bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje Herbár Ashwagandha, herbár dom byliniek

Ashwagandha, ako sa Withania somnifera nazýva v tradičnej bylinnej medicíne, je jedna z najviac používaných bylín v indickej bylinnej škole nazývanej ajurvéda.


čo je nové?  herbár    ashwagandha

Ashwagandha

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Poradie: Asteridy

  7. Čeľaď: Solanales

  8. Podčeľaď: Solanaceae

  9. Rod: Withania

  10. Druh: Withania somnifera

POPIS

Vytrvalý, vždyzelený drevnatý ker vysoký 50 až 200 cm. Vetvy má husto porastené hviezdicovitými chlpmi, ktoré rastline dávajú sivú farbu. Sú porastené listami s vajcovitými či podlhovastými čepeľami, dlhými 3 až 10 cm a širokými 2 až 7 cm. Celookrajové listy s klinovitou bázou sú na vrchole špicaté, z lícnej strany sivasté a riedko chlpaté až rubovej husto šedo plstnaté.

Žltozelené, päťpočetné, obojpohlavné kvety na krátkych stopkách vytvárajú v počtoch štyri až šesť úžľabné zväzočky. Zrastený kalich dlhý je v čase kvetu dlhý 5 mm a má úzko trojuholníkovité cípy, žltozelená, zvonkovitá koruna je o málo väčšiu kalichu a rovnako ako kalich je na vonkajšej strane chlpatá, V kvete je päť tyčiniek so žltými prašníkmi. Dvojplodolistový, jednodielny vrchný semenník má jednu čnelku. Plodom je oranžová, lesklá, guľovitá, 5 až 8 mm veľká bobuľa obalená vytrvalým kalichom. Obsahuje svetlo hnedé semená veľké asi 2 mm

STANOVIŠTIA

Nenáročná rastlina rastúca na kamenistých, suchých až vyprahnutých pôdach, od saván až do polopúšťa. Vyskytuje sa na teplých, dobre osvetlených miestach, na okrajoch krovín, pozdĺž ciest, na ľuďmi narušených stanovištiach. Má široký areál výskytu v subtrópoch aj trópoch Európy, Ázie a Afriky. Len s ťažkosťami možno určiť, v ktorých oblastiach je pôvodná. Ešte pred začiatkom nášho letopočtu, a hlavne následne s nástupom cestovania a odovzdávania vedomostí, bola šírená na mnohé územia vtedy známych kontinentov.

LIEČITEĽSTVO

Z rastliny sa využíva malý koreň (5-10 milimetrov), ktorý sa usuší q rozdrví. Z takto pripraveného koreňa sa pripravuje macerát horkej chuti.  Withania patrí medzi 5 najčastejšie používaných adaptodénnych bylín v tradičnom bylinnom liečiteľstve.

Withania somnifera, liečiteľmi často nazývaná aj indický žeň šeň, laicky tiež zimná čerešňa, je okrem svojich adaptogénnych účinkov známa pre svoje protizápalové a analgetické účinky. Horúcovodný macerát z koreňa  W. somnifera inhibuje produkciu zápalových mediátorov TNF-α, IL-1β a IL-12 znížením aktivácie signálnych dráh NF-κB a aktivačného proteínu 1 →AP-1. Extrakt W. somnifera tiež spomalil degradáciu kolagénu bovinnej Achillovej šľachy typu I inhibíciou aktivity kolagenázy. Liečba W. somnifera znížila opuch, začervenanie, deformáciu a ankylózu. Antiartritickú aktivitu W. somnifera možno pripísať jeho schopnosti znižovať aktiváciu ROS, TNF-α, IL-1B, IL-6, MMP-8, NF-κB a zvyšovať sekréciu IL-10. Sumantran a kol. preukázali, že vodný extrakt z W. somnifera vykazoval významný chondroprotektívny účinok na poškodenú ľudskú OA chrupavku prostredníctvom zníženia želatinázovej aktivity kolagenáz. Nedávna štúdia preukázala jeho analgetické účinky u pacientov s OA kolena. Pri pravidelnom užívaní boli zaznamenané menšie potreby záchrannej medikácie s paracetamolom, resp NASD s dyklofenakom.

ZBER A SUŠENIE

Herbár Ashwagandha, herbár dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje