Autoimunitné ochorenia ambulancia
Pri autoimunitnom ochorení imunitný systém považuje časť vlastného organizmu → kĺby, koža, pankreas, obličky, pečeň za cudzie. Uvoľňuje proteíny nazývané autoprotilátky, ktoré napádajú zdravé bunky. Niektoré autoimunitné ochorenia sa zameriavajú iba na jeden orgán, napríklad diabetes 1. typu poškodzuje pankreas. Iné choroby, ako napríklad systémový lupus, postihujú celé telo.
Nie je jasné, prečo sa spustí aktivita imunitného systému proti vlastným tkanivám. Na základe určitých indícii a analýz, ktoré si robíme s odobratých anamnéz našich klientov máme predstavu o tom, čo môže štartovať poruchy imunitného systému. Vieme, že dlhodobo zvýšená úroveň stresu, u žien pôrod a podobne môžu za určitých okolností spustiť aktivitu imunitného systému. Okrem toho máme poruke hypotézu, že imunitný systém ako taký je naprogramovaný tak, že uprednostní útok na vlastný organizmus, než aby mal dopustiť, aby v tomto organizme parazitovali a replikovali sa patogény. Z tohto pohľadu môžeme povedať, že autoimunitná reakcia nie je porucha imunitného systému, ale naopak, dôkaz o tom, že pracuje tak ako má. Niektoré autoimunitné ochorenia → diabetes, skleróza multiplex a lupus, sú dedičné. Nie každý člen rodiny ich nevyhnutne dostane, avšak zdedí náchylnosť k jej rozvinutiu.
Únava, ktorá trvá dlhšie ako 2 týždne. Stav podobný chrípke, zvlášť, keď sa k únave pridá bolesť kĺbov a svalov. Po nejakom čase únava prejde a tak môže vzniknúť pocit, že išlo o neškodnú infekciu, s ktorou si imunitný systém poradil. Po čase sa únava vráti a niekedy to nazývame prechodená chrípka. Zbystrite pozornosť, keď nepomôže ani zvýšený objem spánku.
Diagnostika autoimunitných ochorení
Liečba autoimunitných ochorení