Hemangióm očného viečka ambulancia
Podkožný hemangióm je bežný a benígny vaskulárny novotvar s odhadovanou prevalenciou 5–10 %. Prevalencia hemangiomu očného viečka sa pohybuje medzi 1% až 1,5 %. Najčastejšie vyskytuje u žien, predčasne narodených detí a dojčiat s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Aj keď 80–95 % hemangiómov spontánne zanikne, môže sa stať, že sa vyskytnú komplikácie vedúce k bolesti alebo k funkčnej poruche. Pri hemangiomoch očného viečka je najčastejšou funkčnou poruchou amblyopia, ľudovo nazývaná aj lenivé oko. Ak sa nelieči rýchlo, môže u malých detí viesť k nezvratnej slepote na postihnuté očko.
Hemangióm očných viečok môže viesť k funkčným komplikáciám a v konečnom dôsledku k slepote, preto musí byť pod dohľadom detského oftalmológa a to počas celej liečby vrátane dlhodobých remisíí. Rohovka oka je čiastočne zodpovedná za zaostrenie objektu na sietnici oka v jednej rovine. Ak hemangióm vyvíja akýkoľvek tlak na očnú buľvu, môže to deformovať rohovku a ovplyvniť jej mechanizmus zaostrovania. Výsledkom je to, čo poznáme ako astigmatizmus. Astigmatizmus ovplyvní mechanizmus zaostrovania a oko bude vnímať nezaostrený, rozmazaný obraz. Zatiaľ čo pre dospelého to nebude veľký problém, zrakový trakt dieťaťa je nezrelý a plne sa vyvinie až po narodení. Ak je jedno oko normálne a druhé má astigmatizmus, mozog "ignoruje" abnormálnu stranu a vyvinie sa amblyopia - lenivé oko. Okrem astigmatizmu môže amblyopiu spôsobiť aj hemangióm očného viečka, ktorý bráni zrakovej osi.
Medicínska liečba hemangiómu očného viečka
4-mesačné dievčatko malo veľký kapilárny hemangióm na ľavom hornom viečku, ktorý vyvolal blefaroptózu a pokryl jej zrenicu. Jej pravé oko nasledovalo a dobre fixovalo, zatiaľ čo ľavé oko sa fixovalo pomaly. Bola ortoforická s plnou dukciou a verziou vo všetkých oblastiach pohľadu. Jej očné vyšetrenie ukázalo normálny predný segment, zrakový nerv a sietnicu v oboch očiach. Jej výsledky cykloplegickej retinoskopie boli +3,50 − 1,50 × 180° OD a +4,50 − 3,75 × 180° OS s viac ako 2 dioptriami indukovanej astigmatickej anizometropie. Matka dieťaťa bola poučená, aby aplikovala timolol maleát, 0,5 %, očný roztok dvakrát denne, 2 kvapky na povrch hemangiómu jemným rozotretím prstom. Dieťa nedostávalo systémové lieky a počas obdobia liečby bolo sledované jej pediatrom. Po 5 týždňoch liečby sa hemangióm výrazne zmenšil čo do veľkosti, hrúbky a farby, čím sa vyčistila zraková os. Lokálna liečba β-blokátorom bola prerušená po 7. týždni a výsledky opakovanej retinoskopie po 11. týždni sa zlepšili na +4,00 − 1,50 × 180° OS. Dieťa bolo sledované 4 mesiace a dobre znášalo lokálnu liečbu. Neboli zaznamenané žiadne lokálne alebo systémové nežiaduce účinky.
Bylinná liečba Hemangiómu