Čajovník čínsky je druh vždyzeleného kríka alebo malého stromu z čeľade kvitnúcich rastlín Theaceae. Listy a niekedy aj stonky z čajovníka sa bežne používajú na výrobu čaju .
Kultúrne pestovaný čajovník dosahuje výšku cca 150 cm kvôli zberu listov. Má silný koreňový systém, vo voľnej prírode dosahuje bežne výšku do 5 m v závislosti od stanovišťa.
Kvety sú žlto-biele, 2,5–4 cm v priemere, so siedmimi alebo ôsmimi okvetnými lístkami. Listy sú 4–15 cm dlhé a 2–5 cm široké. Na výrobu čaju sa prednostne zbierajú mladé svetlozelené listy, keď majú na spodnej strane krátke biele chĺpky. Staršie listy sú sýtejšie zelené. Rôzne veky listov produkujú rôzne kvality čaju, pretože ich chemické zloženie je odlišné. Zvyčajne sa na spracovanie zbiera púčik a prvé dva až tri listy. Tento ručný zber sa opakuje v priemere každé dva týždne.
Čajovník čínsky sa pestuje hlavne v tropickom a subtropickom podnebí, v oblastiach s najmenej 1500 mm zrážok za rok → v Číne, Indii, Srí Lanke, Keni. Čajovníky uprednostňujú bohaté a vlhké pestovateľské miesta na plnom až čiastočnom slnku.
Niektoré čajovníky sa pestujú vo vysokých nadmorských výškach, až 2 200 m, kde rastliny rastú pomalšie a získavajú viac chuti.