

čo je nové? slovník, písmeno G glykozidy
Glykolýza

Stručne
Glykolýza je proces, pri ktorom sa glukóza čiastočne premieňa prostredníctvom série enzýmovo katalyzovaných reakcií na dve molekuly pyruvátu, dve molekuly nikotínamidadenín dinukleotidu → NAD a dve molekuly adenozíntrifosfátu→ ATP, Glykolýza je prvou z troch základných reakcii pri bunkovom metabolizme a tvorbe ATP
Niektoré typy buniek cicavcov → erytrocyty, spermie a tkanivá → mozog, obličková dreň, sú schopné prežiť iba/alebo väčšinou z energie získanej z glykolýzy. Kroky zahŕňajúce procesy vedúce k rozkladu šesťuhlíkovej glukózy zahŕňajú 10 reakcii katylyzovaných rôznymi enzýmami. [Nasledujúce obrázky sú prebrané od autora p. Petra Pančíka z BioPedie.sk]
1. reakcia katalyzovaná hexokinázou
V úvodnom kroku glykolýzy sa D-glukóza aktivuje fosforyláciou na fosfátový ester glukóza-6-fosfát. Ako "darca" fosfátoveho zvyšku nám slúži ATP. Reakcia prebieha v prítomnosti horečnatých katiónov (Mg2+) a je katalyzovaná enzýmom hexokináza.

2. izomerizácia katalyzovaná glukóza-6-fosfátizomerázou
Aktivovaná glukóza-6-fosfát je transformovaná ("izomerovaná") na fruktózu-6-fosfát pomocou enzýmu glukóza-6-fosfátizomeráza.

3. reakcia katalyzovaná fosfofruktokinázou
Tretím krokom reakcie je fosfofruktokinázová reakcia, ktorá je najvýznamnejšou a zároveň regulačnou reakciou celej glykolýzy V tejto reakcii dochádza k prenosu fosfátového zvyšku na fruktózu-6-fosfát v prítomnosti katiónov Mg2+ a ako zdroj tohto zvyšku nám opäť slúži ATP. Produktom je fruktóza-1,6-bisfosfát.

4. štiepenie aldolázou
Fruktóza-1,6-bisfosfát je aldolázou štiepená na dve triózy, konkrétne glyceraldehyd-3-fosfát a dihydroxyacetónfosfát.

5. premena trióz enzýmom triózafosfátizomeráza
Vzniknutý glyceraldehyd-3-fosfát a dihydroxyacetónfosfát sa môžu "premieňať" vo vratnej reakcii pomocou enzýmu triózafosfátizomeráza.

6. oxidačná reakcia katalyzovaná glyceraldehyd-3-fosfátdehydrogenázou
Základným krokom celej glykolýzy je oxidácia glyceraldehydu-3-fosfátu v prítomnosti NAD+ (nikotínamid-adenín-dinukleotid) a prenos anorganického zvyšku fosfátu (Pi) za vzniku 1,3-bisfosfoglycerátu. Ten predstavuje makroergický medziprodukt glykolýzy.

7. prenos fosfátového zvyšku pomocou fosfoglycerátkinázy
V tejto reakcii nám vzniká po prvý raz energia vo forme ATP a to tak, že enzým fosfoglycerátkináza prenesie fosfátový zvyšok na ADP za vzniku 3-fosfoglycerátu. Reakcia prebieha v prítomnosti katiónov Mg2+.

8. izomerizácia pomocou fosfoglycerátmutázy
Ďalší krok je veľmi jednoduchý: z 3-fosfoglycerátu nám pomocou fosfoglycerátmutázy vzniká konštitučný izomér 2-fosfoglycerát.

9. dehydratácia pomocou enolázy
V tomto kroku sa vzniknutý 2-fosfoglycerát pomocou enolázy dehydratuje na makroergickú zlúčeninu fosfoenulpyruvát za odstúpenia molekuly vody.

10. prenos fosfátového zvyšku pomocou pyruvátkinázy link
V záverečnom kroku glykolýzy sa z fosfoenolpyruvátu prenáša posledný fosfátový zvyšok na ADP za vzniku ATP pomocou enzýmu pyruvátkináza. Vzniká molekula pyruvátu.

