríši a jedným z najviac študovaných fenolov. Hlavnými zdrojmi apigenínu sú rastliny patriace do rodov Asteraceaeartemisia, achillea, matricaria a tanacetum, Lamiaceaesideritis, stachys a teucrium, alebo druhy z čelade Fabaceae → genista. Vo všetkých týchto bylinách sa epigenín nachádza vo forme aglykónu a/alebo jeho uhlíkových alebo kyslíkových glukuronidov, O -metyléterov a acetylovaných derivátov. V glykozylovanej forme sa apigenín nachádza v zelenine →petržlen, zeler, cibuľa, ovocí → pomaranče a pod.

Apigenín po požití podlieha niekoľkým metabolickým dráham medzi ktoré patrí glykozylácia, ktorá nanešťastie znižuje celkovú antioxidačnú kapacitu apigenínu. Okrem toho má izolovaný apigenín nízku rozpustnosť vo vode a vysokú permeabilitu.

Apigenín má mnoho farmakologických aktivít. Napríklad jeho vlastnosti ako antioxidantu sú dobre známe a môže byť tiež terapeutickým činidlom na prekonanie chorôb, ako sú zápaly, autoimunitné, neurodegeneratívne choroby a dokonca aj niekoľko typov rakoviny.

Apigenín sa považuje za potenciálnu prírodnú liečbu zápalových porúch centrálneho nervového systému, ako je roztrúsená skleróza. Existuje však medzera v informáciách o molekulárnom mechanizme účinku apigenínu, čo vedie k jeho modulačným účinkom na dendritické bunky zodpovedné za udržiavanie imunitnej rovnováhy. 

Apigenín sa spája s antivírusovými účinkami spolu s kvercetínom, rutínom a ďalšími flavonoidmi. Zdá sa, že antivírusová aktivita je spojená s neglykozidovými zlúčeninami a hydroxylácia v polohe 3 je zrejme nevyhnutným predpokladom antivírusovej aktivity. Tiež sa uvádza, že apigenín vykazuje protizápalovú aktivitu. Nielsen a kol. [ 138 ] uskutočnili dvojtýždňovú randomizovanú skríženú štúdiu skúmajúcu účinok príjmu petržlenu, Petroselinum crispum, obsahujúci vysoké hladiny apigenínu, na vylučovanie flavónov močom a na biomarkery oxidačného stresu. Štúdia ukázala, že pri diéte doplnenej petržlenovou vňaťou obsahujúcou 3,73 až 4,49 mg apigenínu/MJ za 24 hodín bola časť príjmu apigenínu vylúčená močom 0,58 %. Aktivity erytrocytovej glutatiónreduktázy a superoxiddismutázy sa počas intervencie s petržlenom zvýšili v porovnaní s hladinami na základnej strave.

Shoara a kol.  uskutočnili randomizovanú kontrolovanú klinickú štúdiu o účinnosti a bezpečnosti harmančekového oleja bohatého na apigenín pri osteoartritíde kolena. Liečba lokálnym harmančekovým olejom trikrát denne počas troch týždňov významne znížila potrebu analgetika (acetaminofénu) u pacientov s osteoartrózou kolena, čím sa zlepšila ich fyzická funkcia.

Sui a spolupracovníci testovali účinok apigenínu na expresiu angiotenzín-konvertujúceho enzýmu 2 (ACE2) v obličkách spontánne hypertenzných potkanov. Zistili, že hladina transkripcie angiotenzín-konvertujúceho enzýmu 2 mRNA v pozitívnej kontrolnej skupine a skupine potkanov liečených 0,417 g/kg apigenínu bola významne vyššia ako v kontrolnej skupine. Autori zistili, že nižší účinok apigenínu na krvný tlak je daný zvýšenou reguláciou expresie ACE2 v obličkách.

Tamayose a kol.  študovali antioxidačné vlastnosti derivátu apigenínu (8- C -ramnosyl apigenín (8CR)) z Peperomia obtusifolia pri významnom zmiernení farmakologického účinku vyvolaného sPLA2 z hadieho jedu. Preventívna (15 minút) intraperitoneálna injekcia 8CR v koncentrácii upravenej na 200 μg (8 mg/kg) u potkanov významne znížila edém a myotoxický účinok vyvolaný sPLA2.

Test ALT sa odporúča pri podozrení na ochorenie pečene a pri prejavoch pečeňového poškodenia, ako sú zožltnutie kože a/alebo očného bielka, tmavý moč, svetlá stolica, zvýšená únava, nevoľnosť, vracanie, svrbenie kože, bolesti brucha a bolesť pod pravým rebrovým oblúkom, zväčšenie brucha tekutinou (ascites), úbytok na váhe.

slovník liečiteľa, apigenín, púrírodná lekáreň, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje