Cyanóza je tmavomodré sfarbenie kože a/alebo slizníc. Cyanóza môže byť spôsobená zvýšenou koncentráciou redukovaného hemoglobínu, alebo methemoglobínu v krvi.
Príznaky a klinická diagnostika
Modré sfarbenie slizníc je najlepšie pozorovateľné na miestach, kde je koža tenká, napríklad na ušných lalokoch, na nechtových lôžkach, na perách a jazyku, na bruškách prstov a pod.
Klinickým príznakom cyanózy je pokles saturácie kyslíkom → SaO2 menej ako 80%, ak je v krvi viac redukovaného hemoglobínu ako
50 g/l, resp methemoglobínu viac ako 15 g/l.
Centrálna cyanóza je charakteristická poklesom SaO2, pri polyglobúlii sa prejaví už menšom poklese saturácie na trupe a končatinách. Centrálna cyanóza je zväšča prejavom systémopvej hypoxie, methemoglobinémie, resp ťažkej polycytémie.
Periferní cyanóza je charakterická normálnou saturáciou kyslíka, ale nárastom ↑a-vO2 → rozdielu obsahu kyslíka v krvi medzi arteriálnou krvou a venóznou krvou. Je to údaj o tom, koľko kyslíka sa odstráni z krvi v kapilárach, keď krv cirkuluje v tele. Prejavuje sa zväčša na prstoch rúk a nôh.
Ne vždy je nedostatok kyslíka sprevádzaný cyanózou.
Pri nízkej hladine hemoglobínu, čo sú rôzne makrocytárne anémie, môže nastať nedostatok kyslíka bez toho, aby bola dosiahnutá kritická koncentrácia redukovaného hemoglobí
Platí to aj opačne, pri zvýšenej koncentrácie hemoglobinu v krvi
nastupuje cyanóza rýchlo bez toho, aby mal organizmus nedostatok kyslíka.