Antidiabetické účinky hrušky súvisia s inhibíciou alfa-glukozidázy a alfa-amylázy, ktoré podporujú trávenie, vstrebávanie a metabolizmus sacharidov z potravy. Tieto sú farmakologickým cieľom kombinácie bioaktívnych zložiek hrušky bez akýchkoľvek významných vedľajších účinkov.
Úprava stravy a cvičenie sa odporúčajú ľuďom s nadváhou ako prospešné zásahy do životného štýlu. hrušky sú bohaté na vlákninu, ktorá ponúka žalúdočnú sýtosť pri menšom kalorickom príjme.
Abnormálna koncentrácia lipidov v plazme je hlavným prispievateľom ku kardiovaskulárnym ochoreniam. Antihyperlipidemické účinky hrušiek sa pozorujú najmä pri hyperglykemickom stave, pretože hyperlipidémia je bežná u diabetických pacientov. Konzumácia hrušiek významne znižuje hladiny triglyceridov a LDL cholesterolu, zatiaľ čo zvyšuje hladinu HDL cholesterolu v závislosti od denného príjmu.
Konzumácia hrušiek je odporúčaná prakticky všetkými liečiteľskými školami pre ich protirakovinové aktivity, schopnosti prispievať k vitalite osteoartrických kĺbov a celkovým protizápalovým pôsobením.
Na našich potulkách po samotách slovenských lazov sme sa stretli s mnohými múdrymi gazdami. pri výsadbe ovocných stromov bez výnimky dávali prednosť hruškám, potom orechom a jablkám. V komorách nechýbali zimné hrušky, hrušky sušené, hruškový lekvár a ocot. Na gazdovstvách a salašoch, kde hrušky chýbali sme stretávali krívajúcich a artritických chlapov vplyvom boreliózy, často ešte v produktívnom veku. Dnes vieme, že múdrosť našich predkov ostane neprekonaná.
Nakoniec spomenieme z nášho pohľadu najvýznamnejší terapetický efekt hrušiek, ktorým je antialergické pôsobenie spojené.s ochranou dýchacích ciest, vrátane liečenia chronickej obštrukčnej choroby pľúc, astmy a chronického ochorenia priedušiek.