bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje herbár fialka voňavá

Vedeli ste?

Fialka voňavá bola symbolom francúzskej cisárovnej Jósephine, manželky republikána a neskôr cisára Bonaparta.

čo je nové?   herbár    fialka voňavá

Fialka voňavá - herbár

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Poradie: Rosids

  7. Čeľaď: Malpighiales

  8. Podčeľaď: Violaceae

  9. Rod: Viola

  10. Druh: Viola odorata

POPIS

Fialka voňavá je mýtická lesná trvalka. Dorastá do výšky 7 až 15 cm, zriedka viac. Korene fialky voňavej sú rozvetvené. Priamo z koreňa vyrastá nadzemný výhonok, z ktorého vyrastajú stopkaté listy vajcovité ľadvinkovité alebo srdcovité tmavozelené listy. Okrem toho vyrastajú z nadzemku dlhé stopky na konci ktorých rastú modré, až modrofialové kvety s piatimi kalíšnymi lístkami a piatimi lupeňmi. Plodom fialky voňavej sú tobolky a dozrievajú koncom mája a v júni.

STANOVIŠTIA

Fialka voňavá rastie na polotienistých stráňach s dostatkom poobedňajšieho svetla a tepla, v riedkych listnatých a zmiešaných lesoch. Má rada mierne kyslú pôdu. Rozšírená je ako náletná rastlina  po celom miernom pásme od Európy, kontinentálneho Ruska až po oceánsku Áziu.

LIEČITEĽSTVO

Fialka voňavá sa používa na terapeutické účely mnoho storočí. Vďaka jedinečnému zastúpenie bioaktívnych sekundárnych metabolitov má mnoho terapeutockých účinkov, okrem iných → protizápalové, antiseptické, expektoračné, diuretické, laxatívne. Pôsobí aj upokojujúco, vyháňa soli z močového ústrojenstva.
Už Hippokrates navrhoval liečiť fialkou akútnu a chronickú bronchitídu, pľúcnu tuberkulózu a čierny kašeľ.

Fialka je účinná aj pri liečbe nefrolitiázy, dny a reumatizmu.

Okrem toho sa fialka bežne používa pri nadmernom nervovom vzrušení, nespavosti, hystérii, búšení srdca. Nálev z listov fialky sa používa pri rakovine hrtana, hrdla, jazyka, žalúdka.

ZBER A SUŠENIE

Predmetom zberu sú korene [radix violae odorateae], alebo celá vňať [herbs violoe odoreteae]. Korene zberáme ideálne na jeseň, kvitnúca vňať potom na jar v období od konca marca do apríla.

Sušíme na umelom teple do 40 C. Kvety sušíme ny teplote do 60 C, aby nestratili farbu a vôňu.

herbár fialka voňavá bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje