Choroby srdca- prírodná lekáreň
Choroby srdca a následné srdcové zlyhanie sú hlavnou príčinou úmrtí na celom svete a každý rok si vyžiadajú 17,9 milióna životov (WHO2016) Predstavujú skupinu porúch srdca a krvných ciev a zahŕňajú koronárne srdcové choroby, cerebrovaskulárne choroby, reumatické choroby srdca a ďalšie stavy. Viac ako štyri z piatich úmrtí na ochorenie srdca sú spôsobené srdcovým infarktom a mozgovou príhodou a jedna tretina týchto úmrtí sa vyskytuje predčasne u ľudí mladších ako 70 rokov. Choroby srdca väčšinou pochádzajú z vaskulárnej dysfunkcie, ktorá potom vedie k poškodeniu orgánov. Napríklad srdce môže dostať srdcový infarkt alebo mozog môže dostať mŕtvicu v dôsledku poškodenia ciev. Hlavnými vinníkmi vaskulárneho poškodenia sú ateroskleróza, trombóza a vysoký krvný tlak. Medzi bežné rizikové faktory patrí fajčenie, nezdravá strava, diabetes mellitus, hyperlipidémia, zvýšené hladiny cholesterolu s lipoproteínmi s nízkou hustotou (LDL), znížené hladiny cholesterolu s lipoproteínmi s vysokou hustotou (HDL) a hypertenzia. Ukázalo sa, že zastavenie fajčenia, obmedzenie soli v strave, viac ovocia a zeleniny, pravidelná fyzická aktivita a vyhýbanie sa škodlivému požívaniu alkoholu znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Napriek pokrokom v manažmente a liečbe srdcových ochorení si tieto berú viac životov ako kombinácia všetkých foriem rakoviny a Covidu dovedna. Výsledkom je, že v posledných rokoch došlo k veľkému presadzovaniu prevencie pred srdcovými chorobami a táto politika si vyžaduje okrem iného aj nové možnosti liečby - vrátane alternatívnej bylinnej liečby.
Management rizikových faktorov srdcových ochorení podľa modernej medicíny
Súčasné usmernenia pre zdravotnú starostlivosť zdôrazňujú prevenciu pred srdcovými ochoreniami. Cieľom je konrolovať hlavné rizikové faktory a snahou minimalizovať ich nepriaznivé dopady. Pri ateroskleróze sa väčšina terapeutických prístupov zameriava na kontrolu hypertenzie a hyperlipidémie alebo moduláciu hemostázy, aby sa predišlo trombotickým komplikáciám. Hypercholesterolémia je hlavným prispievateľom k ateroskleróze, takže súčasné konvenčné terapeutické prístupy sa výrazne spoliehajú na znižovanie hladín LDL pomocou statínov. V prípadoch, keď liečba statínmi nevedie k významnému zníženiu hladín LDL, možno použiť inhibítor absorpcie LDL, samotný alebo v kombinácii so statínmi v závislosti od odpovede pacienta. Nedávno boli inhibítory pro-proteínkonvertázy subtilizín/kexín typu 9 (PCSK9) schválené regulačnými orgánmi ako liek, ktorý môže znížiť hladinu LDL, a odporúčajú sa na použitie u pacientov so srdcovými problémami, kde statíny neboli účinné pri znižovaní hladín LDL. (Ridker a kol., 2017 ; Aday a Ridker, 2018). Klinická štúdia CANTOS (2017) poskytla dôkazy, že u pacientov so zvýšeným zápalom (hsCRP > 2 mg/l) môže byť na zníženie rizika aterosklerózy potrebná kombinovaná liečba statínmi a kanakinumabom (IL-1β protilátka). Pred odporúčaniami štúdie CANTOS konvenčné terapeutické režimy zanedbávali úlohu zápalu pri ateroskleróze (Weber a Noels, 2011 ). Je veľmi dôležité zdôrazniť, že komplementárna a alternatívna medicína (CAM), vrátane bylinných liekov, už riešila zápal pri ateroskleróze oveľa skôr ako výsledky štúdie CANTOS ( Fishman et al., 2009 ;Orekhov a kol., 2013 ; Al-Shehabi et al., 2016 ), čo naznačuje, prečo mnohí, ale hlavne americkí pacienti navštevovali poskytovateľov CAM oveľa viac ako lekárov primárnej starostlivosti ( Eisenberg et al., 1998, Tachjian et al., 2010 ). Pre túto diskusiu je dôležité podčiarknuť, že bylinné prípravky sú najbežnejším typom CAM medzi pacientmi s ochorením srdca ( Yeh et al., 2006 ; Tachjian et al., 2010 ).
Moderné liečebné režimy pre hypertenziu zahŕňajú kontrolu zvýšenia TK u hypertonikov. To zvyčajne vyžaduje použitie viacerých antihypertenzív u väčšiny týchto pacientov (Guerrero-Garcia a Rubio-Guerra, 2018). K dispozícii je viacero tried antihypertenzív, čím sa lekárovi ponúka možnosť predpisovať vysoko účinné kombinácie liekov na zníženie krvného tlaku a ochranu cieľových orgánov (Stewart et al., 2019). Táto kombinovaná terapia má osobitný význam pri rezistentnej hypertenzii, ktorá je celosvetovo vysoko rozšírená (Noubiap et al., 2019 ; Samaha et al., 2019).
Hlavné triedy liekov, ktoré sú k dispozícii na liečbu hypertenzie, sú tiazidové diuretiká, inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín (ACE), blokátory receptora angiotenzínu II a blokátory vápnikových kanálov ( Susalit et al., 2011 ; Munoz-Durango et al., 2016 ). Vazodilatátory, antagonisty aldosterónu, β-blokátory, α-blokátory, inhibítory renínu a centrálne pôsobiace látky sú ďalšie látky, ktoré sa používajú (Omboni a Volpe, 2018). Tieto látky znižujú krvný tlak a riziko kardiovaskulárnych príhod súvisiacich s hypertenziou, ale nezabraňujú im, čím odôvodňujú použitie kombinovaných terapií hypertenzie (Rizvi, 2017).
Napriek dostupnosti vyššie uvedených liekov v moderných systémoch zdravotnej starostlivosti je vysoký krvný tlak zvládnutý len u 34 % pacientov (august, 2004; Wang a Xiong, 2012). Zdá sa, že takýto aspekt súvisí nielen s cenou antihypertenzív (Susalit et al., 2011), ale aj s dostupnosťou a prístupnosťou (Wang a Xiong, 2012), s ich nežiaducimi vedľajšími účinkami (Susalit et al., 2011 ; Wang a Xiong, 2012) a ich nízka zhoda pacientov s požadovanou dávkou (august, 2004). Pre tieto faktory pacienti s hypertenziou vyhľadávajú bylinné prípravky na liečenie srdcových ochorení vo všeobecnosti a najmä hypertenzie (Yeh a kol., 2006 ; Tachjian a kol., 2010 ; Al Disi a kol., 2016).
Management rizikových faktorov srdcových ochorení podľa bylinnej medicíny