bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje herbár liečiteľa, bazalka pravá, ocimum basilicum, výskyt, využitie, liečivá bazalka, herbár, prírodná lekáreň, dom byliniek

čo je nové?   herbár    bazalka pravá

Bazalka pravá

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Trieda: Eudicots

  5. Poradie: Rosopsia

  6. Rod: Lamiales

  7. Čeľaď: Lamiaceae

  8. Rod: Ocimum

  9. Druh: Ocimum basilicum

POPIS

Bazalka praváOcimum basilicum  je aromatická rastlina z čeľade hluchavkovitých. Kvitne od júna do septembra. Je pôvodom z Indie, a z ďalších vlhkých tropických regiónov Ázie, kde bola pestovaná viac ako 5000 rokov. Do Európy sa dostala v 16. storočí a v súčasnosti sa pestuje väčšinou na záhradách a v domácnostiach. Hindské kultúry považujú bazalku za posvätnú bylinku. V niektorých kultúrach je táto rastlina zase znamením lásky a oddanosti medzi mladými pármi. 

STANOVIŠTIA

Je to nízka →20-40 cm jednoročná bylina, s lysou lodyhou. Lodyha je vetvená, so stopkatými, ústretovými, vajcovitými až podlhovastými listami, vo vyšších partiách zastrihovane zubatými okrajmi. Horné listy prechádzajú v malé, červenkasté listene. Má biele kvety, pomerne veľké. Sú opeľované hmyzom . Plody sú štyri čiernohnedé tvrdky Možnosť zámeny bazalky pravej je veľmi malá, pretože bazalka sa od podobných rastlín rovnakej čeľade líši špecifickou vôňou. Vyžaduje vlhkú, výživnú pôdu a priame slnko. Možno ju rozmnožiť semenami alebo rezkovaním nekvitnúcich postranných výhonov .

LIEČITEĽSTVO

Bazalka je historicky známa a v ľudovom liečiteľstve hojne používaná rastlina. Používa sa pri liečbe chorôb, ako je úzkosť, horúčka, infekcie, bodnutie článkonožcami, bolesti žalúdka, kašeľ, bolesti hlavy a zápcha; môže tiež kontrolovať a znižovať hladinu glukózy v krvi. Azda najpoužvanejšia bola pri astme a dýchacích ochoreniach vo všeobecnosti vďaka obsahu esenciálnych olejov →. lilalool a egenol a ich metabolitami.  

Relaxačný a bronchodilatačný účinok hydroetalového extraktu listov bazalky v dávkach → 0,75, 1,50 a 3,00 mg/ml významne znížil kontraktilný tonus hladkého svalstva priedušnice → TSM berúc do úvahy blokujúci účinok na prítok vápnika cez kanály závislé od napätia. 

Okrem toho má eugenol silné antibakteriálne, protiplesňové a antioxidačné aktivity. Etanolový extrakt z listov bazalky môže znížiť hladinu glukózy v krvi a pokročilých konečných produktov glykácie. Listy bazalky používané ako protikŕčové karminatívum a stomachikum. Zložky bazalkového esenciálneho oleja majú antioxidačné a protizápalové účinky. Bazalka má tiež diuretické, antipyretické a  spazmolytické  účinky.

Bazalkové polysacharidy majú protinádorovú, antioxidačnú, anti-aging aktivitu s antibakteriálnymi účinkami, antiaterosklerotické účinky, účinok na zvýšenie imunity a sú užitočné pri liečbe diabetes mellitus.

Opäť sa stávame svedkami toho, že bylinky, ku ktorým máme najbližšie, nám prinášajú najviac liečebných výsledkov. Známe sú aj preventívne a terapeutické účinky proti akútnemu zahlieneniu → v súčasnej dobe častej komplikácie imunomodulačných ochorení. Bazalka a jej maceráty a extrakty inhibujú cyklooxygenázu COX  a lipoxygenázu LOX, ako aj potlačajú signalizáciu jadrového faktora kappa B → NF-κβ a tvorbu oxidu dusnatého →NO. Bazalka a jej deriváty tiež redukujú TNF-a, IL-1p a IL-2 a indukovateľnú syntázu oxidu dusnatého → iNOS. Okrem toho bola potlačená génová expresia Th2 cytokínov →IL-4, 5 a 13. Všetky tieto zistenia silne naznačujú možný terapeutický účinok rastliny a jej zložiek na astmu. 

Extrakt z Bazalky zabraňuje proliferácii buniek MCF-7 čiastočne v dôsledku účinkov kyseliny ursolovej na mikrotubuly a F-aktín. Vodný extrakt O. gratissimum tiež potláčal životaschopnosť buniek A549 prostredníctvom aktivácie apoptickej signalizácie a inhibície antiapoptotickej kaskády. Preto by sa rastlina a jej zlúčeniny mohli použiť ako protirakovinová terapia pri rakovine pľúc.

herbár liečiteľa, bazalka pravá, ocimum basilicum, výskyt, využitie, liečivá bazalka, herbár, prírodná lekáreň, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje