bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje herbár, ibiš lekársky, Althaea officinalis, dom byliniek

čo je nové?     herbár    ibiš lekársky

Herbár - ibiš lekársky

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Poradie: Rosids

  7. Čeľaď: Malvales

  8. Podčeľaď: Malvaceae

  9. Rod: Althaea

  10. Druh: Althaea officinalis

POPIS

Ibiš lekársky je trváca rastlina, ktorá dorastie do výšky do 150 cm zriedka viac. Stonka, ktorá na jeseň odumiera je mierne rozkonárená, sú na nej stopkaté okrúhle, mierne vajcovité listy s tromi až piatimi lalokmi. Listy sú pokryté jemnými chĺpkami. V pazuchách listových stoniek, alebo v metlinách vyrastajú bielo ružové kvety veľmi podobné kvetom slezu lesného [malva silvestris], avšak sú o poznanie menšie. Ibiš lekársky kvitne od konca júla do septembra, po odkvitnutí sa objavia plody tvaru disku.

STANOVIŠTIA

Ibiš lekársky je doma v stredomorí, v Grécku, v krajinách jadranského pobrežia, až strednú Áziu. Z pôvodného domova sa rozšíril vďaka kultúrnemu pestrovaniu do celej Európy, Amriky a Ázie.

U nás, na Slovensku rastie ibiš lekársky voľne v prírode najmä v nížinatých oblastiach vrátane Podunajskej a Východoslovenskej nížine a Ipeľsko-rimavskej brázde, inde len roztratene až zriedkavo.

Ibiš lekársky  obľubuje vlhké a na živiny bohaté, prevažne vápenaté pôdy, brehy potokov a neodvodné lúky a pasienky.

LIEČITEĽSTVO

Ibiš lekársky obsahuje aktívne sekundárne metabolity vrátane škrobu (25-35 %), pektínov (11 %), sacharózy (10 %), slizu (5 %), flavonoidov, kyseliny kávovej, kyseliny p-kumarovej, izokvercitrínu, kumarínov fytosteroly, taníny a niekoľko aminokyselín.

Okrem toho korene Ibiša lekárskeho obsahujú vo vode rozpustné →kyslé polysacharidy →galaktuorhamnany, arabinany, glukány a arabinogalaktány (Capek et al., 1987).

Vodný macerát z koreňa ibiša lekárskeho sa používa proti suchému kašľu spôsobenému podráždením hltana a slizníc. Pravdepodobne to súvisí s bioadhezívnymi vlastnosťami polysacharidov na epitelovú sliznicu, ktorá chráni bunky pred mechanickým podráždením a mikrobiálnou inváziou.

Extrakt koreňa ibiša lekárskeho je všeobecne mimoriadne účinný pri inhibícii zápalových reaktantov → TNF-a, prípadne IL-6. Pri porovnaní účinnosti inhibície týchto reaktantov vykázal extrakt z koreňa ibiša lekárskeho lepšie výsledky, ako diklofenak.

To sú poznatky z posledných 10 rokov, ktoré potvrdzujú terapeutický potenciál ibiša lekárskeho a časté využívanie v liečiteľskej praxi od 1500 rokov pred Kristom až do dnešných časov.

V závislosti od regiónu sa kvet, listy aj koreň ibiša lekárskeho používali na liečenie, infektov dýchacích ciest, pri poruchách obličiek, zvlášť pri tých, ktoré sú sprevádzané silnými bolesťami, pri artritických bolestiach asociovaných  so zápalom, napr, pri dne a podobne.

ZBER A SUŠENIE

Predmetom zberu je kvet a listy, ak zberáme ibiš vo voľnej prírode, nebude nám za ťažko vykopať aj koreň. Kvet sušíme šetrne, pri teplote do 45 V a pri trvalom teplom prievane, aby sa kvety nezaparili, Listy sušíme v jednej vrstve, teplota môžu presiahnuť 50 C, nemali by sa sušiť na priamom slnku, to isté platí aj pre korene.

herbár, ibiš lekársky, Althaea officinalis, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje