Bazalka sa môže krížovo opeľovať, a tak vznikajú rôzne hybdridy, z ktorých sa najčastejšie stretávame s bazalkou citrónovou, bazalkou pravou, bazalkou thajskou, bazalkou janovskou a pod. Bazalka pravá je jednoročná rastlina, v teplých a vlhkých pásmach môže byť aj viacročná, s využitím v kulinárstve a liečiteľstve.
Bazalka pravá dosahuje priemerne výšku cca 30 až 50 cm. Listy sú stopkaté a protistojé, prevažne vajcovitém vyrastajú z jednoduchej stonky. Na vrchole stonky vyrastajú klasy s kvetnými praslenmi s dvojpyskovitými kvetmi, typickými pre čelaď hluchavkovité. Kvety môžu mať rôznu farbu, od bielej cez fialovú až po modrú.
Bazalka je teplomilná rastlina, ktorej sa darí teplom a vlhkom pásme od Španielska cez Taliansko, Grécko, Turecko až po Irán a Indiu, kde je pravdepodobne jej domov.
Medzi štandartné a ľudovými liečiteľmi odporúčame použitia bazalky v stredoerópskom priestore patrí liečenie horúčky, bolesti hlavy, bolesti žalúdka, infekty dýchacích ciest,úzkosti, porúch kognitívneho poznávania. Okrem toho môže bazalka znižovať hladinu glukózy v krvi.
Esenciálny olej z bazalky má vďaka eugenolu významné protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti proti baktériám prenášanými potravinami.
Etanolový extrakt z listov bazalky môže znížiť hladinu glukózy v krvi a pokročilú glykáciu konečných produktov.
Listy bazalky môžeme použiť proti kŕčom.
Vďaka siliciam môžeme použiť bazalku pri výrobe domáceho odpudzovača hmyzu.
Pre účely gastronomické a terapeutické zberáme listy z bazalky ešte pred nakvitnutím. Sušia sa pomerne dobre, ale odporúčame ich sušiť v jednej vrstve na lieske.