bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje herbár, horec žltý, gentiana lutea, dom byliniek

Výrobky z horca žltého

Vedeli ste?

Názov Gentiana sa prvýkrát uvádza v  Dioskoridovej knihe De materia medica s vysvetlením, že sa Gentius,  ilýrsky kráľ horec využíval pri liečbe svojich chorôb.

Výťažky z koreňa horca sa používajú pri výrobe mnohých bylinných likérov i nealkoholických nápojov, napríklad nealkoholický nápoj Moxie a pod. Vo Francúzsku sa horec napríklad používa na výrobu množstva horkých likérov vrátane Salers in the Cantal a špeciálneho likéru a aperitívu Limousin s názvom Avèze . Rastliny sa teraz pestujú v oblasti Auvergne vzhľadom na ich štatút ochrany a v pohorí Auvergne sa už nezbierajú z voľnej prírody.

Európske združenie horca v Lausanne, Cercle Européen d'Etude des Gentianacées, má za cieľ rozvíjať poznatky a využitie horca žltého a iných druhov horca.

Gentiana lutea je vyobrazená na rube albánskej bankovky 2000 lekë , vydanej v roku 2008. Na líci bankovky je vyobrazený kráľ Gentius.

čo je nové?     herbár    horec žltý

Herbár - horec žltý

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Poradie: Asterids

  7. Čeľaď: Gentianales

  8. Podčeľaď: Gentianaceae

  9. Rod: Gentiana

  10. Druh: Gentiana lutea


POPIS

Horec žltý je trváca bylina. Dorastá do výšky od 1 do 1,5 m, na ideálnych stanovištiach aj viac. Stonka vyrastá z prízemnej ružice vajcovitých, predĺžených, niekedy až kopijovitých listov. Listy na spodnej ružici sú stopkaté, ostatné, vyrastajúce na stopke sú bazálne. Kvety vyrastajú v pazuchách horných listov. Vrchné kvety akoby vyrastali zo zákrovov, v skutočnosti sú to však listy, ktoré vytvorili na najvyššom poschodí týmto kvietkom skutočne kráľovské lôžko.

Celkovo je horec žltý majestátna bylina, skutočný kráľ vysokohorských strání. Od júna do konca augusta rozkvitnú všetky poschodia horca na žlto a vy si pripravte fotoaparáty.

STANOVIŠTIA

Horec je doma predovšetkým v Alpách. okrem toho sa vyskytuje na Apeninách, Karpatskom oblúku, ktorého súčasťou sú aj všetky naše Tatry. Ak sa vám dá vidieť v iných lokalitách, takmer iste ide o nálet z kultúrnej výsadby.

LIEČITEĽSTVO

Čeľaď Gentianaceae zahŕňa cca 400 druhov rozšírených po celom svete. Všetky tieto druhy majú´v sebe významné zastúpenie bioaktívnych látok. Je preto prirodzené, že sú horce po celok svete hojne používané na terapetické účely. Historické použitie koreňa horca žltého zahŕňa tlmenie nadmerného menštruačného krvácania, tlmenie bolesti, liečba straty pigmentu - vitiligo, poruchy funkcie orgánov na dráhe žalúdok, pečeň, slezina. Vtedy to ľudia nevedeli, ale dnes vieme, že horec žltý obsahuje sekoiridoidné a iridoidné glykozidy →  momoterpén gentiopikrozid, amarogencín → s mimoriadne vysokým koeficientom horkosti, ďalej xantóny, netoxické alkaloidy; polyfenoly a flavóny. Okrem toho obsahuje koreň horca žltého inulín, čo z neho robí vhodný prostriedok na znižovanie glukózy v krvi.

Z pohľadu tradičnej medicíny je povaha všetkých bytostí vrátane neživých predmetov, rastlín a zvierat tvorená povahou štyroch prvkov: zeme, vody, vzduchu a ohňa. Každý z týchto prvkov má osobitnú kvalitu. Pôsobením a reakciou týchto štyroch prvkov sa vytvára temperament alebo povaha. Oheň je teplý a suchý, vzduch je teplý a vlhký, voda je studená a mokrá a pôda je studená a suchá. Tieto štyri prvky sú zodpovedné za niektoré vlastnosti vecí. Pôda vytvára stabilitu a tvarovanie, voda je zodpovedná za pružnosť a tvárnosť, vzduch zvyšuje ľahkosť a pórovitosť a oheň zvyšuje pohyblivosť vecí. Byliny sú odstupňované do štyroch stupňov s rôznymi vlastnosťami nasledovne:

  1. prvý stupeň je nízka dávka lieku, ktorá nevytvára žiadnu dominantnú kvalitu v tele, ale viac a opakované dávky spôsobia menšie zmeny v kvalite tela.

  2. Druhým stupňom je nízka dávka lieku, ktorá v tele vytvára dominantnú kvalitu a jeho väčšie a opakované dávky nespôsobia žiadnu škodu.

  3. Tretí stupeň medicíny vytvára v tele dominantnú kvalitu a ďalšie a opakované dávky poškodia telo, ale nebudú smrteľné

  4. Štvrtý stupeň je smrteľný.

Podľa dostupnej literatúry o tradičnej medicíne je horec žltý teplý a suchý tretieho stupňa.

Zaujímavé je, že koreň horca sa v historickej medicíne používa výlučne ako horúcovodný macerát, nikdy nie ako tinktúra, alebo ako sirup.

Horec žltý, alebo niektoré druhy hlavne ázijských horcov, napríklad gentiana scabra alebo  gentiana manshurica sú považované za významné z hľadiska liečenia hepatitídy.

Horec žltý, vzhľadom na jeho silné účinky by nemali užívať ľudia s rôznou formou obštrukcie dýchania, ľudia, ktorí prekonali zápal pľúc a nemali by ho užívať tehotné ženy, lebo môže spôsobiť potrat.

ZBER A SUŠENIE

Zberať korene horca žltého z voľnej prírody neodporúčame,.

herbár, horec žltý, gentiana lutea, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje