bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje arónia čiernoplodá, herbár, liečivé bylinky, dom byliniek

čo je nové?   herbár    arónia čiernoplodá

Arónia čiernoplodá

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Poradie: Rosids

  7. Čeľaď: Rosales

  8. Podčeľaď: Rosaceae

  9. Rod: Aronia

  10. Druh: Aronia melanocarpa

POPIS

Arónia je listnatý krík dorastajúci do výšky od 1 do 2,5 m, zriedka viac. alebo strom. V ľudovom názvosloví sa arónia nazýva aj jarabina čierna. Listy arónie sú striedavé, jednoduché s vrúbkovanými okrajmi a perovitými žilkami. Na jeseň sa listy sfarbujú do výraznej červenej farby. Kvety sú malé, s piatimi okvetnými lístkami a piatimi kališnými lístkami a rastú v súkvetiach v počte 10 až 25 kvietkov. Plodom je malá jadrovina so sťahujúcou chuťou čiernej farby.

STANOVIŠTIA

Arónia pochádza z východnej Severnej Ameriky a najčastejšie sa vyskytuje vo vlhkých lesoch a močiaroch.  V osemnástom storočí sa prvé kríky najznámejšieho druhu Aronia melanocarpa dostali do Európy, kde boli prvýkrát pestované v Škandinávii a Rusku. Artónii sa darí v severných oblastiach, kde dosahuje spomínaní výšky nad 2 m. 

Arónia má plytký a kompaktný koreňový systém a darí sa jej v pôdach bohatých na humus a živiny. je to idelálna plodina pre pestovanie na väčších výmerách. Kým plodina potrebuje viac ako 500 mm zrážok, dobré výnosy možno dosiahnuť pri 700 - 800 mm.  Arónia je čistý solitér, má rada slnko.

LIEČITEĽSTVO

Celkový obsah polyfenolov je 1752 mg na 100 g sušiny, [29] obsah antokyanov je 1480 mg na 100 g sušiny a koncentrácia proantokyanidínu je 664 mg na 100 g čerstvej hmotnosti.  Tieto hodnoty patria k doteraz najvyšším nameraným v rastlinách. Druh čiernej arónie obsahuje vyššie hladiny antokyánov ako fialová ( Aronia prunifolia ) alebo červená arónia ( Aronia arbutifolia), zatiaľ čo červená a fialová arónia sú bohatšie na kyselinu fenolovú a proantokyaníny.

Rastlina produkuje tieto pigmenty hlavne v listoch a šupke bobúľ, aby chránila dužinu a semená pred neustálym vystavením ultrafialovému žiareniu a produkcii voľných radikálov. Pohlcovaním UV lúčov v modrofialovom spektre filtrujú pigmenty listov a pokožky intenzívne slnečné svetlo, plnia antioxidačné funkcie a tým zabezpečujú regeneráciu druhu. Pestrofarebná pigmentácia tiež láka vtáky a iné zvieratá, aby konzumovali plody a rozptýlili semená v ich výkaloch.

Analýza polyfenolov v arónii identifikovala tieto jednotlivé chemikálie (medzi stovkami známych v rastlinnej ríši): kyanidín -3-galaktozid, kyanidín-3-arabinozid, kvercetín -3-glykozid, epikatechín , kyselina kávová , delfinidín , petunidín , pelargonidín , peonidín a malvidín. Všetky tieto látky okrem kyseliny kávovej patria do kategórie flavonoidov fenolových látok.


Hlavný terapeutický účinok plodov a listov arónie spočíva v ich antioxidačnej aktivite. Polyfenoly a antokyány inhibujú lipoxygenázu a xantínoxidázu, čo sú peroxidačné a prooxidačné enzýmy a zdroje reaktívnych foriem kyslíka (ROS) vo vaskulárnych bunkách.

Plody arónie sa vo všeobecnosti považujú za vhodné adjuvans pri chemoterapii rakoviny, vrátane buniek rakoviny prsníka, krčka maternice, hrubého čreva, pečene a pľúc a leukemických buniek.

S významnou antioxidačnou kapacitou plodov arónie súvisí aj antivírusová a antibakteriálna aktivita. Napríklad sa zistilo, že vodné aj etanolové extrakty z plodov arónie vykazujú antimikrobiálnu aktivitu proti potravinovým kmeňom Escherichia coli, Staphylococcus aureus a Streptococcus pyogenes a ich jednotlivé fenolové zlúčeniny vykazovali rôzne protizápalové účinky pri zápalových ochoreniach hrubého čreva - ulceróznej kolitíde.

Dlhodobé užívanie šťavy z plodov arónie znižuje zápaly močového mechúra a močových ciest, ktorými trpia často deti a seniori. Okrem toho vitalizuje tieto orgány pri zvýšených antibiotických dávkach pri ich liečení farmakologickou medicínou.

Plody arónie majú podobný antivírusový účinok, mako plody bazy čiernej a to inhibíciou replikácie vírusu priamo a nepriamo, vrátane blokovania vírusových povrchových glykoproteínov a stimulácie imunitného systému organizmu. Plody arónie majú využitie pri prevencii a liečbe niektorých vírusov dýchacieho traktu, vírus chrípky A (A/H1N1), β-koronavírus-1 (HCoV-OC43), ľudský herpesvírus typu 1 (HHV-1) a ľudský adenovírus typu 5 ( HAdV-5).

Plody arónie sú cenným zdrojom antioxidačných zlúčenín, ktoré môžu regulovať endoteliálnu syntázu oxidu dusnatého (NO) a znížiť oxidačný stres a expresiu zápalových génov, aby sa znížili hladiny triacylglycerolov v krvi, celkového cholesterolu a LDL cholesterolu → lipoproteínu s nízkou hustotou. Konzumácia týchto plodov by teda mohla zlepšiť rovnováhu lipidov u pacientov s metabolickým syndrómom na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení. 

Plody arónie vykazujú potenciálnu antidiabetickú aktivitu, ktorá by mohla byť sprostredkovaná ich schopnosťou bojovať proti oxidačnému stresu vyvolanému hyperglykémiou.

arónia čiernoplodá, herbár, liečivé bylinky, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje