bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje brokolica herbár

Výrobky z brokolice

Vedeli ste?

Brokolica (lat [Brassica oleracea var. italica]) vznikla šľachtením plodín kapusty v severnom Stredomorí, ktoré sa začalo asi v šiestom storočí pred Kristom. Brokolica má svoj pôvod v primitívnych kultivaroch pestovaných v Rímskej ríši a bola s najväčšou pravdepodobnosťou vylepšená umelým výberom na južnom talianskom polostrove alebo na Sicílii . Brokolica sa do severnej Európy rozšírila v 18. storočí a do Severnej Ameriky ju priviezli v 19. storočí talianski prisťahovalci. Po druhej svetovej vojne pestovatelia v spojených štátoch a Japonsku vypestovali  hybridy, ktoré zvýšili výnosy, kvalitu, rýchlosť rastu a regionálnu adaptáciu, vďaka čomu vznikli kultivary, ktoré sú odvtedy najpopulárnejšie: 'Premium Crop', 'Packman' a 'Marathon'.

V roku 2019 bola celosvetová produkcia brokolice spolu s  karfiolom 27 miliónov ton , pričom Čína a India spolu predstavujú 73 % z celkovej svetovej produkcie.  Sekundárnymi producentmi, z ktorých každý má približne jeden milión ton ročne alebo menej, boli Spojené štáty americké , Španielsko a Mexiko. V európe je to Taliansko a Španielsko.

čo je nové?   herbár    brokolica

Brokolica

POPIS

Brokolica ( Brassica oleracea var. italica ) je jedlá zelená rastlina z čeľade kapustovité (čeľaď Brassicaceae, rod Brassica ), ktorej veľká kvitnúca hlávka , stopka a malé pridružené listy sa konzumujú ako zelenina, alebo sa využívajú v ľudovom liečiteľstve.  Brokolica má veľké kvety , zvyčajne tmavozelené, usporiadané do stromovej štruktúry, ktorá sa rozvetvuje z hrubej stonky , ktorá je zvyčajne svetlozelená. Brokolica sa podobá karfiolu , čo je odlišná, ale blízko príbuzná kultivarová skupina rovnakého druhu Brassica .

V portfóliu výrobkov Dom byliniek sa z brokolice vyrába sušená brokolica na terapeutické účely, sterilizovaná brokolica v slanom aj sladkokyslom náleve,  brokolicový sirup a brokolicová šťava. Viac sa dočítate tu

V gastronómii sa brokolica konzumuje  buď surová, dusená, alebo varená.ebo varený. Brokolica je obzvlášť bohatým zdrojom vitamínu C a vitamínu K. Obsah charakteristických glukozinolátových zlúčenín obsahujúcich síru , izotiokyanátov a sulforafanu , sa varením zníži, ale lepšie sa uchová na pare , v mikrovlnnej rúre alebo smažením .

LIEČITEĽSTVO

Brokolica, koruna zeleniny  má gastroprotektívne, antimikrobiálne,  antioxidačné, protirakovinové, hepatoprotektívne,  kardioprotektívne, protiobezitné, antidiabetické, protizápalové, imunomodulačné a antikonvulzívne účinky. Brokolica je nutričná sila látok podporujúcich zdravie, ako je diindolylmetán, vitamín A, C, E, polyfenoly, sulforafán, glukozinoláty, antioxidanty, hydroxyškoricové kyseliny a omega-3 mastné kyseliny.  Sulforaphane je izotiokyanátová zložka brokolice obsahujúca síru, je dlhotrvajúci antioxidant a detoxikátor. Ukázalo sa, že zastavuje príliš rýchle starnutie tým, že obnovuje expresiu antioxidačných génov v ľudskom epiteli a podporuje imunitný obranný systém tela. Je známe, že rastlinné zlúčeniny majú vyšší antioxidačný potenciál v porovnaní so syntetickými zlúčeninami. Diindolylmetán z brokolice mal anticholínesterázovú (anti-ChE) aktivitu.

T

LIEČITEĽSTVO

ZBER A SUŠENIE

brokolica herbár bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje