bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje flavonoidy, slovník bylinkára, dom byliniek

Flavonoidy

Stručne

Flavonoidy sú chemické zlúčeniny na báze polyfenolov. Celkovo sú označované ako vitamín P. Najvýznamnejšími flavonoidmi sú flavonoly, flavóny, katechíny, flavanony, antokyany a isoflavonoidy. Flavonoidy sú v rastlinách zodpovedné za obranu ich organizmu a chemickú štruktúru farieb kvetov.

Flavonoidy sú  vo všeobecnosti  pigmenty žltej farby. Sú väčšou skupinou glykozidov. Vyvolávajú veľké množstvo fyziologických aktivít. Flavonoidy sú najväčšou skupinou prirodzene sa vyskytujúcich fenolov a vyskytujú sa vo voľných stavoch v rastlinách ako glykozidy. Vo významných množstvách sa nachádzajú v čeľadiach polygonaceae, rutaceae, fabaceae a rosaceae.

Funkcie flavonoidov v rastlinách

  • Pôsobia ako antioxidanty → quercetin, xanthohumol, isoxanthohumol

  • Kontrolujú rast rastlín

  • Inhibujú a aktivujú rastlinné enzýmy

  • Majú úlohu v biochémii reprodukcie

  • Majú fungicídne vlastnosti

  • Chránia rastlinu pred napadnutím parazitmi

  • Sú to pigmenty kvetov, ktoré priťahujú hmyz na opelenie

V ľudskom organizme flavonoidy pokračujú vo svojom rastlinnom poslaní a ochraňujú bunky pred pôsobením voľných radikálov. Niektoré bylinky, rastliny a plody je dobré pre zvýšenie účinku flavonoidov medzi sebou kombinovať. Súčasťou liečebných zmesí sú rôzne kombinácie týchto plodov a bylín určené pre jednotlivé zdravotné postihnutia. Napríklad kombinácia maliny, brusnice, čučoriedky, hlošinky, biela časť oplodia citrónu a pomaranča. Komplex flavonoidov - hesperidín obsahuje vňať pohánky, list ginka, farbivo červeného vína, šípky, plod jarabiny, plod jarabiny čiernej, plod čiernej ríbezle, plod aceroly, plod a kvet bazy čiernej, koreň sladkého drievka, list ginkgo biloby, malín, ostružiny, vňať mäty.

Terapeutické účinky flavonoidov

Flavonoidy sú v našom organizme zodpovedné za celé spektrum priaznivých účinkov, čo súvisí najmä s tým, že majú schopnosť ovplyvňovať funkciu mnohých dôležitých enzýmov. Potláčajú zápal, chránia telo pred mikróbmi, vírusmi a nádorovým bujnením, pôsobia ako antioxidanty. Potláčajú tvorbu karcinogénov v tele a uľahčujú ich odstraňovanie z organizmu, chránia pečeň, tlmia alergické reakcie, môžu mať tiež analgetický účinok. Takisto priaznivo ovplyvňujú hormonálnu rovnováhu, pomáhajú pri liečbe obezity a metabolických porúch, znižujú riziko srdcovocievnych ochorení. Dokážu zlepšiť zrak, pamäť, dokonca aj obmedziť tvorbu zubného kazu a potlačiť nežiaduce účinky chemoterapeutík.

Poznámka autora - niektoré tvrdenia sú citované z prác Ing. Račkovej Lucie PhD.

flavonoidy, slovník bylinkára, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje