bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje chrípka - ambulancia

Chrípka 

práve čítate

SARS

Osýpky

Rubeola

Kiahne

Pásový opar

Hepatitída A

Hepatitída A

Hepatitída C

Hepatitída E

Aids

čo je nové?   ambulancia   vírusové infekcie  respiračné infekcie   chrípka

Chrípka ambulancia

Stručne

Chrípka je infekčné vírusové ochorenie. Chrípku spôsobuje RNA obalený vírus patriaci do skupiny vírusov označovaných ako HxNx.  Šíri sa predovšetkým vdychovaním infekčných kvapôčok.

Na Slovensku zomrelo v rokoch 2007 až 2017 na chrípku alebo na komplikácie pripísateľné chrípke 16070 ľudí, priemerne ročne 1503 osôb. ( IX. Slovenský vakcinologický kongres 2018 Alexandra Bražinová. epidemiologička, Univerzita Komenského a kol.)

Virológia chrípky

Chrípka A je opísaná povrchovými glykoproteínmi: hemaglutinínom →H a neuraminidázou →N. Hemaglutinín, ktorého existuje 16 štrukturálne odlišných typov, umožňuje pripojenie k hostiteľskému respiračnému epitelu. Neuraminidáza, ktorej je deväť rôznych typov, pôsobí ako enzým, ktorý uľahčuje uvoľňovanie novoreplikovaných vírusov z infikovanej bunky. Najčastejšie  sme infikovaní vírusmi chrípky s H1, H2 alebo H3 a N1 alebo N2.

Terminológia H a N sa používa aj na pomenovanie chrípkových kmeňov, ktoré sa každoročne šíria. Vo všeobecnosti každý rok cirkuluje jeden alebo dva kmene chrípky A a jeden kmeň chrípky B.

Príznaky chrípky

Vo väčšine prípadov sa chrípka prejavuje ako zápalové ochorenie horných dýchacích ciest spojené so zimnicou, triaškou, bolesťami hlavy, svalov a kĺbov a teplotou  39 ºC, niekedy aj viac.  Horúčka často nastupuje náhle a sprevádza ju neproduktívny kašeľ, neskôr nádcha. Deti môžu mať aj zápal stredného ucha. Symptómy vo všeobecnosti ustúpia do 5 až 7 dní, hoci kašeľ môže pretrvávať niekoľko týždňov. Počas chrípkovej sezóny má inak zdravý dospelý človek s horúčkou a kašľom 80 % až 90 % pravdepodobnosť, že bude mať chrípku. Ku klinickým príznakom dochádza už v priebehu 1 až 3 dní od infikovania sa. Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky po 3 - 5 dňoch odoznejú. K úplnému uzdraveniu dochádza po 2 až 4 týždňoch. V prípade komplikácii je uzdravenie podstatne dlhšie s možnými chronickými následkami.

Komplikácie chrípky

Chrípku v nijakom prípade neodporúčame považovať za bežné ochorenie. U rizikových osôb môže spôsobiť vážne, až život ohrozujúce situácie. Najčastejšie komplikácie chrípky sú zápal priedušiek, zápal stredného ucha, prínosových dutín, zápal pľúc alebo vírusovú hemoragickú pneumóniu, ktorú sprevádza  dýchavičnosť a leukocytóza, ktorá môže potenciálne progredovať do respiračného zlyhania a syndrómu akútneho respiračného ochorenia. U starších pacientov a pacientov s chronickým kardiopulmonálnym ochorením sa môže vyvinúť sekundárna bakteriálna pneumónia. Po určitom období zlepšenia sa stav pacienta zrejme zhoršuje s príznakmi a symptómami bakteriálnej pneumónie, najčastejšie spôsobenej Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae alebo Staphylococcus aureus .

Okrem toho môžu mať pacienti exacerbácie chronických kardiopulmonálnych ochorení. Medzi menej časté komplikácie patrí myozitída, myokarditída, perikarditída, encefalitída, ochorenie podobné toxickému šoku, Guillain-Barrého syndróm a Reyeov syndróm.

Rizikové skupiny pre chrípkové komplikácie

Chrípka môže byť obzvlášť závažná a život ohrozujúca pre pacientov s nasledujúcimi rizikovými faktormi:

  • Vek od 6 mesiacov do 4 rokov

  • Vek 50 rokov a viac

  • Chronické pľúcne a astmatické ochorenia, kardiovaskulárne (okrem hypertenzie), obličkové, pečeňové, neurologické, hematologické alebo metabolické poruchy → vrátane diabetes mellitus

  • Imunosupresia spôsobená liekmi, transplantáciou orgánov, malignitou alebo HIV

  • Tehotenstvo počas chrípkovej sezóny

  •  Vo veku od 6 mesiacov do 18 rokov a dlhodobo liečený aspirínom (Reyeov syndróm)

  • Obyvatelia domovov dôchodcov a iných zariadení dlhodobej starostlivosti

  • Morbídne obézni ľudia → index telesnej hmotnosti je 40 alebo vyšší

Diagnostika chrípky

Dokážeme si chrípku diagnostikovať aj sami? Ak dospelý zdravý človek dostane počas v čase chrípkovej epidémie vysoké horúčky spojené s bolesťami kĺbov a svalov, na 80 až 90 % ide o chrípku, ako sme spomenuli vyššie. 

Najpresnejším spôsobom, ako potvrdiť, že pacient má alebo nemá chrípku, je získať výter z nosohltanu. Tampón je rovnaký ako ten, ktorý sa používa na odber a transport vzoriek bakteriálnej kultúry. Tampón je potrebné vložiť cez nos do hltana. Najpresnejšie je testovanie pomocou polymerázovej reťazovej reakcie → PCR. Testovanie rýchlymi chrípkovými diagnostickými testami → RIDT nie je veľmi citlivé → 50 % – 70 %, ale je primerane špecifické (90 % – 95 %). Negatívny RIDT nie je užitočný. Pozitívny RIDT môže byť užitočný a väčšina ľudí s pozitívnym RIDT má chrípku A .

Liečba chrípky

Chrípka ako ochorenie sa nedá liečiť, ale len potláčať príznaky, hovoríme tomu symtomatická liečba, Príznaky potláčame buď liekmi - analgetikami a antipyretikami, alebo s pomocou alternatívnej bylinnej medicíny - bylinkami a prírodnými produktami. Oddeliť chrípku od bežného prechladnutia je možné pri teplote nad 38 C, pri nástupe silnej bolesti hlavy a svalov a klbov a zimnici. V takom prípade okamžite podporíme imunitu a to zvýšeným príjmom vitamínu C, zinku, selénu. Mám na mysli silne koncentrované dávky vo forme tabletiek. Neodporúčam kombinovať príjem vitamínov, zinku a selénu v tabletkách a zo stravy. Keď sa rozhodnete prijímať vitamín z dostupných potravín odporúčam strukoviny, orechy a semienka, kapustu, kel, cviklu alebo brokolicu, Vysoký obsah vitamínu C má napríklad aj bylinka  krvavec lekársky a to v listoch. Pijeme čaje ako pri infekte dýchacích ciest a zo stravy vypustíme cukry a tuky. V prípade, že nastanú komplikácie vo forme zápalu priedušiek alebo pľúc, je potrebné navštíviť lekára. Ten na základe posúdenia stavu vašej imunity analyzuje riziká a zváži predpísanie virostatík, najčastejšie aciklovir alebo amantadin. V prípade nasadenia antiobiotík vedzte, že nastala buď kombinácia vírového a bakterioveho infektu, alebo si lekár nie je istý a poistil sa.   V prípade užívania virostatík vystavujete svoj organizmus možným nežiadúcim účinkom, tzv. kontraindikáciám a to hlavne neurologických a gastroenterologických. 

chrípka - ambulancia bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje