Herbár - marhuľa obyčajná
Marhuľa obyčajná je ovocný strom dorastajúci do výšky 8-12 m, s kmeňom do priemeru 40 cm. Listy sú vajcovité, 5-9 cm dlhé a 4-8 cm široké, so zaoblenou základňou, špicatou špičkou a jemne zúbkovaným okrajom. Kvety sú biele až ružové, majú priemer 2-4,5 cm, s piatimi okvetnými lístkami. Marhuľa kvitne skoro na jar pred listami. Kvety sú často terčom jarných mrazov. Plodom je kôstkovica s priemerom 1,5 - 4,5 cm, od žltej po oranžovú, často s červeným nádychom na strane najviac vystavenej slnku; povrch plodov môže byť hladký alebo zamatový s veľmi krátkymi chĺpkami → ako broskyne. Semeno je uzavreté v tvrdej škrupine → kôstke, so zrnitou, hladkou textúrou.
Plody marhule zberáme v čase produktívnej, nie komerčnej zrelosti. Skutočne dozreté plody marhule neobsahujú toľko kyseliny citrónovej a pektínu. Pre účely sušenia vyberáme starostlivo zrelé a neotlčené plody. Plody marhule sušíme na lieskach v jednej vrstve, narezané zvyčajne na 8 častí tak, že polovičku marhule nakrájame ešte na 4 časti po dĺžke. Sušíme na priamom slnku alebo na umelom teple dva až štyri dni.
Listy zberáme v júni, ak sa dá, tak len z jednoročných konárov. Sušíme v jednej vrstve asi 24 hodín na umelom teple do 35 C.