Rod ďatelina zahrňuje asi 300 druhov kvitnúcich rastlín, z ktorých v našom herbári spomíname na ďatelinu lúčnu a ďatelinu bieli [t. repens]. Ďatelina lúčna je trváca rastlina, dorastajúca do výšky 20-80 cm. Má hlboký koreňový koreň , ktorý ho robí tolerantným voči suchu. Listy sú striedavé, trojpočetné, každý lístoček je 15-30 mm dlhý a 8-15 mm široký, zelené s charakteristickým bledým polmesiacom na vonkajšej strane listu; stopka je dlhá 1-4 cm (0,4-1,6 palca), s dvoma bazálnymi paličkami, ktoré sú náhle zúžené do štetinovitého hrotu. Kvety sú tmavo ružové až tmavofialové s bledšou základňou, 12-15 mm dlhé v hustom kvetenstvo. Sú opeľované väčšinou čmeliakmi.
Ďatelina lúčna je dovezená z Argentíny a naturalizovaná v Európe aj na iných kontinentoch → Severná a Južná Amerika, Afrika, Ázia. Okrem liečiteľského využitia je pestovaná ako kŕmna plodina, cenená pre svoju fixáciu dusíka, ktorá zvyšuje úrodnosť pôdy. Z týchto dôvodov sa využíva ako plodina na zelené hnojenie . Na poľnohospodárske využitie bolo vybraných niekoľko skupín kultivarov, väčšinou odvodených od T. pratense var. sativum .
Kvety a listy červenej ďateliny sú jedlé a môžu sa pridať ako ozdoba do akéhokoľvek jedla. Môžu sa pomlieť na múku. Esenciálny olej z kvetov možno extrahovať a jeho jedinečnú vôňu využiť v aromaterapii. Trvanlivý charakter Trifolium pratense umožňuje trvalý a spoľahlivý rast. Okrem toho schopnosť tohto druhu viazať dusík podporuje rast bohatý na bielkoviny, čo mu umožňuje podporovať širokú škálu voľne žijúcich živočíchov vrátane jeleňov, moriek a králikov. Vďaka týmto vlastnostiam je Trifolium pratense užitočným pre poľovníkov, ktorí sa zaujímajú o prilákanie zveri.