bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje choroby srdca - prírodná lekáreň, dom byliniek

Arytmia srdca 

Ischemická choroba srdca 

Infarkt myokardu 

Angina pectoris 

Myokartitída 

Kardiomyopatia 

Fibrilácia predsiení srdca 

Vrodená srdcová choroba

čo je nové?    prírodná lekáreň    choroby srdca

Choroby srdca- prírodná lekáreň 

Všeobecné informácie

Choroby srdca a následné srdcové zlyhanie sú hlavnou príčinou úmrtí na celom svete a každý rok si vyžiadajú 17,9 milióna životov (WHO2016) Predstavujú skupinu porúch srdca a krvných ciev a zahŕňajú koronárne srdcové choroby, cerebrovaskulárne choroby, reumatické choroby srdca a ďalšie stavy. Viac ako štyri z piatich úmrtí na ochorenie srdca sú spôsobené srdcovým infarktom a mozgovou príhodou a jedna tretina týchto úmrtí sa vyskytuje predčasne u ľudí mladších ako 70 rokov. Choroby srdca väčšinou pochádzajú z vaskulárnej dysfunkcie, ktorá potom vedie k poškodeniu orgánov. Napríklad srdce môže dostať srdcový infarkt alebo mozog môže dostať mŕtvicu v dôsledku poškodenia ciev. Hlavnými vinníkmi vaskulárneho poškodenia sú ateroskleróza, trombóza a vysoký krvný tlak. Medzi bežné rizikové faktory  patrí fajčenie, nezdravá strava, diabetes mellitus, hyperlipidémia, zvýšené hladiny cholesterolu s lipoproteínmi s nízkou hustotou (LDL), znížené hladiny cholesterolu s lipoproteínmi s vysokou hustotou (HDL) a hypertenzia. Ukázalo sa, že zastavenie fajčenia, obmedzenie soli v strave, viac ovocia a zeleniny, pravidelná fyzická aktivita a vyhýbanie sa škodlivému požívaniu alkoholu znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Napriek pokrokom v manažmente a liečbe srdcových ochorení si tieto berú viac životov ako kombinácia všetkých foriem rakoviny a Covidu dovedna. Výsledkom je, že v posledných rokoch došlo k veľkému presadzovaniu prevencie pred srdcovými chorobami a táto politika si vyžaduje okrem iného aj nové možnosti liečby  - vrátane alternatívnej bylinnej liečby.

Management rizikových faktorov srdcových ochorení podľa modernej medicíny

Súčasné usmernenia pre zdravotnú starostlivosť zdôrazňujú prevenciu pred srdcovými ochoreniami. Cieľom je  konrolovať hlavné rizikové faktory a snahou minimalizovať ich nepriaznivé dopady. Pri ateroskleróze sa väčšina terapeutických prístupov zameriava na kontrolu hypertenzie a hyperlipidémie alebo moduláciu hemostázy, aby sa predišlo trombotickým komplikáciám. Hypercholesterolémia je hlavným prispievateľom k ateroskleróze, takže súčasné konvenčné terapeutické prístupy sa výrazne spoliehajú na znižovanie hladín LDL pomocou statínov. V prípadoch, keď liečba statínmi nevedie k významnému zníženiu hladín LDL, možno použiť inhibítor absorpcie LDL, samotný alebo v kombinácii so statínmi v závislosti od odpovede pacienta. Nedávno boli inhibítory pro-proteínkonvertázy subtilizín/kexín typu 9 (PCSK9) schválené regulačnými orgánmi ako liek, ktorý môže znížiť hladinu LDL, a odporúčajú sa na použitie u pacientov so srdcovými problémami, kde statíny neboli účinné pri znižovaní hladín LDL. (Ridker a kol., 2017 ; Aday a Ridker, 2018). Klinická štúdia CANTOS (2017) poskytla dôkazy, že u pacientov so zvýšeným zápalom (hsCRP > 2 mg/l) môže byť na zníženie rizika aterosklerózy potrebná kombinovaná liečba statínmi a kanakinumabom (IL-1β protilátka). Pred odporúčaniami štúdie CANTOS konvenčné terapeutické režimy zanedbávali úlohu zápalu pri ateroskleróze (Weber a Noels, 2011 ). Je veľmi dôležité zdôrazniť, že komplementárna a alternatívna medicína (CAM), vrátane bylinných liekov, už riešila zápal pri ateroskleróze oveľa skôr ako výsledky štúdie CANTOS ( Fishman et al., 2009 ;Orekhov a kol., 2013 ; Al-Shehabi et al., 2016 ), čo naznačuje, prečo mnohí, ale hlavne americkí pacienti navštevovali poskytovateľov CAM oveľa viac ako lekárov primárnej starostlivosti ( Eisenberg et al., 1998,  Tachjian et al., 2010 ). Pre túto diskusiu je dôležité podčiarknuť, že bylinné prípravky sú najbežnejším typom CAM medzi pacientmi s ochorením srdca ( Yeh et al., 2006 ; Tachjian et al., 2010 ).

