bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje slovník liečiteľa, glukokortikoidy, lieky proti zápalu, dom byliniek

čo je nové?   slovník    glukokortikoidy

Glukokortikoidy

Stručne

Glukokortikoidy sú steroidné hormony produkované v kôre nadobličiek. Názov glukokortikoid vychádza zo skutočnosti, že tieto hormóny sa podieľajú na metabolizme glukózy. V stave nalačno napr. kortizol stimuluje niekoľko procesov, ktoré spoločne slúžia na zvýšenie a udržanie normálnej koncentrácie glukózy v krvi.

Ako vznikajú glukokortikoidy?

Glukokortikoidy vznikajú v kôre nadobličiek z cholesterolu sledom enzymatických reakcii ako jeden z troch druhov steroidov (obr.). Najvýznamnejším glukokortikoidom je kortizol. Kortizol je uvoľňovaný do plazmy, kde sa časť viaže na vysokomolekulové bielkoviny → globulín a albumín a časť je k dispozícii pre biologické aktivity, o ktorých si povieme neskôr.

Tvorba glukokortikoidov v nadobličkách je kontrolovaná hypotalamom, ktorý produkuje kortikotropín uvoľňujúci hormón CRH, a predným lalokom hypofýzy, ktorý produkuje  adrenokortikotropný hormón → ACTH.  Vyššie hladiny kortizolu potom spätne znižujú tvorbu ACTH v hypofýze.

Biologické účinky glukokortikoidov

Glukokortikoidy majú dvojaký biologický účinok v závislosti na cieľových orgánoch. Vo svaloch,  kostiach a tukovom tkanive pôsobia katabolicky, naproti tomu v pečeni majú anabolický účinok → zvyšujú bio syntézu glukózy a glykogénu. Okrem toho pôsobia na červené krvinky, biele krvinky, pôsobia proti zápalu a ovplyvňujú psychiku.

Účinky glukokortikoidov na metabolizmus tukov a cukrov

Glukokortikoidy, z nich najviac kortizol,  majú účinok na metabolizmus cukrov a to potláčaním glykolýzy glukózy →periférny hyperglykemizujúci efekt. Súčasne zvyšuje tvorbu glykogénu a jeho ukladanie do pečene. Podporuje glukoneogenézu z proteínov, čo má za následok opäť zvýšenie glykémie. Stimulácia glukoneogenézy, najmä v pečeni sa deje cez podporu expresie enzýmov → syntéze glukózy z nehexózových substrátov, ako sú aminokyseliny a glycerol z rozkladu triglyceridov.

Glukokortikoidy teda metabolizujú proteíny na cukry, čo spôsobuje okrem iného distribúciu tukov. Viac sa ukladajú v bruchu a na zadku, oproti končatinám. Synergickými efektami uvedených metabolických procesov sú zvýšenie retencie sodíka a vylučovania draslíka, čo  vedie k hypernatriémii a hypokaliémii, zvýšenie koncentrácie hemoglobínu, pravdepodobne kvôli prekážke pohlteniu červených krviniek makrofágmi alebo inými fagocytmi,  zvýšená hladina kyseliny močovej, zvýšený vápnik v moči a hypokalciémia, alkalóza a leukocytóza.

Účinky glukokortikoidov na krv.

Glukokortikoidy znižujú počet lymfocytov, monocytov, eozinofilov a iných leukocytov a súčasne zvyšujú počet erytrocytov z dôvodov vyššie uvedených.

Účinky glukokortikoidov na imunitu

Glukokortikoidy tlmia rozvoj imunologicky aktívnych látok, tlmia zápal a sprievodné priznaky a alergie. Hlavným mechanizmom tejto biologickej aktivity je inhibícia jadrového faktora kappa B →  NF-KB, zosilňovača ľahkého reťazca aktivovaných B buniek. NF-KB je kritický transkripčný faktor zapojený do syntézy mnohých mediátorov → cytokínov a proteínov, ktoré podporujú imunitnú odpoveď. Inhibícia tohto transkripčného faktora preto otupuje schopnosť imunitného systému vyvolať reakciu. Okrem toho glukokortikoidy potláčajú bunkami sprostredkovanú imunitu inhibíciou génov, ktoré kódujú cytokíny IL-1 , IL-2 , IL-3 , IL-4 , IL-5 , IL-6 , IL-8 a IFN-γ, z ktorých najdôležitejší je IL-2. Menšia produkcia cytokínov znižuje proliferáciu T buniek. Glukokortikoidy však nielen znižujú proliferáciu T buniek, ale vedú aj k ďalšiemu dobre známemu účinku - apoptóze T buniek vyvolanej glukokortikoidmi.  Glukokortikoidy tiež potláčajú humorálnu imunitu , čím spôsobujú humorálnu imunitnú nedostatočnosť . Glukokortikoidy spôsobujú, že B bunky exprimujú menšie množstvá IL-2 a IL-2 receptorov . To znižuje expanziu klonov B buniek a syntézu protilátok .

Účinky glukokortikoidov na svaly, kĺby, kosti a šľachy.

Glukokortikoidy premieňajú proteiny zo svalov a kostí na cukor a transportujú ho do pečene, aby bol k dispozícii pre stresové situácie. Rast kostí a svalov sa degradáciou proteínov zastavuje.

Glukokortikoidy sú v modernej medicíne využívané hlavne na tlmenie zápalu, to znamená, že na rôznych signálnych dráhach potláčajú abnormálne imunitné reakcie, ktoré zápal spôsobujú. V modernej medicíne sa používajú na liečbu → alergie, astma, psoriáza, ulcerózna kolitída, crohnova choroba, reumatoidná artritída, sepsa a pod. Glukokortikoidy hrajú významnú úlohu pri homeostáze telesných tekutín.


Široký záber biologických aktivít glukokortikoidov má za následok výskyt mnohých nežiadúcich účinkov počas užívania a po ňom. Ich intenzita a výskyt je závislá na dávke, dĺžke užívania, druhu lieku a samozrejme zdravotného stavu pacienta.

Pri použití glukokortikoidov proti zápalu a potláčaní imunitných reakcii všeobecne môže vyvolať:

  • oneskorenú a zníženú odpoveď na infekciu, časté bakteriálne, vírusové a hubové infekcie, ťažký priebeh bežných infekcii. aktiváciu latentných ochorení

  • zníženú  syntézu hormónov kôry nadobličiek a spomalenú reakciu na stres

  • tvorba strii a nadmerného ochlpenia → Cushingův syndrom,

    spomalený rast u detí, 

  • náchylnosť na cukrovku

  • osteoporóza

  • zvýšená zrážanlivosť krvi, poruchy menštruácie.

Najčastejšie predpisované gukokortikoidy

Hydrokortizon

Prednizon

Prednisolone

Methylprednisolone 

Dexamethazón

Betamethasone 

Triamcinolone 

Deflazacort 

Fludrocortisone acetate 

Deoxycorticosterone acetate 

bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje