bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje choroby obličiek, prírodná lekáreň, dom byliniek

Ochorenia obličiek - prírodná lekáreň        práve čítate

čo je nové?    prírodná lekáreň    ochorenia obličiek

Ochorenia obličiek- prírodná lekáreň

Ako fungujú obličky

Hlavnou funkciou obličiek je filtrácia krvi a tvorba moču, ktorým sa telo zbavuje odpadových látok. Pre jednoduchú ilustráciu ako fungujú obličky si predstavme klasický domáci vysávač s papierovým vreckom a filtrom na zachytávanie pevných prachových častíc. Keď vysávač funguje  ako má, disponuje dobrým ťahom, má dobrý zvuk, nezavíja a z druhej strany motora vypúšťa čistý prefiltrovaný vzduch. Ak do potrubia vsajeme väčší predmet, alebo kus oblečenia, nasávacia trubica sa upchá a vysavač zavíja, pretože nemôže nasať vzduch a z vysávacieho potrubia nejde vzduch žiadny. Vysávač sa stane nefunkčný aj v prípade, že sa upchá, alebo nebodaj perforuje filter prachových častíc. V tom prípade  je bilancia výdaja v rovnováhe, avšak vysávací vzduch je plný prachu a keď si to nevšimnete, budete mať zaprášený celý byt.  Ak filter nevymeníte, prach a nečistoty sa dostanú do priestoru motora a poškodia ho, takže vysávač môžete odpísať a zahodiť. Vysávač sa pokazí aj v prípade, že napájacie napätie je nižšie ako 220 V, kritická hodnota je 160 V. pri tomto napätí sa motor vysávača stane nefunkčný. Problém tiež nastane, keď sa upchá výfukové potrubie, motor sa prehreje a zhorí. 

Podobne, len podstatne dokonalejšie, fungujú aj obličky. Napájacie napätie pre obličky tvorí srdce, pohon je tlak krvi v systéme vlásočníc, to čo vysávač vysaje z podlahy je s trochou abstrakcie potrava, ktorú denne prijímame.

Základné funkcie obličiek sú:

  • vylučovacia, filtračná → očisťuje krv, odstraňuje škodlivé látky (splodiny metabolizmu - kys. močová, močovina, kreatinín), cudzorodé látky (lieky), nadbytočné látky (voda, NA, K, Ca, fosfáty1 ),

  • tvorba moču → udržiavanie biochemickej stability organizmu →udržiavanie rovnováhy tekutín - hospodárenie s vodou (hormón antidiuretický spätne vstrebáva vodu)

  • udržiavanie rovnováhy vnútorného prostredia (hemostáza)

  • regulácia TK (hormón renín)

  • vplyv na tvorbu erytrocytov (hormón erytropoetín)

  • aktivácia vitamínu D (vit. D podporuje vstrebávanie vápnika a fosfátov v čreve a obličkách, podieľa sa na riadení metabolizmu vápnika v kostiach)

Tvorba moču

Tvorba moču sa odohráva v nefrónoch. Prvou časťou tohto procesu je glomerulárna filtrácia, počas ktorej sa v glomerule oddelí krvná plazma (okrem bielkovín) do Bowmanovho puzdra a vytvorí sa tak primárny moč (asi 180 litrov za deň). Keďže tento moč obsahuje dôležité látky pre organizmus, stočenými kanálikmi sa späť vstrebáva takmer všetka voda, 100 % glukózy a 99,5 % NaCl. Tento proces sa nazýva tubulárna resorpcia. Zároveň dochádza k tubulárnej exkrécii a teda k vylučovaniu niektorých iontov soli a iných nepotrebných látok (lieky) a vzniká definitívny moč. Definitívny moč je zbernými kanálikmi privádzaný do ľadvinových kalichov, ktoré ústia do ľadvinových panvičiek. Odtiaľ po určitých množstvách moč odteká po močovodoch do močového mechúra. K vymočeniu dochádza v momente naplnenia močového mechúra tekutinou o objeme väčšom než 300 ml, kedy sa zvyšuje tlak vyvolávajúci potrebu močiť. Z močového mechúra moč odchádza prostredníctvom vonkajšieho, vôľou ovládaného zvierača do močovej trubice trubice trubice trubice. Diuréza je objem moču vyprodukovaný za 24 hodín, predstavuje 1,5-2,0 litra. Oligúria znamená zníženú tvorbu moču a anúria zastavenie tvorby moču.

Obličkami zdravého človeka pretečie 1300 ml krvi za minútu, teda 25% minútového srdečného objemu. Za jeden deň prefiltrujú obličky 1872 l krvi a v obličkových glomeruloch sa vytvorí 180 l primárneho moču a vylúčia asi 1,5 až 2,5 litra definitívneho moču (koncentrovaná tekutina s odpadovými látkami), ktorý je číry, slamovožltý, má ľahko kyslé pH →5,0-6,5. Obsahuje Na, K, Cl, Ca, kreatinín, amylázu, kyselinu močovú, močovinu a i. Pri normálnej diuréze sa vylúči za 24 hodín 55-70 g pevných látok. V moči zdravého človeka nie sú bielkoviny, cukor, bilirubín.

Ochorenie obličiek

Obličky bývajú často cieľom rôznych patológii, vrátane postinfekčných, imunitným systémom sprostredkovaných nefritíd a nefropatii, diabetických nefropatii, urolytiáz, tlakových porúch tubulov, bakteriálnych infekcii pôsobiacich zdola od močových ciest, polycystóz, nádorových ochorení, drogových a liekových atakov a pod.  Vo všeobecnosti platí, že ochorenia obličiek v ranných štádiách nie sú sprevádzané bolesťou. Ktosi napísal, že "obličky sa nesťažujú" a je to trefné pomenovanie stavu, pri ktorom môže prebiehať kumulácia nepriaznivých udalostí, výsledkom ktorých je akútne alebo chornické, často nezvrátiteľné ochorenie.

Z našich skúseností môžeme napísať, že pre celkové zdravie obličiek počas života je dôležité:

  • ako sa organizmus v mladosti vyrovná s vírusovými a bakteriálnymi nákazami a či boli dostatočne preliečené

  • správne režimové návyky

  • liekové intervencie

  • genetické predispozície

  • včasná reakcia na možné signály postihnutia obličiek - krv v moči, bublinový moč, nadmerné, alebo naopak obmedzené močenie

  • zvýšená pozornosť pri chorobách pečene

Prevládajúce príznaky obličkových ochorení

Ako sme už spomenuli, obličky vo včasných štádiách ochorení nebolia a tak sme odkázaní na preventívnu starostlivosť, sledovanie dôležitých biologických parametrov, o ktorých sa zmienime neskôr. Najčastejšou chorobou obličiek, s ktorou sa stretávame v našej ambulancii sú obličkové kamene a dna. V našom pomyslenom zozname nasleduje pomaly progredujúca chronická choroba obličiek asociovaná s diabetom a hypertenziou.

Obličkové kamene sa prihlasujú jednostrannou bolesťou v boku vyžarujúcou do genitálií, resp močového mechúra. Obštrukcia odtoku moču zapríčinená prekážkou, najčastejšie urátovým ostrým kameňom spôsobuje ostrú kolikovú bolesť, pri ktorej netreba nikoho presviedčať, aby okamžite navštívil urgentný príjem.

Dna, označovaná ako choroba kráľov, pravdepodobne preto, lebo v dobe, keď toto pomenovanie vzniklo, si iba králi mohli dovoliť jesť každý deň bravčové mäso a zapíjať ho pivom. Súdiac podľa incidencie ľudí vo veku nad 60 rokov je v našej malej krajinke kráľom každý piaty muž. Dna je bolestivé ochorenie spôsobené poruchou metabolizmu purínov, resp ich nadmerným príjmom z potravy. Prejavuje sa ostrou bolesťou v kĺboch, najčastejšie v kĺboch na palcoch oboch dolných končatín. Zápal, ktorý túto bolesť spôsobil vo väčšine prípadov spontánne ustúpi po pár dňoch.  Viac o bylinnej liečbe obličkových ochorení sa dozviete v ponuke na ľavej lište tejto stránky.

Ako sa starať o svoje obličky

Zovrite päsť a dostanete predstavu o tom, ako veľké sú vaše obličky. Sú dve a povieme si ako sa o ne starať, aby boli v čo najlepšej kondícii po celý život.

Pite dostatok tekutín

Voda je životne dôležitá pre dobré zdravie a určite pomáha aj obličkám. Pitie ôsmich 3 dcl pohárov vody denne pomáha vašim obličkám mať tekutinu potrebnú na odstránenie nadmerného sodíka a toxínov z vášho tela.

Pesný objem vody, ktorý potrebujete skonzumovať, závisí od vášho zdravia a životného štýlu. Dobrým indikátorom toho, že pijete dostatok vody, je slamovo sfarbený moč. Ak je moč príliš tmavý, môže to byť príznak dehydratácie. Príliš jasný moč znamená, že pijete príliš veľa vody.

Monitorujte si krvný tlak

Obličky hrajú dôležitú úlohu pri regulácii krvného tlaku. Zdravé hodnoty krvného tlaku sú medzi 90/60 mmHg a 120/80 mmHg. Čokoľvek vyššie sa považuje za zvýšený krvný tlak. Váš obehový systém a obličky spolupracujú, aby vaša krv prúdila na rovnomernej a zdravej úrovni.

Udržujte normálnu a zdravú hladinu cukru v krvi

Udržiavanie hladiny cukru v krvi v normálnom a zdravom rozmedzí pomáha udržiavať obličky a celkové zdravie. Vaše obličky už tvrdo pracujú, filtrujú živiny z krvi späť do tela a odstraňujú odpad. Udržujte teda svoje obličky v plynulom chode udržiavaním zdravých hladín cukru v krvi v normálnom rozmedzí.

Cvičte a zostaňte aktívni

Vaše obličky, môžete podporiť chôdzou, plávaním alebo bicyklovaním min 250 minút týždenne. Čokoľvek - od túr v lese až po tanec vám môže pomôcť zostať bližšie k vašej ideálnej hmotnosti a vyhnúť sa ďalšiemu zaťaženiu obličiek. Nadváha môže zvýšiť váš krvný tlak, čo je zlé pre vaše obličky. Ale pravidelné cvičenie je dobré pre vaše celkové zdravie .

Jedzte zdravú stravu

Diéta a cvičenie idú ruka v ruke pre dobré zdravie. Ak však chcete svojim obličkám skutočne prejaviť trochu lásky, budete jesť stravu s nízkym obsahom sodíka. Máme na mysli hlavne údené výrobky, solené mäsá navyše konzervované tzv rýchlosoľou a pod. Prebytočný sodík vo vašom systéme je pre vaše obličky ťažké odfiltrovať. Zvážte konzumáciu stravy bohatej na čerstvú zeleninu, ovocie, ryby a celozrnné výrobky . Vyhnite sa potravinám poškodzujúcim obličky, ako je spracované mäso, nadmerné množstvo mliečnych výrobkov a balené jedlá.

Nefajčite

Existuje tisíc dôvodov, prečo prestať fajčiť. Tu je ešte jeden: Nikotín je zlý pre krvný tlak, a preto zlý pre zdravie obličiek.

choroby obličiek, prírodná lekáreň, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje