bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje herbár, tymián obyčajný, thymus vulgaris, dom byliniek

čo je nové?   herbár    tymián obyčajný

tymián obyčajný

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Poradie: Asterids

  7. Čeľaď: Lamiales

  8. Podčeľaď: Lamiaceae

  9. Rod: Thymus

  10. Druh: Thymus vulgaris

POPIS

Tymián obyčajný → tymián je druh kvitnúcej rastliny z čeľade hluchavkovitých → lamiaceae. Tymián je jeden z viacerých druhov rodu Thymus, najznámejší príbuzný druh, v našej malej mkrajinke hojne rozšírený je materina dúška [thymus serpillum].  Tymián je vždy zelený sempervirent, dorastá do výšky 15–30 cm a šírky 40 cm. V ideálnych podmienkach vytvára guľaté trsy, ktoré súvisle pokrývajú pôdu. Tymián je  drevnatý poloker s malými, vysoko aromatickými, sivozelenými listami a strapcami fialových alebo ružových kvetov, ktoré kvitnú od júna do augusta, zriedka v septembri.

STANOVIŠTIA

Rod tymián pochádza zo Stredomoria a severnej Afriky. Dnes poznáme asi 320 druhov [niektoré vedecké zdroje uvádzajú až 950 druhov] tohto rodu, pričom dva naznámejšie z nich → vulgaris a serpillum su rozšírené aj na našom území. Tymián rastie na suchých, na živiny bohatých pôdach najčastejšie s vápenatým alebo tufovým podložím, ktoré dobre akumulujú teplo. tymián je klasický solitér, na južných stanovištiach sa rozvinie do plnej krásy, na severných postupne odumrie. Tymián sa dnes pestuje na kulinárske a terapetické využitie. Vysádza sa na jar a potom rastie ako trvalka. Môže sa množiť semenami, odrezkami alebo delením zakorenených častí rastliny. Dobre znáša sucho.

LIEČITEĽSTVO

Tymián je tisícročia používaný na liečenie rôznych ochorení a to vďaka jedinečnému obsahu bioaktívnych látok → prchavé olejé, fenoly, kyselíny, terpenoidy, flavonoidy, saponíny, steroidy, taníny, alkaloidy a polysacharidy. Dnes vieme, že tymián má významné antibakteriálne, antioxidačné, protizápalové, antivírusové a protirakovinové aktivity. Rôzne formy extrakcie vrátane esenciálnych olejov sa používajú na liečenie infekcii, zápalov, systémových autoimunitných porúch, rakoviny a pod.

Okrem toho sa tymián používal v historickej medicíne na liečenie cukrovky, porúch prenosu neurotransmiterov, pečene a pankreasu. Tymián tvorí spolu s oreganom [origanum vulgaris], šalviou [salvia officinalis] a  vavrínovcom [Prunus laurocerasus] štvoricu ľahko dostupných bylín či už cenovo v obchodoch, pestrovaním alebo samozberom  v prírode, ktoré môžu významne podporiť imunitný systém.

ZBER A SUŠENIE

herbár, tymián obyčajný, thymus vulgaris, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje