Vňať prasličky roľnej obsahuje vysoké množstvo kyseliny kremičitej, glykozidy kvercetín, apigenín, kampferol, luteoín, alkaloidy, napr nikotín, palustrín a niekoľko užitočných kyselín - kys. jablčná. Nielen priamo kys. kremičitá, ale synergia všetkých týchto látok, priaznivo pôsobí na močový systém, na zdravie obličiek, na zvýšenú diurézu a vylučovanie močových a obličkových kameňov. V krajinách latinskej ameriky sa praslička používa na liečbu reumatizmu, zápalov močových ciest, prostatitídy a hypertenzie. V Brazílii bola vykonaná randomizovaná, placebom dvojito zaslepená štúdia na vyhodnotenie diuretického účinku prasličky. Bolo zistené, že podávanie 900 mg suchého exkraktu prasličky malo rovnaké účinky ako podávanie 25 mg hydrochlorotiaziduraz denne. Súčasne bolo zistené zníženie kreatinínu, albumínu a močoviny.
V našom ľudovom liečiteľstve sa praslička používa na zastavenie krvácania, pri problémových menštruáciách, ako kloktadlo pri zápaloch hrdla a dýchacích ciest.
Vo forme oleja priaznivo pôsobí na rast vlasov a nechtov, s našimi najlepšími odporúčaniami používajte olej z prasličky zvonku pri mykózach nechtov, pri sideropenických anémiách asociovaných s nedostatkom železa, pri vypadávaní vlasov, pri svalových zranenich, podkožných vredoch.