Strom, dorastajúci do výšky do 25 metrov. Kôra má sivohnedú až hnedú, vrchná vrstva je hlboko popukaná. Konáre sú tŕnisté, s pevnými tŕňmi, striedavo olistené nepárno perovitými listami. Jednotlivé lístky sú oválne, celookrajné. Kvety sú ovisnuté strapce, bielej farby, so silnou vôňou, ktoré sa tvoria od mája do júna. Plodom je hnedý sploštený struk. Strom má stredne rozkonárenú nepravidelnú korunu. Voľne v prírode pravidelne a bohato nasadzuje množstvo semien, ktoré sa ľahko ujímajú. Pri šľachtení sa agát rozmnožuje najmä zelenými a koreňovými odrezkami pre cenné zachovanie dedičných vlastností.
Agát biely kvitne v skorom veku, často už od 3 rokov. Plody dozrievajú v priebehu septembra a októbra. Otvorením strukov sa semená šíria od septembra do apríla, ktoré môžu v pretrvávať v pôde mnoho rokov, pokým vzklíčia. Semenné plodiny sa vyskytujú každé 1-2 roky, pričom plná produkcia semien začína od veku 6 rokov a pokračuje do veku 60 rokov, je najvyššia, keď majú stromy 15-40 rokov, ale plodenie bolo pozorované aj na jednom strome starom 400 rokov.. Agát zvyčajne vytvára plytký a široko sa rozširujúci koreňový systém, ktorý je vynikajúci na viazanie pôdy, ale je tiež schopný produkovať hlboké korene (hĺbka 5-7 m) a radiálne rozšírenie koreňov je približne 1 až 1,5 násobok výšky stromu.
Pôvodné stanovištia agátu bieleho sú mierne teplé až teplé lesy, kde dokáže vytvoriť súvislé porasty. Agát vyrastie v narušených alebo intenzívne obrábaných lesoch, v mestských a vidiecky porastoch. Nemá problém vyrásť na spálených porastoch. Často rastie na brehoch riek a potokov, popri poľných cestách. Agát obľubuje pôdy s pH v rozmedzí od 4,6 do 8,2. Najviac sa mu darí na vlhkých, hlinitých pôdach, pôdach vápencového typu. Je citlivý na zle odvodnené alebo kompaktné plastické pôdy. Agát netoleruje podmáčanie.
Často rastie v listnatých lesoch s dubom, pri potokoch s topoľom, javorom a jaseňom.
Zbierame celé súkvetia v čase plného zakvitnutia. Sušíme pri teplom prievane v čo najtenších vrstvách. Nikdy nie na priamom slnku. Skladujeme na suchom mieste v obaloch bez prístupu svetla. Kvet agátu, tak ako aj iné kvety sú náchylné na zaparenie, preto je potrebné dbať na to, aby ste pri zbere použili vhodné nádoby, ideálne sú prútené košíky.