Ženské ochorenia Endometrióza
Príznaky a rizikové faktory endometriózy
Endometrióza postihuje 10–15 % všetkých žien v reprodukčnom veku a 70 % žien s chronickou panvovou bolesťou. U pacientov vo veku 18–45 rokov je priemerné oneskorenie diagnostiky endometriózy 7 rokov.
Príznaky endometriózy sa odlišujú v čase a v mieste postihnutia, pričom prvé roky ochorenia prebiehajú asymptomaticky. Typickým prejavom endometriózy je dlhodobý diskomfort v oblasti panvy prerastajúci do lokálnej bolesti. Bolesti sa môžu stupňovať počas menštruácie a/alebo pohlavného styku. Endometrióza sa často prvý krát prejavuje zvýšenou bolesťou a silným krvácaním počas menštruácie. Pri rozvinutých ochoreniach sa nachádza krv v moči a časté a prerušované močenie. Niektorí autori uvádzajú výšku žien [Signorello LB, Harlow BL, Cramer DW, Spiegelman D, Hill], pitie kofeínovej kávy [Grodstein F, Goldman MB, Ryan L, Cramer DW.]
a užívanie alkoholu [Parazzini F, Chiaffarino F, Surace M, Chatenoud L, Cipriani S, Chiantera V, Benzi G, Fedele L] za rizikové faktory výskytu endometriózy. K uvedeným záverom prišli títo autori na základe analýzy výsledkov nemocničných štúdii.
Etiopatológia endometriózy
Jestvuje niekoľko hypotéz o možných príčinách vypuknutia ochorenia na endometriózu. Často diskutovanou príčinou je nadbytok hormónu estrogén a s tým spojený predčasný nástup menštruácie a krátky cyklus → menej ako 20 dní. Okrem toho lekári považujú retrográdnu menštruáciu, pri ktorej sa odlúpené plaky pri menštruácii dostanú do vaječníkov, za možný štartér ochorenia. V poslednej dobe sa objavujú aj teórie imunológov, ktorí považujú menštruačnú krv za patogén, na ktorý v niektorých prípadoch imunitný systém reaguje odpoveďou vo forme zápalu.