Fosfolipidy patria medzi zložené lipidy. Obsahujú fosfor a sú hlavnou časťou všetkých bunkových membrán spolu s glykolipidmi, cholesterolmi a bielkovinami .
Fosfolipidy obsahujúce ako základ glycerol sa označujú ako glycerolfosfolipidy. Fosfolipidy patria medzi najvýznamnejšie zložky bunkových membrán. Fosfolipidy spolu so sfingolipidmi, glykolipidmi a lipoproteínmi sa nazývajú komplexné lipidy, na rozdiel od jednoduchých lipidov (tukov a voskov) a iných bunkových zložiek rozpustných v tukoch, väčšinou izoprenoidov a steroidov.
Vo všeobecnosti sa fosfolipidy skladajú z fosfátovej skupiny, dvoch alkoholov a jednej alebo dvoch mastných kyselín. Na jednom konci molekuly je fosfátová skupina a jeden alkohol; tento koniec je polárny, tj má elektrický náboj a je priťahovaný vodou (hydrofilný). Druhý koniec, ktorý pozostáva z mastných kyselín, je neutrálny; je hydrofóbny a nerozpustný vo vode, ale je rozpustný v tukoch. Táto amfipatická povaha (obsahujúca hydrofóbne aj hydrofilné skupiny) robí fosfolipidy dôležitými v membránach; tvoria dvojvrstvovú štruktúru s polárnou hlavou smerujúcou von na každom povrchu, aby interagovala s vodou. Lipidová dvojvrstva je štrukturálnym základom všetkých bunkových membrán a je takmer nepriepustná pre ióny a väčšinu polárnych molekúl. Proteíny uložené vo fosfolipidovej matrici transportujú cez membránu mnoho látok. Toto
usporiadanie umožňuje spontánny prienik malých častíc (napr. lipozómov
). Väčšie častice sú prepravované cez bunkovú membránu transportným proteínom. Táto
membrána je selektívne priepustná a elastická: dovoľuje prienik
všetkých potrebných látok, ale zabraňuje prieniku niektorých nežiaducich
látok.