bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje herbár, hruška obyčajná, hruška liečenie, pyrus communis, dom byliniek

Výrobky z hrušky

Vedeli ste?

V roku 2020 bola svetová produkcia hrušiek 23,1 milióna ton , na čele s Čínou s podielom 69 %. Polovica hrušiek z južnej pologule pochádza z Patagónie, z údolia Roio Negro v Argentíne.

čo je nové?   herbár    hruška obyčajná

Herbár - hruška obyčajná

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Poradie: Rosids

  7. Čeľaď: Rosaceae

  8. Kmeň: Maleae

  9. Rod: Pyrus

  10. Druh: Pyrus communis

POPIS

Hruška je ker alebo stredne veľký strom, dosahujúci výšku 10-17 m s vysokou, úzkou korunou. Listy sú striedavo usporiadané, jednoduché, 2-12 cm dlhé, pri niektorých druhoch lesklé zelené, pri iných druhoch zasa husto striebristo chlpaté. Tvar listu sa mení od širokého oválneho po úzky kopijovitý. Väčšina hrušiek sú listnaté, ale jeden alebo dva druhy v juhovýchodnej Ázii sú sempervirenty. Väčšina z hrušiek je mrazuvzdorná, v zime vydržia teploty od -25 do -40 °C , s výnimkou vždyzelených druhov, ktoré znášajú iba teploty do -15 °C

Kvety sú biele , zriedkavo žlté alebo ružové s piatimi okvetnými lístkami.

STANOVIŠTIA

Veľké množstvo dnes pestovaných i voľne rastúcich hrušiek pochádza pravdepodobne z dnešnej západnej Číny z úpätia pohoria Ťan-šan. Postupne bola rozšírená na sever a juh pozdĺž horských reťazcov, pričom sa rod postupne vyvinul do rôznorodej skupiny viac ako 20 všeobecne uznávaných primárnych druhov.

Prevažnú väčšinu v súčasnosti pestovaných asi 3000 druhov hrušiek  tvoria tri druhy, hruška európska Pyrus communis subsp. communis pestované najmä v Európe a Severnej Amerike, čínska biela hruška (bai li ) Pyrus bretschneideri a hruška Nashi Pyrus pyrifolia (známa aj ako ázijská hruška alebo jablková hruška), obe pestované hlavne vo východnej Ázii.

Hrušky obľubujú chladné a mierne podnebie. odolávajú mrazivým zimám. Rastú na dobre odvodnených skalnatých podložiach, južnú orientáciu ocenia vysokou úrodou. Hruška žije dlho, voľne rastúce hrušky → plánky sa môžu dožiť aj 250 i viac rokov. Drevo nz divorastúcich hrušiek je mimoriadne cenené, imelá z týchto hrušiek sú vyhľadávané pre svoje terapeutické účinky. Ázijské hrušky vrátane P. pyrifolia, sú okrúhleho, viac jablkového, tvaru, majú chrumkavú dužinu, vysoký obsah cukru, najmä fruktózy, nízky obsah kyselín, minimálnu vôňu a jemnú chuť v porovnaní so západnými alebo európskymi hruškami, najmä P. communis, vyznačujúce sa tekvicovým tvarom s mäkkou a hladkou dužinou, malým počtom kôstkových buniek a silnejšou arómou a chuťou s vyšším obsahom kyselín a vlákniny.

LIEČITEĽSTVO

Hlavnými zložkami hrušiek sú voda → 80 % cukor a fruktóza → 15 % a vláknina → približne 2 %. Napriek tomu, že v hruškách boli identifikované rôzne aktívne zlúčeniny, ako sú polyfenoly (fenolové kyseliny, flavonoidy), triterpény a glukozidy, nie je celkom jasné akým spôsobom sa tieto aktívne látky podieľajú na celkových terapeutických účinkoch hrušky. Okrem plodov sú účinné látky distribuované do listov, nasleduje šupka plodu, semená, kôra a dužina plodu.

Antidiabetické účinky hrušky súvisia s inhibíciou alfa-glukozidázy a alfa-amylázy, ktoré podporujú trávenie, vstrebávanie a metabolizmus sacharidov z potravy. Tieto sú farmakologickým cieľom kombinácie bioaktívnych zložiek hrušky bez akýchkoľvek významných vedľajších účinkov.

Úprava stravy a cvičenie sa odporúčajú ľuďom s nadváhou ako prospešné zásahy do životného štýlu. hrušky sú bohaté na vlákninu, ktorá ponúka žalúdočnú sýtosť pri menšom kalorickom príjme.

Abnormálna koncentrácia lipidov v plazme je hlavným prispievateľom ku kardiovaskulárnym ochoreniam. Antihyperlipidemické účinky hrušiek sa pozorujú najmä pri hyperglykemickom stave, pretože hyperlipidémia je bežná u diabetických pacientov. Konzumácia hrušiek významne znižuje hladiny triglyceridov  a LDL cholesterolu, zatiaľ čo zvyšuje hladinu HDL cholesterolu v závislosti od denného príjmu.

Konzumácia hrušiek je odporúčaná prakticky všetkými liečiteľskými školami pre ich protirakovinové aktivity, schopnosti prispievať k vitalite osteoartrických kĺbov a celkovým protizápalovým pôsobením. 

Na našich potulkách po samotách slovenských lazov sme sa stretli s mnohými múdrymi gazdami. pri výsadbe ovocných stromov bez výnimky dávali prednosť hruškám, potom orechom a jablkám. V komorách nechýbali zimné hrušky, hrušky sušené, hruškový lekvár a ocot. Na gazdovstvách a salašoch, kde hrušky chýbali sme stretávali krívajúcich a artritických chlapov vplyvom boreliózy, často ešte v produktívnom veku. Dnes vieme, že múdrosť našich predkov ostane neprekonaná.

Nakoniec spomenieme z nášho pohľadu najvýznamnejší terapetický efekt hrušiek, ktorým je antialergické pôsobenie spojené.s ochranou dýchacích ciest, vrátane liečenia chronickej obštrukčnej choroby pľúc, astmy a chronického ochorenia priedušiek.

herbár, hruška obyčajná, hruška liečenie, pyrus communis, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje