bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje granátové jablko, herbár, liečivé účinky. dom byliniek

čo je nové?   herbár    granátové jablko

Granátové jablko

lat: Punica granatum

POPIS

Granátové jablko je strom z čeľade Punicaceae , ktorý zahŕňa dva druhy, Punica granatum (pôvodný v oblastiach Stredozemného mora, Iránu a Azerbajdžanu) a Punica protopunica (endogénny výskyt na ostrovoch Socotra).  Granátové jablko je strom s dlhou životnosťou, ktorý môže zvyčajne dorásť do výšky 3 až 6 m s dĺžkou života do 200 rokov. Listy sú lesklé a kvety sú červené, ružové alebo biele, majú rúrkovité kalichy, z ktorých vyrastajú plody so sýtočervenou, kožovitou šupkou a korunkovým kalichom. 12 cm veľká bobuľa s nezvyčajnou vnútornou stavbou a guľatým šesťbokým tvarom. Pod tvrdou a hrubou šupkou sa nachádza päť až dvanásť puzdier, v ktorých sa v sladkom červenom, bielom či ružovom rôsolovitom miešku nachádzajú semená. 

STANOVIŠTIA

Vo veľkej miere sa pestuje v celej Strednej Ázii, Himalájach, na Strednom východe, juhozápade Ameriky - Argentína a v oblasti Stredozemného mora.

LIEČITEĽSTVO

V krajinách, kde sa granátové jablko pestuje, je symbolom plodnosti. Možno je to preto, že plod granátového jablka obsahuje výnimočne veľké množstvo semien.Plody obsahujú približne 77% vody, ďalej vápnik, fosfor, železo, horčík, veľké množstvo sodíka, draslíka, sacharidov, organické kyseliny (najmä kyselinu citrónovú), z vitamínov sú významne zastúpené vitamíny B (B1, B2 a B3) a vitamín C, v menšej miere tiež aj vitamín A vo forme provitamínu (karotenoidov). Obsahujú tiež 6 esenciálnych a 9 neesenciálnych aminokyselín.

Šupka granátového jablka a vnútorné prepážky majú vysoký obsah horkých a trpkých (adstringentných) látok, napr. kyseliny tanínovej, ktoré vyvolávajú zápchu. Jedlé časti granátových jabĺk majú skôr preháňací účinok.

Granátové jablko sa používa v tradičnej medicíne na liečbu  úplavice, hemoroidov, črevných parazitov, bolesti hrdla, cukrovky, epistaxy a svrbenia vagíny a verí sa, že je tonikum pre srdce  Moderné klinické štúdie poukazujú na potenciál pri liečení cukrovky, kardiovaskulárnych ochorení, porúch ústnej dutiny, endokrinných porúch, hyperlipidémii, hypertenzii a rakoviny.  Z uvedeného je zrejmé, že moderné klinické štúdie nielenže potvrdili terapeutické aplikácie známe z historickej medicíny, ale ich rozšírili o nové príležitosti.

Pri cukrovke je hypoglykemický účinok šťavy z granátového jablka daný pravdepodobne  modulačným účinkom na pečeňové enzýmy. Okrem toho sa ukázalo, že konzumácia šťavy z granátového jablka má preventívnu úlohu pri obezite, metabolickom syndróme a ischemickej chorobe srdca (o ktorej sa predpokladá, že je spôsobená jej silnými antioxidačnými vlastnosťami). Priaznivé účinky šťavy z granátového jablka na periodontitídu, gingivitídu a stomatitídu pravdepodobne súvisia s jej protizápalovými, antioxidačnými a antimikrobiálnymi aktivitami. Medzi ďalšie výhody granátového jablka, ktoré naznačujú malé klinické štúdie, patrí gastrointestinálny systém (napr. anorexia a zápalové ochorenie čriev (IBD)), centrálny nervový systém (napr. úzkosť počas zubných zákrokov u detí, ischemická mŕtvica a dysfunkcia pamäte pri srdcovej chirurgii), reprodukčný systém systému (napr. silné menštruačné krvácanie endometriálneho pôvodu, menorágia súvisiaca s leiomyómom maternice, syndróm polycystických ovárií (PCOS), a nevoľnosť a vracanie počas tehotenstva), reumatické poruchy (napr. reaktívna artritída (RA) a osteoartritída kolena), dermatologické poruchy (napr. striae distensae, fotopoškodenie tváre, pigmentácia vyvolaná ultrafialovým žiarením a erytém kože) a obličkové choroby, medzi inými . V dôsledku toho sú zaručené ďalšie dobre navrhnuté klinické štúdie, aby sa preukázali dôkladné klinické aplikácie a terapeutická úloha granátového jablka, najmä a hlavne pri COVID-19

ZBER, SPRACOVANIE A SUŠENIE

Zber plodov prebieha počas septembra až novembra, výnimočne aj skôr. Zo stromov sa zbierajú listy a šetrne aj kôra. Z plodov sa využíva šťava, ktorá sa získava lisovaním, potom semená a oplodie, ktoré sa spoločne sušia a po usušení sa triedia, pretože tak semeno ako aj oplodie sú terapeuticky významné pre rôzne druhy chorôb. Zo semien sa lisuje vzácny olej, olejnatosť je okolo 15 až 20 %. Z oplodia sa vyrábajú čaje.

granátové jablko, herbár, liečivé účinky. dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje