Ateroskleróza- ambulancia
Tvorba aterosklerotického plaku sa začína vo vrstve intimy veľkých a stredných tepien, najmä v miestach rozdvojenia. Cievna stena takýchto oblastí je vystavená zvýšenému stresu v dôsledku turbulentných účinkov prietoku krvi. To spôsobuje poškodenie buniek endotelovej vrstvy intimy, čo vedie k priťahovaniu imunitných buniek v dôsledku produkcie adhéznych molekúl. (Koch a Zernecke, 2014). Súčasne lipoproteíny s nízkou hustotou (LDL) prechádzajú daným miestom a získavajú schopnosť penetrovať a akumulovať sa na subendoteliálnej úrovni arteriálnej steny. Tam môžu dodatočne podstúpiť oxidáciu a premeniť sa na oxidovaný LDL. Monocyty priťahované endotelovými bunkami v intimálnom priestore sa diferencujú na makrofágy a absorbujú oxidovaný LDL. (Viď obrázok.) V prípade narušenia procesov metabolizmu cholesterolu v makrofágoch sa však premenia na penové bunky (Pirillo a kol., 2013 ; Lopes-Virella a Virella, 2013 ; Witztum a Lichtman, 2014 ; Akhter a kol., 2016 ; Tabas a Lichtman, 2017).
Pre progresiu aterosklerotických lézií je teda rozhodujúca aktivácia kaskád imunitných a zápalových reakcií. V snahe ovplyvniť tieto procesy sa nedávno objavilo niekoľko nových stratégií na liečbu aterosklerózy, založených na použití rôznych terapeutických činidiel na inhibíciu prozápalovej aktivácie imunitných buniek alebo stimuláciu signálov k protizápalovej aktivite telesných systémov. Môžu byť použité ako doplnok ku konvenčným metódam liečby aterosklerotických ochorení založených na použití prípravkov na zníženie lipidov ( Li et al., 2017 ; Chistiakov et al., 2018 ). Najbežnejšími prípravkami používanými na antiaterosklerotickú terapiu sú však v súčasnosti statíny, pretože majú viaceré antiaterosklerotické vlastnosti (Davignon, 2012 ; Tian a kol., 2012 ; Oesterle et al., 2017 ), ale ich predpisovanie je stále obmedzené, pretože dlhodobé podávanie prípravkov tejto skupiny vedie k riziku nežiaducich vedľajších účinkov. Statíny tradične predpisujú pacientom s hypercholesterolémiou ( Stroes et al., 2015 ; Beckett et al., 2015 ).
Ateroskleróza je dlhodobý proces, začína už v detstve a pokračuje celý život. Pokiaľ je zásobenie orgánov kyslíkom dostatočné, je ateroskleróza bezpríznaková. Príznaky neskôr závisia od postihnutého orgánu: srdcové tepny (bolesti na hrudníku), mozgové tepny (náhle znecitlivenie a oslabenie končatín, problémy s rečou, strata videnia, pokles ústneho kútika), tepny dolných končatín (bolesti v lýtkach pri chôdzi), obličkové tepny (vysoký krvný tlak, zlyhanie obličiek).
Ateroskleróza môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie → koronárnu chorobu srdca, mozgovú príhodu, renálne zlyhanie, ischémiu dolných končatín.
Zo strany režimových návykov je rizikom pre vznik aterosklerózy hlavne nedostatok pohybu, nevyvážená strava s prevahou tukov, fajčenie, diabetes a alkohol. Ateroskleróza sa môže prejaviť ako symptóm jestvujúcich civilizačných ochorení → obezita, diabates, porucha metabolizmu lipidov a pod.
Ruka v ruke s novým poňatím patogenézy aterosklerózy sa mení aj liečebná stratégia klasickej aj alternatívnej bylinnej medicíny. Okrem zníženia plazmatickej hladiny LDL-cholesterolu sa zameriavame na zníženie oxidačného stresu v endoteli, zoslabenie prozápalovej aktivácie endotelu, inhibície apoptózy endotelových buniek, protizápalovej aktivity, aktivácie polarizácie makrofágov M2, zníženie tvorby penových buniek a inhibíciu aktivácie a agregácie krvných doštičiek.