bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje šišiak bajkalský, herbár, sculetaria baicalensis, dom byliniek

Šišiak bajkalský - semená

Vedeli ste?

Číňania používajú sušený koreň šišiaka bajkalského už viac ako 2000 rokov ako tradičný liek známy ako Huang-Qin.  Huang (黄) znamená žltá. Qin (芩) je ekvivalentom Jin (菳). Celý názov je možné preložiť ako zlatý koreň, ako to popisuje Shuowen, čínsky slovník zo začiatku 2. storočia z dynastie Han.

čo je nové?    herbár    šišiak bajkalský

Šišiak bajkalský

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Čeľaď: Asterids

  7. Rod: Lamiales

  8. Druh: Sculetaria

  9. Druh:  Sculataria baicalensis

POPIS

Šišiak bajkalský je na pôvodných endemických stanovištiach trváca rastlina dorastajúca do výšky od 40 do 60 cm. Stonku má pevnú, štvrohrannú. Niektoré rastliny druhu sculetaria môžu rásť ako kríky. Štvor a viac ročné rastliny môžu mať stonky zdrevnatelé. Kopijovité listy sú celistvo okrajové, protistojné.

V lete sa vytvárajú husté, jednostranné strapce chlpatých, rúrkovitých, modrofialových kvetov lebkovitého tvaru, podľa ktorého dostala rastlina aj názov.

STANOVIŠTIA

Domovom šišiaka bajkalského je centrálna vnútrozemská Ázia s najvyšším výskytom pozdĺž južných brehov bajkalského jazera. Pre svoj rast potrebuje dostatočný denný slnečný svit, vlhké a priepustné pôdy s dostatkom živín. Na pôvodných stanovištiach je to trvalka.

Niektoré rody šišiaka boli zavlečené do celého sveta, kde sa kultúrne pestujú z dôvodu vysokého obsahu bioaktívnych látok vo forme sekundárnych metabolitov a ich využitia v ľudovom liečiteľstve. V posledných rokoch prebiehajú vedecké výskumy s cieľom vyrobiť syntetické flavonoidy, podobné tým, ktoré obsahuje šišiak, rod baicalensis.

LIEČITEĽSTVO

Koreň šišiak bajkalského obsahuje okrem iných bioaktívnych látok trojicu flavonoidov → bajkaleín, bajkalín a wogonín. Terapeutické účinky týchto flavonoidov jednotlivo a/alebo vzájomne synergicky priznávajú tejto rastline významné postavenie v systéme bylinnej medicíny. Podľa niektorých autorov patrí koreň šišiaka bajkalského medzi 50 najčastejšie používaných bylinných aplikácii a to jednotlivo alebo v bylinných zmesiach. Okrem toho patrí koreň šišiaka bajkalského medzi 5 najčastejšie používaných adaptogénnych bylín.

Nie je jednoduché vymenovať terapeutické použitie koreňa šišiaka vo všetkých dostupných koncentráciách a aplikáciách. Významná antioxidačná aktivita presahujúca rámec bežne používaných bylín, predurčuje jeho použitie pri systémových zápalových ochoreniach tráviaceho traktu. Okrem toho flavonoid bajkalín zabraňuje fibrogenéze →stukovateniu pečene, chráni pečeň pri akútnych infekciách pečene a v konečnom dôsledku je toxický pre bunkové línie karcinómu pečene. Odporúčaný je aj pri iných formách rakoviny - karcinóm prsníka, obličiek, pankreasu, hrubého čreva a močového mechúra.

Koreň šišiaka bajkalského má aj antibakteriálne účinky proti Bacillus cereus, Escherichia coli,  Listeria monocytogenes , Salmonella anatum a Staphylococcus aureus.

Vodný extrakt koreňa šišiaka má antimykotické vlastnosti proti Aspergillus fumigatus, Candida albicans, Geotrichum candidum a Rhodotorula rubra.

Extrakty koreňa šišiaka bajkalského môžu zvýšiť antimikrobiálnu aktivitu niekoľkých antibiotík • ciprofloxacín, ceftriaxón, gentamicín a penicilín G, proti Staphylococcus aureus.

Okrem toho je koreň šišiaka bajkalského často odporúčaný pri liečbe alergií a ochorení dýchacích ciest, ako sú potravinové alergie, alergický edém, astma, žihľavka, ekzém a senná nádcha.

Tiež zabraňuje zápalu v tele z týchto alergických reakcií a inhibuje produkciu prostaglandínov a uvoľňovanie histamínu.

Koreň šišiaka bajkalského má okrem iného aj významné antikoagulačné vlastnosti - zabraňuje tvorbe zrazenín v krvi. Z ďaľších terapeutických vlastností sú významné diuretické → odvodňujúce pôsobenie, neuroprotektívne → upokojujúce pôsobenie, znižuje nervozitu, úzkosť a podráždenie.

šišiak bajkalský, herbár, sculetaria baicalensis, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje