Artritída je zápalové ochorenie kĺbov.
Epikríza vzniku artritídy je spájaná s najčastejšie s infekciou baktériou borrelia burgdorferi, ktorá pochádza z kontaktu s infikovaným kliešťom. Menej často ale významne je artritída asociovaná s metabolickými poruchami -napríklad s poruchou funkcie obličiek → dnavá artritída. Osteoartritída a reumatoidná artritída sú dve hlavné manifestácie artritídy spojené so silnou bolesťou kĺbov a zníženou kvalitou života. Ak je nefarmakologická liečba nedostatočná, na liečbu artritídy sa môžu použiť rôzne farmakologické intervencie. Farmakologická liečba však môže byť spojená so závažnými vedľajšími účinkami a vysokými nákladmi na management tohto ochorenia. Z toho plynie spoločný záujem, tak pacientov ako aj zdravotníctva na hľadaní alternatívnych foriem liečenia artritídy. Jednou z dostupných možností sú aj bylinné prípravky, ktoré preukázali potenciál pre bezpečnú a účinnú liečbu artritídy.
Hlavnými príznakmi sú opuch, bolesť a sčervenanie kĺbov. Sprievodným príznakom je ranná stuhnutosť. Všetky tieto príznaky sú spočiatku epizodické, vekom sa remisie skracujú a bolesť sa zvyšuje.Najčastejšie postihnutými kĺbmi sú koleno, rameno, lakeť, členok, bedro.
Epikríza artritických ochorení
Podrobné informácie o diagnostike artritídy uvádzame pri jednotlivých druhoch artritických ochorení, ktoré sú označené v ľavej lište. Vo všeobecnosti však platí, že na začiatku vyšetrenia liečiteľ fyzicky skontroluje stav kĺbov na príznaky ako je opuch, červenanie a teplo. Možno bude chcieť vedieť obmedzenia v pohybe.
Súčasťou vyšetrenia bude v závislosti od prvotnej diagnostickej hypotézy aj odber krvi, moču, ojedinele na prvom vyšetrení aj synoviálnu tekutinu kĺbu.
Okrem toho môže lekár využiť niektorú zo zobrazovacích metód vrátane röntgenu, aby vyhodnotil možnú stratu chrupavky, poškodenie kosti a kostné ostrohy. Röntgenové lúče nemusia odhaliť skoré artritické poškodenie, ale často sa používajú na sledovanie progresie ochorenia.
V niektorých ojedinelých prípadoch môže lekár odporučiť vyšetrenie na CT, MR alebo ultrazvukom.
Liečba artritických ochorení
To že vieme diagnosticky vyhodnotiť príčiny vzniku artritídy pomáha pri liečbe. Inak liečime metabolické artritídy, inak septické a inak autoimunitné artritídy. Vo všetkých prípadoch však potláčame príznaky, najčastejšie zápal a bolesť a tým zlepšujeme pohyblivosť kĺbov.
Lieky používané na liečbu artritídy sa líšia v závislosti od typu artritídy. Bežne používané lieky na artritídu zahŕňajú → NSAID→ nesteroidné protizápalové lieky môžu zmierniť bolesť a znížiť zápal. Príklady zahŕňajú ibuprofén (Advil, Motrin IB, iné) a naproxén sodný (Aleve), dyklofenak (Flector). Silnejšie NSAID môžu spôsobiť podráždenie žalúdka a môžu zvýšiť riziko srdcového infarktu alebo mozgovej príhody. NSAID sú dostupné aj ako krémy alebo gély, ktoré sa môžu natierať na kĺby.
Protidráždivé látky. Niektoré druhy krémov a mastí obsahujú mentol alebo kapsaicín, zložku, vďaka ktorej sú feferónky pikantné. Potieranie týchto prípravkov na kožu cez boľavý kĺb môže narušiť prenos signálov bolesti zo samotného kĺbu.
Steroidy. Kortikosteroidné lieky, ako je prednizón, znižujú zápal a bolesť a spomaľujú poškodenie kĺbov. Kortikosteroidy sa môžu podávať ako pilulky alebo ako injekcia do bolestivého kĺbu. Vedľajšie účinky môžu zahŕňať rednutie kostí, prírastok hmotnosti a cukrovku.
Chorobu modifikujúce antireumatické lieky →DMARD. Tieto lieky môžu spomaliť progresiu reumatoidnej artritídy a zachrániť kĺby a iné tkanivá pred trvalým poškodením. Okrem konvenčných DMARD existujú aj biologické látky a cielené syntetické DMARD . Vedľajšie účinky sa líšia, ale väčšina DMARD zvyšuje riziko infekcií.
TerapiaFyzikálna terapia môže byť užitočná pri niektorých typoch artritídy. Cvičenie môže zlepšiť rozsah pohybu a posilniť svaly obklopujúce kĺby.