Aplastická anémia - ambulancia
Pri aplastickej anémii dochádza k poškodeniu kmeňovej krvotvornej bunky, najčastejšie pri infekciách → hepatitídy , Epstein Barr vírus, cytomegavírus a vírus HIV, okrem toho pri ožiarení, idiopatickej reakcii pri podaní liekov → napr. chloramfenikol, karbamazepín , felbamát , fenytoín , chinín a fenylbutazón, liečbe cytostatikami ako vedľajší účinok. Uvažuje sa čiastočne o priamom poškodení kmeňovej bunky niektorým vyššie spomínaným mechanizmom a tiež o spoluúčasti imunitného systému, najmä cytotoxických T-lymfocytov.
V posledných rokoch sa zistilo, že väčšina prípadov aplastickej anémie je výsledkom autoimunity sprostredkovanej T-bunkami a deštrukciou kostnej drene , čo vedie k defektnej alebo takmer chýbajúcej hematopoéze . Okrem toho sa predpokladá, že aktivované T bunky indukujú apoptózu v hematopoetických kmeňových bunkách.
Hypotézu aberantných, neusporiadaných populácií T-buniek ako iniciátorov aplastickej anémie podporujú zistenia, že imunosupresívna liečba T-buniek (napríklad anti-tymocytový globulín a cyklosporín ) vedie k odpovedi až u 80 % ťažkých aplastických ochorení pacientov s anémiou.
Najčastejšími príznakmi sú krvácavosť pri nedostatku krvných doštičiek, z nosa, pri vykašliavaní hlinov, krv v stolici, v moči, okrem toho sú sledované časté infekcie, počnúc dýchacím traktom a štandardné symptómy anémie - slabosť, zvýšená únava, dýchavičnosť a pod.