bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje cholestáza - choroby pečene, ambulancia, dom byliniek

Žltačka

Prehepatálna žltačka

Posthepatálna žltačka

Novorodenecká žltačka

Vírusová hepatitída

Cholestáza

práve čítate

Cholestáza

Stručne

Cholestáza je porucha tvorby žlče. Je bežným sprievodným znakom mnohých  pečeňových ochorení. Žlč obsahuje okrem iného žlčové kyseliny → metabolity syntetizované z cholesterolu v pečeni, ktoré sa normálne vylučujú do žlče. Žlčové kyseliny hrajú významnú úlohu ako dôležité metabolické signálne molekuly, ktoré modulujú metabolizmus lipidov, glukózy a energie. Zlyhanie ich vylučovania žlčou pri cholestáze vedie k ich retencii a akumulácii v pečeni. Akumulácia potenciálne toxických žlčových kyselín má za následok hepatocelulárne poškodenie, po ktorom nasleduje zápal, fibróza a cirhóza pečene. Akumulácia žlčových kyselín vo vnútri hepatocytov je hlavnou príčinou cholestatického poškodenia pečene, vrátane štrukturálnych a funkčných poranení membrán hepatocytov, bunkovej smrti a aktivácie zápalových a fibrogénnych signálnych dráh. Akumulované žlčové kyseliny v hepatocytoch zhoršujú mitochondriálne dýchanie a transport elektrónov a stimulujú tvorbu reaktívnych foriem kyslíka v pečeňových mitochondriách.

Podľa príčiny poruchy odtoku žlče rozpoznávame  intrahepatálnu a extrahepatálnu cholestázu.

Intrahepatálnu cholestázu spôsobujú najmä:

  • niektoré choroby a infekcie pečene (napríklad žltačka, cirhóza, nádorové ochorenia, a pod.)

  • hormóny (najmä estrogén, preto je cholestáza jedným z vedľajších účinkov hormonálnej antikoncepcie a vyskytuje sa aj v tehotenstve)

  • niektoré drogy alebo lieky užívané pri dopingu (napríklad anabolické steroidy, niektoré antibiotiká, najmä amoxicilín alebo tetracyklíny (napríklad minocyklín), niektoré nesteroidné protizápalové lieky s účinnou látkou ibuprofen, hormonálna antikoncepcia užívaná tabletkami, niektoré lieky proti epilepsii (antiepileptiká), niektoré lieky proti plesniam (antimykotiká), niektoré lieky v psychiatrii (antipsychotiká)

  • niektoré autoimunitné ochorenia (primárna biliárna cirhóza)

  • dedičné (genetické) poruchy (napríklad atrézia žlčových ciest)

  • tehotenstvo (v tehotenstve vplyvom hormónu estrogénu môže dôjsť k cholestáze, zvyčajne sa ale jedná o dočasný stav, pri ktorom nie je hladina bilirubínu zvýšená tak dramaticky, aby spôsobila žlté sfarbenie kože a očí).

Extrahepatálna cholestáza je zvyčajne spôsobená fyzickým zablokovaním extrahepatálnych žlčových ciest žlčovými kameňmi, cystou, nádorom, ktoré bránia normálnemu toku žlče. Niekedy môže byť extrahepatálna cholestáza spôsobená aj autoimunitnou chorobou, najmä takzvanou primárnou sklerozujúcou cholangitídou, kedy v dôsledku autoimunitnej reakcie dochádza k narušeniu štruktúry žlčovodov a ich zjazveniu a zúženiu, čo vedie k zhoršeniu prietoku žlče.

Príznaky

Najčastejšie príznaky cholestázy sú svrbenie kože → obzvlášť v tehotenskej cholestáze v treťom trimestri, žlté sfarbenie kože a očných bielok, tmavý moč. Medzi nešpecifické príznaky patrí zvýšená únava, najmä v popoludňajších hodinách a znížený komfort príjímania a trávenia potravy.

Komplikácie

Výskyt komplikácii v súvislosti s cholestázou závisí od stavu ochorenia a od doby, v ktorom bolo ochorenie diagnostikované. Medzi možné komplikácie patria →

Cirhóza pečene

Portálna hypertenzia vysoký tlak v portálnej žile, ktorá vedie do pečene. Môže spôsobiť vážne komplikácie, ktoré zahŕňajú:

  • ascites - nahromadenie tekutín v bruchu

  • zväčšená slezina (splenomegália)

  • nízkej hladiny krvných doštičiek , môže viesť ku krvácaniu

  • varixy - zväčšené žily v zažívacom trakte

Zväčšená slezina

Ochorenie kostí cholestáza sa môže vyvinúť asi u 30 % postihnutých pacientov do osteopénie, osteoporózy. Je to preto, že v črevách je menej žlče. Tento nedostatok žlče prispieva k nedostatku vitamínov (A, E, K) vo zvýšenej miere, pričom pomáha vášmu telu absorbovať tieto vitamíny. Jeden z dôsledkov je znížené zdravie kostí, pretože nedostatok vitamínu D súvisí s nízkou hustotou kostí.

Zvýšenie krvných lipidov → 85 % pacientov s cholestázou má vysokú hladinu cholesterolu a triglyceridov v sére. 

Autoimunitné poruchy  môže sa stať, že sa v budúcnosti rozvinie na základe cholestázy niektoré a autoimunitných ochorení.

Žlčové kamene

Žltačka

Diagnostika

Okrem akumulácie žlčových kyselín v hepatocytoch a cirkulácii sú zvýšené plazmatické hladiny bilirubínu aj laboratórnych markerov cholestázy.

cholestáza - choroby pečene, ambulancia, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje