Radix Angelica Sinensis , sušený koreň Angelica sinensis ( Danggui ), je bylina používaná v čínskej medicíne na obohatenie krvi, podporu krvného obehu a moduláciu imunitného systému. Používa sa tiež na liečbu chronickej zápchy starších a oslabených ľudí, ako aj porúch menštruácie. Výskum ukázal, že Danggui
a jeho aktívne zložky, ako antiartrosklerotické, antihypertenzívne,
antioxidačné protizápalové látky, ktoré by obmedzovali agregáciu krvných
doštičiek, sú účinné pri znižovaní veľkosti mozgového infarktu a
zlepšovaní skóre neurologického deficitu, mám na mysli myastenické ochorenia poruchy prenosu signálov acetylcholínových receptorov.
Vazodilatácia a zlepšenie mikrocirkulácie
Oxid
dusnatý (NO) sa syntetizuje so syntázou oxidu dusnatého (NOS), ktorá
zahŕňa tri rôzne izoformy, a to endoteliálnu NOS (eNOS), neurónovú NOS
(nNOS) a indukovateľnú NOS (iNOS). Zatiaľ čo nNOS a eNOS sú indukované za rôznych podmienok, ich aktivácia závisí od intracelulárneho Ca2 + na väzbu kalmodulínu. Pre svoje vazodilatačné účinky sa eNOS považuje za neuroprotektívny. Je možné, že Danggui zvyšuje tvorbu NO a uvoľňuje endotel, čím obmedzuje výskyt infarktu. Kyselina ferulová znižuje krvný tlak prostredníctvom účinkov na eNOS; inhibíciu tromboxánu B2 na uvoľnenie aorty; aktivita zachytávania reaktívnych foriem kyslíka (ROS) na zvýšenie dostupnosti NO v endotelovej bunke aorty.
Účinky proti artroskleróze
Mŕtvica je rozdelená do dvoch veľkých skupín podľa poškodenia mozgu, mozgový infarkt a mozgové krvácanie. Osemdesiat percent (80 %) pacientov s mozgovou príhodou trpí mozgovým infarktom. Mozgový infarkt je spôsobený najmä trombózou, embóliou alebo systémovou hemodynamickou hypertenziou. Ateroskleróza veľkých a malých tepien je hlavným prispievateľom k cerebrálnej trombóze. Etiológia aterosklerózy a mŕtvice súvisí so zápalom a genetickými faktormi. Ischemickému
mozgovému infarktu možno predchádzať protizápalovými prostriedkami
alebo liečbou cievnych ochorení, srdcových ochorení a hypertenzie. Korene angeliky čínskej a ich zložka ferulát sodný majú antiaterogénne účinky.
Účinky proti agregácii krvných doštičiek
Činidlá
proti agregácii krvných doštičiek, ako je aspirín, tiklopidín a
klopidogrel, sa široko používajú na prevenciu sekundárnej ischemickej
cievnej mozgovej príhody. Podávanie aspirínu do šiestich hodín od začiatku ischemickej cievnej mozgovej príhody znižuje úmrtnosť pacientov.
Korene angeliky čínskej v závislosti od dávky inhibovali agregáciu trombocytov indukované adenozíndifosfátom (ADP) a trombocyty indukované kolagénom. Znížili agregáciu trombocytov o 87,9 % s
ADP-indukovanou agregáciou trombocytov a o 33,0 % s kolagénom
indukovanou agregáciou trombocytov. Podávanie
ferulátu sodného (0,2 g/kg, iv) znížilo ADP-indukovanú agregáciu
krvných doštičiek o 38 %, zatiaľ čo nižšia dávka (0,1 g/kg)
znížila kolagénom indukovanú agregáciu krvných doštičiek o 81 %.
Protizápalové účinky
Kyselina ferulová znižuje skóre mozgového infarktu inhibíciou prozíápalových sytokínov, napr. IL-1β a TNF-α, reguluje expresiu adhéznych molekúl, ako je intercelulárna adhézna
molekula-1 (ICAM-1), P-selektín a E-selektín v endoteli. Tieto adhézne molekuly uľahčujú translokáciu aktivovaných leukocytov do ischemického jadra. Okrem toho je v ischemickom jadre aktivovaný aj jadrový faktor-κB (NF-κB)
Korene angeliky čínskej znižujú infiltráciu zápalových buniek a expresiu mRNA TNF-a a TGF-ß1; tiež znižujú TNF-α a TGF-ß1 pozitívne bunky pri radiačne indukovanej pneumonitíde.
Účinok koreňa angeliky čínskej na mozgový infarkt
Dávka 5 g/kg váhy koreňa angeliky čínskej môže zvýšiť krvný obeh a metabolizmus neurónov. Môže znížiť riziko mozgového infarktu, skóre neurologického deficitu a zvýšil prietok krvi.