Moderné liečebné režimy pre hypertenziu zahŕňajú kontrolu zvýšenia TK u hypertonikov. To zvyčajne vyžaduje použitie viacerých antihypertenzív u väčšiny týchto pacientov (Guerrero-Garcia a Rubio-Guerra, 2018). K dispozícii je viacero tried antihypertenzív, čím sa lekárovi ponúka možnosť predpisovať vysoko účinné kombinácie liekov na zníženie krvného tlaku a ochranu cieľových orgánov (Stewart et al., 2019). Táto kombinovaná terapia má osobitný význam pri rezistentnej hypertenzii, ktorá je celosvetovo vysoko rozšírená (Noubiap et al., 2019 ; Samaha et al., 2019).

Hlavné triedy liekov, ktoré sú k dispozícii na liečbu hypertenzie, sú tiazidové diuretiká, inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín (ACE), blokátory receptora angiotenzínu II a blokátory vápnikových kanálov ( Susalit et al., 2011 ; Munoz-Durango et al., 2016 ). Vazodilatátory, antagonisty aldosterónu, β-blokátory, α-blokátory, inhibítory renínu a centrálne pôsobiace látky sú ďalšie látky, ktoré sa používajú (Omboni a Volpe, 2018). Tieto látky znižujú krvný tlak a riziko kardiovaskulárnych príhod súvisiacich s hypertenziou, ale nezabraňujú im, čím odôvodňujú použitie kombinovaných terapií hypertenzie (Rizvi, 2017).

Napriek dostupnosti vyššie uvedených liekov v moderných systémoch zdravotnej starostlivosti je vysoký krvný tlak zvládnutý len u 34 % pacientov (august, 2004; Wang a Xiong, 2012). Zdá sa, že takýto aspekt súvisí nielen s cenou antihypertenzív (Susalit et al., 2011), ale aj s dostupnosťou a prístupnosťou (Wang a Xiong, 2012), s ich nežiaducimi vedľajšími účinkami (Susalit et al., 2011 ; Wang a Xiong, 2012) a ich nízka zhoda pacientov s požadovanou dávkou (august, 2004). Pre tieto faktory pacienti s hypertenziou vyhľadávajú bylinné prípravky na liečenie srdcových ochorení vo všeobecnosti a najmä hypertenzie (Yeh a kol., 2006 ; Tachjian a kol., 2010 ; Al Disi a kol., 2016).

Management rizikových faktorov srdcových ochorení podľa bylinnej medicíny

Bylinné extrakty a ich deriváty môžu priaznivo modulovať a v konečnom dôsledku zlepšovať molekulárne javy, ktoré prispievajú k hypertenzii alebo ateroskleróze, dvom hlavným prispievateľom k výskytu srdcových ochorení. Bylinné prípravky obsahujú množstvo bioaktívnych látok, a preto majú multimodálne bunkové mechanizmy účinku → antioxidačné, vazorelaxačné, protizápalové, antiproliferatívne alebo diuretické. Bylinné lieky môžu tiež zabrániť zmene fenotypu VSMC, inhibovať endoteliálnu dysfunkciu, aktiváciu krvných doštičiek, peroxidáciu lipidov, produkciu ROS a aterogenitu makrofágov. Kvôli takémuto širokému spektru molekulárnych a bunkových cieľov môžu byť bylinné prípravky použité na liečbu a zvládnutie celého radu CVD.

Salvia miltiorrhiza je tradične používaná v čínskej medicíne na liečbu mnohých srdcových ochorení infarktu myokardu, aterosklerózy a anginy pectoris. Aktívne zlúčeniny hlavne z koreňa tejto rastliny sa nazývajú Danshen a často ich pod týmto názvom možno kúpiť v obchodoch. Rastlinné bioaktívne zlúčeniny sú v tukoch rozpustné tanshinóny a vo vode rozpustné fenoly (Ren et al., 2019). Extrakty S. miltiorrhiza preukázali silné antioxidačné schopnosti s vysokou schopnosťou zachytávať voľné radikály, čo sa zdá byť základom jeho silného kardiovaskulárneho ochranného potenciálu (Zhao et al., 2006).

