bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje herbár-pastierska kapsička, dom byliniek

čo je nové?    herbár    pastierska kapsička

Herbár - Pastierska kapsička

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheofyty

  4. Podkmeň: Angiospermy

  5. Trieda: Eudicots

  6. Poradie: Rosids

  7. Čeľaď:  Brassicales

  8. Rod: Capsella

  9. Druh: Capsella bursa pastoris

POPIS

Pastierska kapsička je jednoročná, niekedy dvojročná bylina.z čelade kapustovité. Dorastá do výšky 40 cm, zriedka viac. Z prízemnej ružice listov nápadne a na prvý pohľad prípomínajúcich listy púpavy lekárskej [taraxacum officinale] vyrastá priama stonka, zriedka rozkonárená. Listy na spodnej báze sú stopkaté, perovito laločnaté, pretiahnuté. Vrchné listy sú celistvookrajové, bázovité.Kvety rastú v chocholíkoch, lupene sú biele po štyroch na lôžku.

STANOVIŠTIA

Pastierska kapsička je rozšírená po celom svete. Vo veľkom rastie ako burina v poľných plodinách, najčastejšie v porastoch ďateliny a v kukurici. Hojne sa vyskytuje ako štartér na rumoviskách, priemyselných areáloch, okrajoch ciest a železničných tratí. Pastierska kapsička sa rozmnožuje semenami, pričom produkuje 5 000 až 90 000 semien na rastlinu, ktoré majú vysokú olejnatosť a dlhú životnosť. To čiastočne vysvetľuje vysokú invazívnosť pastierskej kapsičky.

LIEČITEĽSTVO

Pastierska kapsička pastierska je po tisícročia používaná liečiteľmi na rôzne zdravotné postihnutia. Dioskorides, Hippokrates, abatiša sv. Hildegarda odporúčali túto rastlinu pri liečení zápalových stavov spojených s pôrodom, pri liečení svalových zranení. Dávno pred tým, než sme vynašli mikroskop, vedeli títo ľudia o antihemoragických účinkoch kapsičky. Preto bola táto rastlina vždy poruke liečiteľov počas vojen..

Dnes vieme, že pastierska kapsička má okrem vysokej nutričnej hodnoty a pozoruhodný obsah bioaktívnych látok, vrátane flavonoidov, alkaloidov, polypeptidov, cholínu, acetylcholínu, histamínu, tyramínu, mastných kyselín, sterolov, organických kyselín, aminokyselín, sulforafanu, mnohých stopových prvkov, vitamínov a mnohých ďalších zlúčenín.. Synergia týchto látok ponúka  protizápalové, antioxidačné, antialergické a protirakovinové účinky.. Okrem toho kapsička inhibuje aktivitu ACE, dráhu, na ktorej angiotenzín pôsobí na zvyšovanie krvného tlaku.

Pastierska kapsička je významným pomocníkom liečiteľov pri liečení chronických zápalových stavov polymorbidných pacientov asociovaných s  diabetom, vaskulárnymi ochoreniami, chronickým zlyhaním obličiek alebo rakovinovými ochoreniami nhibíciou prozápalových mediátorov → NO, IL-6, PGE2 a TNF- a Tieto chronické stavy sú liečené zväčša nesteroidnými protizápalovými liekmi →NSAID, v prípade masívnych relapsov antibiotickými intervenciami. Oba modely majú však niektoré nežiadúce indikácie vrátane zníženie imunitnej aktivity, zvýšených kardiovaskulárnych rizík, ako aj rizík spojených s vnútorným krvácaním. 

Vysoká doštičková aktivita, porovnateľná s aktivitou prasličky roľnej [Equisetum arvense] sa využíva pri liečení vnútorného krvácania v oblasti tenkého a hrubého čreva, žalúdka a obličiek.

V súčasnej dobe pozostáva ľudové povedomie o užívaní pastierskej kaposičky takmer výhradne s aplikáciou masti vyrobenej z pastierskej kapsičky na svalové zranenia vrátane brušných prietrží → hernií.

ZBER A SUŠENIE

Predmetom zberu je vňať. zberá sa od začiatku júna do augusta. Odporúčame sušiť v jednej vrstve na mieste s výmenou vzduchu s teplotou do 50 C. okrem sušenej vňate kapsičky sa vyrába masť, tinktúra, alebo masážny olej.

služby

herbár-pastierska kapsička, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje