Repíkov Herbár - čerešňa vtáčia
Rod Prunus subg. Cerasus obsahuje druhy, ktoré sa zvyčajne nazývajú čerešne pravé. Vyznačujú sa tým, že majú jeden zimný púčik v pazuche, majú kvety v malých súkvetiach a plody sú hladké.
Čerešňa je strom z čelade ružovité (rosaceae) vysoká od 5 do 20 m. Má priamy kmeň a veľkú vajcovitú až pyramidálnu korunu. Kôra je svetlohnedá alebo červenohnedá, odlupuje sa v priečnych pásoch. Listové stopky sú okolo 4 cm dlhé, holé alebo riedko chlpaté. Listové čepele sú okolo 10 cm dlhé a okolo 6 cm široké, vajcovité, podlhovasto obrátene vajcovité alebo elipsovité, na báze krátko klinovité alebo zaokrúhlené, na vrchole s dlhou špičkou; okraje sú nepravidelne žliazkato pílkovité alebo dvojito žliazkato pílkovité, na líci sú nelesklé. Kvety majú asi 2,7 cm v priemere a je ich 2 - 6 v približne sediacom okolíku. Kvetné stopky sú okolo 4 cm dlhé, holé. Kališné zuby sú vajcovité, tupé, celistvookrajové, zahnuté, korunné lupienky sú okolo 12 mm dlhé, biele alebo ružové, okrúhlasto vajcovité s krátkym nechtíkom, vpredu plytko vykrojené.
Rod čerešňa ako rod sa dostala na územie Slovenska pomerne zložitou cestou a je výsledkom genetického kríženia. Pôvodný genofond rodu sa tiahne okolo kaspického mora a nižšie do malej Ázie. Odtiaľ sa dostal do Ríma a Rimania priniesli tento rod na územie Slovenska okolo roku 350 až 400 n.l. Prvá písomná zmienka je zo 7 storočia pred n.l. v príbehoch kráľa Sargona II. Herodotos a lekár Syfynus napísali v 3 stor pred n.l. že čerešňa má liečivé vlastnosti.
Čerešni sa darí v miernych pásmach v podunajskej nížine, na južných svahoch karpát, štiavnického pohoria, v hornonitrianskej kotline a na juhu východného slovenska. Obľubuje priepustné pôdy, korene siahajú hlboko a hľadajú vlahu a živiny bohaté na vápnik. Výborne sa čerešni darí paradoxne aj na tufových sopečných vyvreninách pokrytých metrovou vrstvou humusu. Tuf dobre akumuluje teplo, korene sú plytšie, stromy nižšie, ale plody sú sladšie väčšie a bohatšie na výživné látky, hlavne minerály. Čerešňa je náchylná na premrznutie konárov a hlavne na jarné mrazy, ktoré zničia násadu kvetov. Čerešna potrebuje zhruba 150 dní do roka s priemernou teplotou nižšou ako 7 C. Bude trvať tri až štyri roky po výsadbe, kým vyprodukuje svoju prvú úrodu ovocia, a sedem rokov, kým dosiahne plnú zrelosť.
Plody
čerešne obsahujú vápnik, draslík, horčík, železo, fosfor, zinok,
draslík a kremík a vitamíny A,B,C, E a P, flavonoid antokyan farbivo a
významný antioxidant. Historická medicína a ľudové liečiteľstvo oddávna
pripisovali čerešni, tak ako aj iným plodom, významné miesto v celkovom
zdraví človeka, bohužiaľ nevedeli presnejšie zacieliť terapeutické
pôsobenie. Dnes vieme, že čerešne kombináciou zloženia účiných látok
tlmia artritické bolesti, zvyšujú obranyschopnosť a imunitu, pôsobia regeneračne na pečeň a obličky, upravujú metabolizmus, znižujú krvný tlak a urýchľujú
regeneráciu svalov po zvýšenej fyzickej námahe. Predovšetkým ale
čerešne podporujú funkciu obličiek pri rozklade purínov a znižujú riziko
usadzovania sa kryštálov kyseliny močovej v klboch - pri dne.
Okrem toho plody čerešne znižujú úroveň TNF-alfa → prozápalového cytokínu, ktorý je progresívne vylučovaný makrofágmi počas indukcie žalúdočného vredu. IL-6 je pleiotropný cytokín → hrá dôležitú úlohu pri akútnom zápale a imunitnej regulácii. Zvýšená hladina IL-6 stimuluje lymfocyty, neutrofily a makrofágy v mieste zápalu, čím spúšťa oxidačné dráhy zodpovedné za lokálne poškodenie tkaniva pri tvorne žalúdočných vredov. Prozápalové cytokíny TNF-alfa a IL-6 sa ukázali ako kľúčové pri regulácii závažnosti žalúdočných vredov, pretože zvyšujú oxidačný stres vyvolaný mitochondriálnou tvorbou ROS. IL-10, protizápalové a imunosupresívne cytokíny rušia zápalovú odpoveď a inhibujú produkciu TNF-alfa. Zníženie prozápalových TNF-alfa a IL-6 a zvýšenie hladín protizápalového faktora IL-10, podobným spôsobom chránia slezinu a podieľajú sa na zvýšení jej regeneračnej kapacity sleziny.
Konzumácia čerstvých čerešní v detskom veku má pozitívny vplyv na moduláciu imunitného systému, za ktorý je zodpovedná žľaza týmus. jednoducho povedané, deti, ktoré konzumovali čerešne majú odolnejší imunitný systém.
Niektoré účinky boli skúmané za predpodkladu, že plody čerešne boli macerované v metanole → PcMFE, resp. boli sušené a macerované ako horúci či studený vodný zápar alebo vývar. Odporúčame samozrejme konzumovať plody čerešne čerstvé. Za týchto okolností vykazuje ich užívanie vysokú úroveň bezpečnosti, cenovú dostupnosť a dobré terapetické odpovede.