Kyselina salvianolová B, jedna z čistých zlúčenín, ktoré možno extrahovať zo S. miltiorrhiza, je účinná proti fibróze a ischemicko-reperfúznemu poškodeniu (Lay et al., 2003). Danshen má ochranný účinok proti nežiaducim účinkom vyvolaným homocysteínom, kde je nerovnováha homocysteínu vysoko rizikovým faktorom pre vaskulárne ochorenia (Chán et al., 2004). V kombinácii s Pueraria montana var. lobata. (Kudzu), Danshen preukázal silné antihypertenzívne účinky (Ng et al., 2011). V jednej klinickej štúdii boli kapsuly Danshen (1000 mg dvakrát denne počas 12 týždňov) schopné významne znížiť SBP a pulzovú frekvenciu u pacientov s nekontrolovanou miernou až stredne závažnou hypertenziou a pod konvenčnou antihypertenzívnou liečbou. Zistilo sa tiež, že je dobre tolerovaný a považuje sa za bezpečný u pacientov s hypertenziou (Yang et al., 2012).

Astragalus membranaceus je ďalšia čínska bylina, obsahuje astragalozid IV, čo je hlavná bioaktívna zlúčenina v rastline široko používaná ako antioxidant a na ochranu proti ischemickým CVD (Zhang et al. , 2006). Zistilo sa, že extrakt z A. membranaceus udržuje srdcové funkcie zlepšením energetického metabolizmu a inhibíciou produkcie voľných radikálov v modeli potkanov s reperfúziou ischémie myokardu (Zhou et al., 2000). Znížením hladín markera oxidačného stresu malondialdehydu (MDA), zachovaním aktivity superoxiddismutázy (SOD) a znížením poškodenia buniek myokardu vyvolaného voľnými radikálmi, A. membranaceus môže tiež zlepšiť srdcovú funkciu a poskytnúť kardioprotekciu v modeli ischemickej myokardu u potkanov ( Ma et al., 2013 ). Extrakt A. membranaceus má tiež angiogénne účinky v modeli ischemického poškodenia potkana ( Zhang et al., 2011 ). Zistilo sa, že astragalozid IV poskytuje pozitívny inotropný účinok zlepšujúci ejekciu ľavej komory u pacientov s kongestívnym srdcovým zlyhaním (CHF) ( Luo et al., 1995 ). Ukázalo sa tiež, že polysacharid A. membranaceus znižuje inzulínovú rezistenciu a má účinky proti obezite a hypolipidemické účinky (Mao et al., 2009).

Allium sativum je klasickým príkladom bylín používaných pri liečbe KVO a je známy pre svoje mnohostranné vlastnosti proti stavom spojeným s CVD, ako je hypertenzia, oxidačný stres, zápal a hyperlipidémia ( Ashraf a kol., 2013 ; Jeong a kol. ., 2016 ; Thomson a kol., 2016 ). Skutočne, znížením hladín celkového cholesterolu a LDL, znížením obsahu lipidov v arteriálnych bunkách a inhibíciou proliferácie VSMC, môže byť cesnak použitý na zvládnutie aterosklerózy a hyperlipidémie ( Sun Y. et al., 2018 ). Vďaka svojej endoteliálnej NO syntáze (eNOS) modulovanej vazorelaxačnej schopnosti Crataegus oxyacantha (Synonymum Crataegus rhipidophylla Gand. Bežný názov Hawthorn) je ďalším príkladom bylín bežne používaných na zvládnutie hypertenzie ( Brixius et al., 2006 ). Ďalšia bylina, Crocus sativus (Saffron), môže blokovať Ca2 + kanály prostredníctvom mechanizmov nezávislých od endotelu, ktoré poskytujú ďalší vazodilatačný mechanizmus, okrem svojej schopnosti aktivovať eNOS ( Razavi et al., 2016 ). Okrem iných liečivých rastlín Hibiscus sabdariffa (roselle) je známy tým, že znižuje TK pomocou svojej schopnosti inhibovať ACE ( Ojeda et al., 2010 ), zatiaľ čo extrakty z Camellia sinensis (čaj) môžu znížiť hypertenziu výrazným zvýšením dilatácie sprostredkovanej prietokom brachiálnej artérie ( FMD) ( Ras a kol., 2011). Rozmarín ( Rosmarinus officinalis ) vykazuje neuroprotekciu pôsobením proti ischemickej mozgovej nedostatočnosti spojenej s mozgovou príhodou, ktorá je charakterizovaná znížením lokalizovaného prietoku krvi v mozgu. Prostredníctvom svojich protizápalových vlastností môže rozmarín znížiť expresiu indukovateľnej NO syntázy (iNOS) a cyklooxygenázy-2 (COX-2), ako aj iných prozápalových enzýmov a mediátorov ( Seyedemadi et al., 2016 ). Použitie bylinných rastlín zahŕňa CHF a atriálne arytmie. Digitalis, extrahovaný zo sušených listov náprstníka obyčajného, ​​je silným inhibítorom Na + /K +-ATPáza a môže spôsobiť depolarizáciu vedúcu ku kontrakcii hladkého svalstva a vazokonstrikcii, a teda môže posilniť svalové kontrakcie srdca ( Liu et al., 2016 ).

pre viac informácii ponúkame knihy z bylinkovej knižnice 

choroby srdca - prírodná lekáreň, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje