Rod Stachys
L. je rozšírený zástupca čeľade Lamiaceae. Zahŕňa viac ako 300 druhov.
Bhattacharjee (1980), zaradil Stachys L. ako podrod súčasne s betonikou lekárskou [betonica officinale]. Podrod Stachys zahŕňa 19 sekcií, zatiaľ čo podrod Betonica obsahuje 2 sekcie. Tieto dva podrody však predstavujú dôležité botanické a fytochemické rozdiely, ktoré ich odlišujú
Vedeli ste?
Rodový názov je odvodený od gréckeho slova «stachys (=στάχυς) », ktorý odkazuje na typ kvetenstva, ktorý je charakterizovaný ako "klas z kukurice" a podobá sa kvetenstvám druhu Triticum L.(Gramineae ). V staroveku sa stachysom označoval najmä druh Stachys germanica L., ktorého súkvetie je podobné klasu a je pokryté sivobielym trichómom. Latinský názov rodu je trifarium (=plstnatý) Dioscorides sa zmienil o druhu S. germanica L. s názvom "stachys". V neskorej byzantskej ére však "Nikolaos Myrepsos" zahrnul do svojho lekárskeho rukopisu "Dynameron" niektoré druhy rodu Stachys ( S. germanica L., S. officinalis (L.) Travis, S. alopecuros (L.) Benth. ". Presne S. officinalis a S. alopecuros boli zahrnuté v 11 receptúrach pod názvami vetoniki, drosiovotanon, lauriole, kakambri.
čo je nové? herbár čistec lesný
Čistec lesný
Doména: Eukaryota
Kráľovstvo: Plantae
Kmeň: Tracheotypy
Podkmeň: Angiospermae
Trieda: Eudicots
Poradie: Asteridy
Čeľaď: Lamiales
Podčeľaď: Lamiaceae
Rod: Stachys
Druh: Stachys sylvatica
POPIS
Čistec lesný je viacročná bylina dorastajúca do 80 až 100 cm výšky. Je to typický predstaviteľ čelade hluchavkovité. Na pevnej, chĺpkami pokrytej stonke, vyrastajú protistojné zúbkaté listy dĺžky do 12 cm, šírky do 7 cm. Na výnimočných stanovištiach s dostatkom svetla, vlahy a živín, môžu listy dorásť aj do dlžky 15 aj viac cm. Kvety sú paprasleny - papuľky so 6 kvetmi v jednom úbore. Kvety majú purpurovú až tmavofialovú farbu, kvitnú od júna do augusta.
STANOVIŠTIA
Čistec lesný rastie v polotieňoch listnatých a zmiešaných lesov, na ich okrajoch a čistinkách. Čistec nemá rád ostré slnečné žiarenie, obľubuje dobre priepustné, vápenaté pôdy s dostatkom živín. Krásne vonia a dokáže prilákať včely do lesného tieňa. Záhradkári vysádzajú čistec, aby prilákali včely na opelenie ovocných stromov. Čistec rastie do výšky 1300 m, vyššie zriedka. V našej malej krajinke ho objavíme v Malých karpatoch, na Považí, muránskej planine, oboch fatrách.
LIEČITEĽSTVO
Mnohé druhy rodu stachys, nielen s. sylvatica, sa vo veľkej miere používajú v tradičnej medicíne niekoľkých krajín a majú rôzne názvy. Napríklad druh s. recta → čistec rovný sa v Taliansku nazýva → erba della paura →bylina, ktorá zaháňa strach, čo sa pripisuje anxiolytickým vlastnostiam výluhu z tejto rastliny.
Rastlinné výťažky z čistca, vrátane sušiny vňate, olejov, mastí a et. macerátov sú v ľudovom liečiteľstve používané na liečbu širokého spektra porúch a chorôb, vrátane stresu, zápalov kože, žalúdočných porúch a nádorov pohlavných orgánov. Bylinné výluhy a zápary → známe ako horský čaj, sa používajú pri kožných a žalúdočných problémoch. Názov horský čaj sa u nás často nepoužíva, ale môže sa stať zámena s akýmkoľvek výrobkom z druhu hojník →sideritis, ktoré sú celosvetovo známe pod rovnakým názvom → grécky horský čaj.
V tradícii nášho domáceho liečiteľstva na Slovensku je dlhodobo zaužívané používanie čistca proti urieknutiu a pri očistných rituáloch vrátane kúpeľov. Okrem toho sú všeobecne známe protizápalové, antioxidačné, analgetické, renoprotektívne, anxiolytické a antidepresívne účinky. Rozsah terapeutických vlastností pripisovaných týmto druhom je spojený s významne širokým obsahom bioaktívnych látok. Z rodu stachys bolo izolovaných viac ako 200 zlúčenín → terpény [triterpény, diterpény, iridoidy], polyfenoly → [flavóny, glykozidy, lignany], fenolové kyseliny a éterické oleje. Čistec lesný je preto dobrým kandidátom na liečenie mnohých ochorení asociovaných so zápalom, aj systémovým → infekčné choroby dýchacích ciest →prechladnutie, vírusové a bakteriálne zápaly, pri astme, reumatizme a pod. Okrem toho čistec potláča zápal pečene a obličiek, podporuje diurézu a bráni vzniku obličkových kameňov, má významné spazmolytické účinky.
Vďaka obsahu apigenínu má čistec neuroprotektívne účinky, pomáha pri nespavosti, podporuje činnosť centrálneho nervového systému, zlepšuje kognitívne funkcie.
Čistec je pre liečiteľov atraktívna bylina, či už ako jednozložkový výluh, alebo ako súčasť bylinných zmesí, napr
čistec s harmančekom a ľubovníkom sa používa pri stresoch, zápaloch nervového systému, nespavosti
- čistec s oreganom, tymiánom a bobkovým listom na celkovú očistu organizmu a pri silných vírusových infekciách
Porovnanie terapeutických účinkov čistec lesný vs čistec rovný
čistec lesný bioaktívne látky
iridoidy↑, flavóny ↑, flavonoly ↑ , diterpény ↑↑, fenolické deriváty ↑↑
čistec lesný liečiteľské využitie
čistec rovný bioaktívne látky
fenolové deriváty ↑ , iridoidy↑↑, izoflavóny ↑↑↑, fenolické deriváty ↑, doterpény ↑
ZBER A SUŠENIE
Rozoznať oba čistce vo voľnej prírode nie je zložité. Čistec lesný má kvety purpurovej farby, veľmi podobné hluchavke purpurovej, pričom čistec rovný má kvety biele.. Predmetom zberu čistca lesného sú nadzemné časti, ktoré zberáme mod júla do augusta.
Sušíme v jednej vrstve do teploty 45 C pri miernom prievane, nie na priamom slnku.