Akútnu endometritídu sprevádza zvýšený počet neutrofilov ako odpoveď na aeróbnu alebo anaeróbnu infekciu. Endometritída po cisárskom reze je vo všeobecnosti spôsobená infekciou Streptococcus pyogenes a Staphylococcus aureus. Chlamýdiová endometritída sa prejavuje neskoro a vo všeobecnosti sa prejavuje sedem dní po pôrode.
Akútna endometritída sa prejavuje príznakmi, ako je horúčka, bolesť panvy, zvýšený vaginálny výtok, nepríjemný zápach, nezvyčajná konzistencia a farba, bolesť brucha a distenzia, abnormálne vaginálne krvácanie, abnormálne pohyby čriev a celková nevoľnosť.
Streptokoková endometritída sa prejavuje bolesťou, hnačkou a vaginálnym výtokom a môže progredovať do sepsy a toxického šoku. Pri klinickom vyšetrení sa u pacientok môže objaviť vaginálny výtok, citlivosť maternice alebo krčka maternice a znížené zvuky čriev v prípade panvového abscesu.
Etiopatogenézu endometritídy sprevádza vzostup baktérií z krčka maternice a vagíny do maternice. V maternici sa mikroorganizmy neuchovávajú, kým nepraskne plodový vak, ktorý tak poskytuje baktériám priechod pre vzostup do maternice. Mikroorganizmy majú tendenciu sa ukrývať v endometriu, ktoré je potom devitalizované a poranené → ako napríklad v prípade cisárskeho rezu alebo operácie maternice. Endometritída môže nastať aj pri akomkoľvek zákroku v panve, ak má žena vaginálnu infekciu. Pacientky bez rizikových faktorov môžu mať endometritídu aj po normálnom spontánnom vaginálnom pôrode s incidenciou 1 – 2 %. U pacientov s rizikovými faktormi sa výskyt zvyšuje na 5-6%. Rizikové faktory zahŕňajú, že ide o mladú ženu z nižšieho socioekonomického postavenia, ktorá má vysoký BMI (index telesnej hmotnosti), predĺženú ruptúru membrán, opakované vaginálne vyšetrenia, odber vzoriek/monitorovanie z pokožky hlavy plodu, plodovú vodu zafarbenú mekóniom a nediagnostikovanú neliečenú vaginálnu infekciu. Najdôležitejším rizikovým faktorom je spôsob pôrodu. Pôrod cisárskym rezom má vyššie riziko endometritídy ako normálny vaginálny pôrod.
Medicínska liečba endometritídy
Liečba chronickej endometritídy je založená na podávaní perorálnych, resp vaginálnych antibiotík, v závislosti od kultivácie a nálezov. Neexistuje žiadny definovaný antibiotický režim pre chronickú endometritídu a je na rozhodnutí lekára, pre aké antibiotiká sa rozhodne.
Režim prvej línie je Doxycycline 100 mg počas 14 dní. Liečba druhej línie zahŕňa ciprofloxacín a metronidazol 500 mg počas dvoch týždňov alebo ofloxacín 400 mg OD počas dvoch týždňov a metronidazol 500 mg OD počas dvoch týždňov.
Komplikácie chronickej endometritídy
Dôsledkom chronickej endometritídy môže byť neplodnosť alebo potrat. Priebeh chronickej endometritídy môže byť skomplikovaný aj šírením infekcie na priľahlé panvové orgány → vaječníky, vajíčkovody, pošva, tvorbou infekčných abscesov v brušnej dutine a vznikom sepsy (systémovej infekcie celého organizmu), keď sa baktérie dostanú do krvi.