Chrípka je infekčné vírusové ochorenie. Chrípku spôsobuje RNA obalený vírus patriaci do skupiny vírusov označovaných ako HxNx. Šíri sa predovšetkým vdychovaním infekčných kvapôčok.
Na
Slovensku zomrelo v rokoch 2007 až 2017 na chrípku alebo na komplikácie
pripísateľné chrípke 16070 ľudí, priemerne ročne 1503 osôb. ( IX. Slovenský vakcinologický kongres 2018 Alexandra Bražinová. epidemiologička, Univerzita Komenského a kol.)
Chrípka A je opísaná povrchovými glykoproteínmi: hemaglutinínom →H a neuraminidázou →N. Hemaglutinín, ktorého existuje 16 štrukturálne odlišných typov, umožňuje pripojenie k hostiteľskému respiračnému epitelu. Neuraminidáza, ktorej je deväť rôznych typov, pôsobí ako enzým, ktorý uľahčuje uvoľňovanie novoreplikovaných vírusov z infikovanej bunky. Najčastejšie sme infikovaní vírusmi chrípky s H1, H2 alebo H3 a N1 alebo N2.
Terminológia H a N sa používa aj na pomenovanie chrípkových kmeňov, ktoré sa každoročne šíria. Vo všeobecnosti každý rok cirkuluje jeden alebo dva kmene chrípky A a jeden kmeň chrípky B.
Vo väčšine prípadov sa chrípka prejavuje ako zápalové ochorenie horných dýchacích ciest spojené so zimnicou, triaškou, bolesťami hlavy, svalov a kĺbov a teplotou 39 ºC, niekedy aj viac. Horúčka často nastupuje náhle a sprevádza ju neproduktívny kašeľ, neskôr nádcha. Deti môžu mať aj zápal stredného ucha. Symptómy vo všeobecnosti ustúpia do 5 až 7 dní, hoci kašeľ môže pretrvávať niekoľko týždňov. Počas chrípkovej sezóny má inak zdravý dospelý človek s horúčkou a kašľom 80 % až 90 % pravdepodobnosť, že bude mať chrípku.
Ku klinickým príznakom dochádza už v priebehu 1 až 3 dní od infikovania sa. Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky po 3 - 5 dňoch odoznejú. K úplnému uzdraveniu dochádza po 2 až 4 týždňoch. V prípade komplikácii je uzdravenie podstatne dlhšie s možnými chronickými následkami.
Rizikové skupiny pre chrípkové komplikácie
Dokážeme si chrípku diagnostikovať aj sami? Ak dospelý zdravý človek dostane počas v čase chrípkovej epidémie vysoké horúčky spojené s bolesťami kĺbov a svalov, na 80 až 90 % ide o chrípku, ako sme spomenuli vyššie.
Najpresnejším spôsobom, ako potvrdiť, že pacient má alebo nemá chrípku, je získať výter z nosohltanu. Tampón je rovnaký ako ten, ktorý sa používa na odber a transport vzoriek bakteriálnej kultúry. Tampón je potrebné vložiť cez nos do hltana. Najpresnejšie je testovanie pomocou polymerázovej reťazovej reakcie → PCR. Testovanie rýchlymi chrípkovými diagnostickými testami → RIDT nie je veľmi citlivé → 50 % – 70 %, ale je primerane špecifické (90 % – 95 %). Negatívny RIDT nie je užitočný. Pozitívny RIDT môže byť užitočný a väčšina ľudí s pozitívnym RIDT má chrípku A .