bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje slovník liečiteľa, efedrín, alkaloidy, prírodná lekáreň, dom byliniek

Efedrín

Stručne

Efedrín je stereoizomérny amfetamínový alkaloid pozostávajúci z  L-efedrín a D-pseudoefedrín, L-norefedrín a D-norpseudoefedrín a L-metylefedrín a D-metylpseudoefedrín. Tieto tri páry stereoizomérov sa vo všeobecnosti považujú za aktívne zložky súhrnne označované ako efedríny.

Zdroje

Dominantným rastlinným zdrojom  efedrínu je rastlina chvojník čínsky [ephedra sinica]. Po materskej rastline je tento alkaloid aj pomenovaný, čo je pomerne bežný postup vo farmakobotanike → flavonoid silymarín izolovaný z  pestreca mariánskeho [sylibum marianum], seskviterpenický laktón artemisinín izolovaný z paliny ročnej [artemisia annua] a pod.

Liečiteľské využitie

Najvýznamnejší terapeutický účinok efedrínu je nepochybne pôsobenie proti astme.  Najstaršie záznamy o použití chvojníka pochádzajú z Mezopotámie cca 1500 rokov pred Kristom. Dnes vieme, že efedrín inhibuje eozinofily a monocyty - žírne granulocyty a tým bráni vypúšťaniu  histamínu, prostaglandínov a iných prozápalových cytokínov do tkaniva.

Okrem toho efedrín ochraňuje pečeň pred terminálnym zlyhaním, má silné antibakteriálne a antimykotické účinky.

Okrem toho vieme, že  efedrín podporuje aktivity sympatikových neurónov, čo spôsobuje, že srdce bije silnejšie a rýchlejšie. Tiež zvyšuje metabolizmus a potláča chuť do jedla, čím podporuje rozklad telesného tuku.

slovník liečiteľa, efedrín, alkaloidy, prírodná lekáreň, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje