Smrek biely - výrobky


Vedeli ste?
Smrek bol po dlhé stáročiai uctievaný ako ochranný strom, symbolizoval ochranný a rodiaci ženský prvok. . V bol smrek zasvätený bohu mora Poseidonovi, ktorý chránil lode pred búrkami.
Drevo horských smrekov rastúcich v nízkych a vysokých horských oblastiach je oveľa pevnejšie a odolnejšie ako drevo rýchlorastúcich plantážových stromov. To nebolo žiadnym tajomstvom pre výrobcov huslí, ktorí si ich vysoko cenili ako rezonančné drevo pre svoje nástroje. Slávni muži ako Stradivari, Amati a Bergonzi často hľadali v horách celé týždne, kým nenašli ten správny strom. Aby našli pomaly rastúce smreky, klopali na starý kmeň a počúvali zvuk, ktorý vydávali.
čo je nové? herbár smrek biely
Smrek biely


Doména: Eukaryota
Kráľovstvo: Plantae
Kmeň: Tracheotypy
Podkmeň: Gymnospermae
Trieda: Phynophita
Čeľaď: Pinales
Rod: Pinaceae
Druh: Picea
Druh: Picea glauca
POPIS
Biely smrek je vždyzelený ihličnatý strom, ktorý bežne dorastá do výšky 15 až 30 metrov, na vhodných stanovištiach aj viac. Priemer kmeňa môže dosiahnuť až 1 m. Kôra je tenká a šupinatá, odlupuje sa v malých kruhových platniach s priemerom 5 až 10 centimetrov. Koruna je úzka – u mladých stromov kužeľovitá, u starších sa stáva valcovou. Výhonky sú svetlo hnedé, na východnej strane holé, na západnej strane s výraznými trichómami. Ihličie je dlhé 12 až 20 milimetrov, na priereze kosoštvorcové , šedivé, na vrchných vetvách modro-zelené s niekoľkými tenkými líniami prieduchov a modro-biela dole s dvoma širokými pásmi prieduchov.
Šišky sú previsnuté, štíhle, valcovité, 3 až 7 cm dlhé a 1,5 cm široké v uzavretom stave, otvárajúce sa do šírky 2,5 cm. Majú tenké, pružné šupiny dlhé 15 mm s hladko zaobleným okrajom. Sú zelené alebo červenkasté, do bledohnedej farby dozrievajú 4 až 8 mesiacov po opelení. Semená sú čierne, 2 až 3 mm dlhé, so štíhlym, 5 až 8 mm dlhým bledohnedým krídlom.
STANOVIŠTIA
Smrek biely pochádza zo severných miernych a boreálnych lesov Aljašky, Kanady a Severnej Ameriky. Ako exotický je biely smrek rozšírený, ale nie je bežný. Do Európy bol dovezený okolo roku 1700 do Anglicka, kde sa stťal obľúbeným sempervirentom v parkoch a záhradách.
Výborne sa mu darí v extrémnych podmienkach a vo vysokej nadmorskej výške v miernom pásme.
Vo všeobecnosti sa smreku bielemu darí na dobre odvodnených pôdach v aluviálnych a brehových zónach , hoci sa vyskytuje aj na pôdach ľadovcového a jazerného pôvodu.
Smrek biely rastie na kyslých pôdach s hodnotami pH 4,7 – 7,0. Na severných hraniciach svojho areálu je vrcholným druhom smrek biely spolu so smrekom čiernym; breza a osika sú druhy skorej sukcesie.
LIEČITEĽSTVO
Rod picea, vrátane druhov glauca a abies obsahujú v ihličí a kôre rôzne užitočné fenolové zlúčeniny →kyselina galová, vanilka, kys. syringová, kys. p -kumarová, kys. ferulová, taxifolín, kvercetín a katechín, ale aj terpenoidy (β-sitosterol, γ-sitosterol, thunbergol, α-pinén, β-pinén a limonén) a stilbény (piceid a astrignín).
Vďaka polyfenolom má kôra a ihličie smreku reprezentované mladými výhonkami solídne antioxidačné, antimykotické, protinádorové a antimikrobiálne vlastnosti.Okrem toho je ihličie bohatým zdrojom vitamínu C a minerálov, karotenoidov a chlorofylov. Smrekové ihličie už dlho používali domorodé kmene na zmiernenie kašľa a bolesti hrdla. Koncentrácie izolovaných bioaktívnych zlúčenín detegovaných v pletivách smreka obyčajného závisia od mnohých faktorov, ako je vek dreva a vegetačné obdobie, čas ťažby a genetické a geografické pozadie .
Smrek a jeho kôra a ihličie boli oddávna používané na liečbu rôznych chorôb dýchacích ciest. Najbežnejším spôsobom extrakcie bola macerácia vo vode, destilácia ihličia, alebo priame odlupovanie smrekovej živice a prikladanie na priedušky či artritické kĺby. Kašeľ, nádcha, bronchitída, tuberkulóza, horúčka, bolesť a opuch (zápal) úst a hrdla, bolesti svalov a nervov a artritída, všetky tieto choroby ľudia liečili výťažkami zo smreka. Dnes používame mladé smrekové výhonky na výrobu sirupov, na výrobu bylinných mastí a masážnych olejov, živicu na mastičky. Mladé smrekové púčiky sušíme a pridávame do čajových zmesí na dýchacie cesty.
