bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje medovka lekárska, herbár, melissa officinalís, dom byliniek

Vedeli ste?

Drobné biele kvietky medovky sú mimoriadne bohaté na nektár, čo priťahuje včely a iný hmyz. Preto sa rod nazýva melissa, čo v gréčtine znamená včela medonosná.

čo je nové?     herbár    medovka lekáírska

Medovka lekárska - herbár

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Poradie: Asterids

  7. Čeľaď: Lamiales

  8. Podčeľaď: Lamiaceae

  9. Rod: Melissa

  10. Druh: Melissa officinalis

POPIS

Medovka lekárska je trváca bylina z čeľade lamiales. Dorastá do maximálnej výšky 50 až 75 cm, zriedka viac. Stonka je husto rozkonárená, štvorhranná. Listy sú stopkaté, vajcovito srdcovitého tvaru, po okrajoch zúbkované, pokryté jemnými chĺpkami. V pazuchách listeňov vyrastajú drobné biele papuľkovité kvety, typické pre čelaď lamiales. Celá rastlina vonia jemne citrónovo, obsahuje mnoho sekundárnych metabolitov vo forme bioaktívnych látok.

STANOVIŠTIA

Medovka lekárska  pochádza z južnej strednej Európy, Stredomoria, Iránu a Strednej Ázie, ale v súčasnosti je naturalizovaná v Amerike Afrike aj v Austrálii.

Vo forme náletov môžeme objaviť rôzne druhy  medovky aj vo voľnej prírode, avšak drvivá väčšina bylinných produktov vyrobených z medovky je z kultúrnej výsadby. To platí aj pre produkty z medovky v našom Dome byliniek - sušenú vňať, semená, karmelitánske kvapky a sirup.

Medovka lekárska nie je náročná na pestovanie. Obľubuje polotienisté stanovištia, vlhkú, na živiny bohatú pôdu s mierne kyslým pH. Mimoriadne dobre sa medovke darí na britskýcj ostrovoch, najviac v Irsku, ktoré je aj najväčším výrobcom olejových destilovaných silíc z medovky. Pri optimálnej starostlivosti je možné zberať vňať medovky aj tri, či štyrikrát ročne. To všetko v závislosti na počasí a na forme a načasovaní zberu.

LIEČITEĽSTVO

Doložený záznam o liečebnom použití rastlín rodu medovka pochádza z roku 315 pred Kristom. Písal o nej grécky polyhistor Theophrastus vo svojej Historia Plantarum. Do Európy bola medovka prinesená okolo 6 storočia a z pôvodných rodov bol vyšľachtený pravdepodobne vo Francúzsku druh officinalis, ktorý bol odvtedy používaný európskymi lekárnikmi. Takmer súčasne sa dostala na anglický kráľovský dvor a do novoobjavenej Ameriky ju priniesli židovskí lekárnici.

Dnes už nám príde vtipné, ako používal medovku anglický botanik Nicholas Culpeper. Považoval ju za posla planéty Jupiter v prieniku s rakom a navrhol ju použiť na "slabé žalúdky", na "rozveselenie srdca", na pomoc tráveniu a  na otváranie "prekážok v žalúdku". O pár storočí neskôr, za pomoci elektrónových mikroskopov a znalosti biochémie, sa ukáže, že pokiaľ ide o terapeutické použitie, trafil do čierneho. 

Koncom 16 storočia vyrobili karmelitánky z francúzskeho opátstva pre kráľa Karola V bylinný alkoholový macerát zo základom medovky a pridaním niektorých iných bylín, ktorý bol na dvore nazvaný karmelitánske kvapky Presný recept bol dlho tajný a vlastne ani dnes presne nevieme zloženie tejto bylinnej formule. Karmelitánske kvapky sa užívali, a dodnes užívajú vnútorne proti prechladnutiu prechladnutiu a pri žalúdočných a črevných ťažkostiach.



ZBER A SUŠENIE

medovka lekárska, herbár, melissa officinalís, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje