bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje herbár, pamajorán obyčajný, origanum vulgaris, liečenie, dom byliniek

Oregano - výrobky

Vedeli ste?

Zdomácnený názov oragano sa pre pomenovanie pamajoránu používa od polovice 18. storočia, Je odvodené z latinského názvu rodu ""origanum""  a nakoniec z klasického gréckeho ὀρίγανον ( orīganon ) Ide o zložený grécky výraz, ktorý sa skladá z ὄρος ( óros ), čo znamená "hora", a γάνος ( gános ), čo znamená "jas", teda jasná hora.

čo je nové?    herbár    pamajorán obyčajný

Herbár  - Pamajorán obyčajný

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Poradie: Asteridy

  7. Čeľaď: Lamiales

  8. Rod: Origanum

  9. Druh: Origanum vulgaris

POPIS

Pamajorán oibyčajný, niekedy nazývaný aj oregano podľa latinského rodového názvu, je trvalka dorastajúca do 60 cm výšky, niekedy aj viac, Stonka je priama, pokrytá jemnými chĺpkami, ku koncu mierne rozvetvená z pazúch bázových listeňov, neskôr drevnatie. Na stonke rastú protistojné, stopkaté, celistvookrajové listy vajcovitého tvaru. Obojpohlavné kvety kvitnú v papraslenoch a praslenoch, majú ružovú až ružovo fialovú farbu, Plod je  vajcovitá tvrdka, 0,9 až 1,3 mm dlhá, Pamajorán kvitne od júna do septembra. .

STANOVIŠTIA

Domovom pamajoránu je stredné pásmo naprieč celou Európou, od východu na západ a od juhu na sever. Pamajorán je rozšírený od západnej Ázie až po Čínu.

Pamajorán obľubuje slnečné stanovištia na remízkach, nepasených pasienkoch a lesostepiach, na pôdach v rozsahu pH medzi 6,0 (mierne kyslé) ​​a 9,0 (silne zásadité), s výhodným rozsahom medzi 6,0 a 8,0, na vápenatých a tufových podkladoch.

LIEČITEĽSTVO

Liečivé účinky extraktov a výťažkov z pamajoránu poznali už stredovekí liečitelia. Dioskorides napríklad maceroval pamajorán vo víne a používal tento macerát na  dezinfekciu a hojenie rán. Slávny lekár Hippokrates odporúčal pamajorán na podporu podráždených nervov. Okrem toho si uvedomil, že vňať pamajoránu má silný sťahujúci účinok a používal ho pri podráždených mäkkých tkanivách - hemoroidoch a pod.. Abatiša Hildegarda z Bindenu  odporúčala pamajorán proti malomocenstvu., (Zdroj: Kresánek.) Historická medicína používala pamajorán hlavne na zápalové stavy tráviacej sústavy na dráhe pečeň, žlčník pankreas, pri ženských ochoreniach, pri imunomodulačných ochoreniach a pri nešpecifických bolestiach..

Dnes sú naše vedomosti o pamajoráne bohatšie.. Vieme , že  obsahuje niekoľko monoterpénových uhľovodíkov a fenolových zlúčenín, pričom hlavnými zložkami sú karvakrol, tymol a oktakozanol - zloženie veľmi podobné tymiánu. alebo rodovo príbuznému majoránu záhradnému.  Okrem toho pamajorán obsahuje spomínané triesloviny a horčiny.

Predpokladá sa, že kombinácia  karvakrol a tymol je zodpovedná za chemoprotektívny účinok voči niektorým rakovinovým líniám, hlavne adenokarcinómu pľúc.

Okrem toho má pamajorán, v závislosti od spôsobu spracovania silné antioxidačné účinky. V poradí od najúčinnejšieho výťažku - esenciálny olej, alkoholový macerát, horúcovodný macerát. Horúcovodný macerát sa dodnes používa aj proti nízkoúrovňovým systémovým zápalom sprevádzaným miernym ale dlhodobým zvýšením telesnej teploty do 37,2 C a nočným potením.

Známe je užívanie pamajoránu proti kŕčom pri silnej menštruácii. Bezpečné užívanie pamajoránu nesmie presiahnuť dávku 10 g denne, najlepšie v dvoch dávkach.

Pamajorán býva súčasťou bylinných zmesí, tzv. ľahkých zmesí proti prechladnutiu a prieduškovým katarom spolu s kvetom lipy malolistej, rumančekom kamilkovým alebo kvetom slezu lesného.

ZBER A SUŠENIE

Predmetom zberu je vňať pamajoránu - zberá sa kvitnúca vňať v období júl až august. Obvykle sa listy zdrhnú od stonky a sušia sa v jednej vrstve na lieske. .Zbierať je možné naj semená, z ktorých sa lisuje pamajoránový olej. alebo sa drvia a bývajú súčasťou bylinných zmesí proti artritíde..

herbár, pamajorán obyčajný, origanum vulgaris, liečenie, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje