bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje herbár kozinec blanitý, astralagus mebranaceus, dom byliniek

Vedeli ste?

Kozinec blanitý [Huangqi], je azda najpoužívanejšia bylina na tonizáciu Qi v tradičnej čínskej medicíne. Je vysoko cenený pre svoju schopnosť posilňovať primárnu energiu organizmu, ktorú poznáme ako imunitný systém, ako aj metabolické, dýchacie a eliminačné funkcie.

čo je nové?   herbár    kozinec blanitý

Herbár - Kozinec blanitý

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae (rastliny)  

  3. Kmeň: Tracheobionta (cievnaté)

  4. Podkmeň: Magnoliphata (krytosemenné)

  5. Trieda: Rosopsida (vyššie dvojdomé)

  6. Poradie: Fabales

  7. Čeľaď: Fabaceae

  8. Podčeľaď: Faboideae

  9. Rod: Galegeae

  10. Druh: Astralagus membranaceus

POPIS

Astragalus je veľký rod s viac ako 3 000 druhmi bylín a malých kríkov , ktorý patrí dočeľade bôbovitých Fabaceae. Je to najväčší rod rastlín z hľadiska popísaných druhov. Pochádza z miernych oblastí severnej pologule . Väčšina druhov v rode má perovito zložené listy.  Existujú jednoročné a viacročné druhy. Kvety sú tvorené v strapcoch v hrozne , každý kvet je typický pre čeľade bôbovitých, s tromi typmi okvetných lístkov: zástava, krídla a kýl. Kalich je rúrkovitý alebo zvončekovitý.

STANOVIŠTIA

Astralagus je trváca rastlina. Spontánne rastie na brehoch jazier s borovicovými alebo smrekovými porastami v Ázii, predovšetkým v Číne, Mongolsku, východnej Sibíri, Kórei, Japonsku. Rod Astralagus je plne mrazuvzdorný, je možné ho pestovať aj u nás, a to predovšetkým na vzdušných pieskovo vápenatých, mierne kyslých pôdach.

LIEČITEĽSTVO

Kozinec blanitý obsahuje predovšetkým jedinečné  polysacharidy, ktorých názvy sú odvodené, tak, ako aj v iných prípadoch od latinského názvu rastlín: APS, α-(1 →4)-D-glukán, astragalan, astraglukán a pod. Okrem toho obsahuje Saponíny, terpény, glykozidy, flavonoidy :kalykozín, formononétín, astragalín, ononín, ďalej Aminokyseliny. lignany laricirésinol a syringarésinol, steroly sitostérol, daucostérol, ďalej lektíny a stopové prvky (fero, zinok, meď, horčík, mangán, kobalt, vapnik, draslík).

Kozinec blanitý má rozsiahle terapeutické využitie. nie je náhoda, že patrí medzi päť najčastejšie použivaných bylín v tradičnej čínskej a západnej bylinnej medicíny. Medzi najvýznamnejšie terapeutické vlastnosti patria:

  1. Imunomodulačné
    Protinádorové

  2. Antibakteriálne

  3. Protizápalové

  4. Adaptogénne

Okrem toho Kozinec pôsobí ako stimulant produkce NO [oxidu dusnatého] prostredníctvom transkripcie NO syntázy [iNOS] v makrofágoch, aktívnych lymfocytoch. Kozinec indukuje apoptózu buniek pri rakovine hrubého čreva a hepatokarcinóme. Pôsobí proti starnutiu buniek aktiváciou enzýmu telomeráza. 

Okrem toho je kozinec silný antioxidant vďaka astraloglykozidom a flavonoidom. Vďaka tomu účinne vychytáva reaktívne formy kyslíka a tým chráni srdce, mozog, hrubé črevo, pečeň, pľúca a obličky pred širokou škálou možných zápalových reakcii.

herbár kozinec blanitý, astralagus mebranaceus, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje