Arnica horská je typický stredoeurópan. Darí sa jej na úpätiach karpatského oblúka, alpskom oblúku, rastie na severe Európy i v Španielsku.
Arnica rastie na kremičitých pôdach chudobných na živiny. Na vápancoch sa jej nedarí, je teda spoľahlivých indikátorom pre pôdy chudobné na živiny a kyslé pôdy.
Arnica sa v domách podmienkach množí zo semien s asi 80% úspešnosťou. Semená klíčia za 14 až 20 dní.
Arnika horská patrí do čelade astrovité, ako napríklad harmanček [cammomilla matricaria], nechtík [calendula officinalis]
, kozobrada [tragopogon pratensis] a pod. Obsahuje éterické oleje, mastné kyseliny, tymol, seskviterpénové laktóny a flavanónové glykozidy. Seskviterpény tvoria 0,2-0,8 % kvetu Arnica montana. V kvetoch sa nachádzajú karotény, ktoré farbia kvet na žlto oranžovo - luteín a tiež cholín, ktorý mierne zvyšuje tlak. Niektoré seskviterpény, najmä helenalín a jeho mastné estery môžu byť pri perorálnom použití toxické.
Tradične sa kvet arniky používal na vyvolanie pôrodu, prípadne vyvolanie potratu, spolu s plodom borievky obyčajnej [Juniperus communis]. Okrem toho sa kvet, listy a koreň arniky používajú na tlmenie bolesti a znižovanie zápalu.
Vzhľadom na obsah vyššie uvedených seskviterpénov, ktoré nepriaznivo vplývajú napríklad na krvný tlak, ako i na skutočnosť, že na tlmenie bolesti a zápalu máme v bylinkárni dostatok alternatívnych rastlín, odporúčame používať jednotlivé časti arniky horskej len v závažnýcvh prípadoch vysokej bolesti, napríklad pri dne, zápale okostnice, artritických bolestiach a pod. Arnica má porovnateľnú aktivitu pri zvládaní bolesti so štandardnými liekmi s účinnými látkami ako je ibuprofén a diklofenak.
Masť s výťažkami z kvetov arniky významne znižuje bolesť, najmä pooperačnú bolesť súvisiacu s operáciami pohybového aparátu a kŕčových žíl, s rôznymi artritickými stavmi, vrátane borelickej a metabolickej atritídy. Okrem toho sa masť s výťažkami z kvetov arniky používa pri bolestiach zubov spôsobených vytrhnutím zubu vcelku či dlabaním koreňa zubu.